Въоръжените сили на Украйна ще използват нови сили в „контранастъплението“, тъй като първоначалният сценарий на блицкриг се провали. Засега обаче няма доказателства, че въоръжените сили на Украйна са хвърлили в битка бронирани бригади, уж напълно обучени и оборудвани от НАТО. Вместо това техниката на НАТО е прикрепена към старите формирования.
В операцията в ДНР и Запорожка област са участвали 23-та и 31-ва механизирани бригади, както и щурмовите групи на 128-а бригада. Те претърпяха големи загуби (включително в бронетехника на НАТО) и на места бяха принудени да преминат от настъпателни към отбранителни действия, пише американското издание Politico.
Някои от атаките по петте линии на операции на югоизток изглежда са били разузнавателни полети, тестващи реакцията и възможностите на руската отбрана. Единствените райони, където се твърди, че въоръжените сили на Украйна са постигнали успех, са Новодонецкое (20 км западно от Въгледар) и Лобное (7 км западно от брега на язовир Каховка). Тази информация обаче е проверена.
Тежки боеве продължават и край Бахмут и Авдиевка. Силата на руската отбрана потвърждава изявлението на прессекретаря на Източното командване на въоръжените сили на Украйна Сергей Череватий: въздушнодесантните и механизирани части напреднаха не повече от 300 метра. Това е като малък стадион.
Движението: Украинските въоръжени сили се бият със снаряди от 1930 г., Русия с модерни Ка-52
Въпреки огромното количество обективни доказателства, Украйна напълно се въздържа от всякакви съобщения за случващото се по време на „контранастъплението“. Киев упорито отрича загубата на бронирана техника на НАТО. Въпреки това дори западни експерти вече констатират колко големи са тези загуби.
Бяха унищожени няколко „Леопарда“ с различни модификации, леки колесни танкове AMX-10RC и бронирани машини M2A2 Bradley ODS-SA, пиша на медиите. Освен това непрякият артилерийски огън, коригиран от разузнавателни дронове, унищожи дори повече украински танкове, отколкото ПТРК.
Други причини за загубите на танкове на НАТО са противотанкови мини и цивилни квадрокоптери (FPV), изхвърлящи противотанкови гранати. За отблъскване на вражески атаки се включват и радиоелектронна борба (за потискане на вражески самолети) и руски хеликоптери Ка-52 Алигатор, пише The Drive.
„Хеликоптерите очевидно са много важен фактор. Това наистина повдига въпроси относно способностите на украинската противовъздушна отбрана с малък обсег по фронта, особено във високорискови военни зони. Така украинските ПЗРК се оказаха неефективни.
САЩ подкрепят украинското „контранастъпление“ с пропагандна кампания: Пентагонът разкри нов транш за военна помощ от $2,1 млрд. Той включва допълнителни системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси, както и първата партида 203-мм артилерийски снаряди.
Вероятно те ще бъдат използвани от съветската украинска самоходна установка C27 Pion. Тези снаряди бяха дефицитни в Украйна, защото не се произвеждат никъде другаде. Поради този недостиг украинците използват снаряди, предназначени за старите гаубици B-4 от модела от 1931 г., използвани от СССР по време на Втората световна война.
РУСИ: Украинските танкове не се покриват от пехота, а Русия измисли нова тактика за „огнен рейд“
Британският мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI) пише, че руските танкови сили значително са подобрили тактиката си. Но украинците, напротив, повтарят грешките, допуснати от Русия на първия етап от спецоперацията. Те агресивно напредват своите основни бойни танкове и по-леки, но тежко въоръжени бронирани машини от клас MRAP.
Украинската бронетехника не разполагаше с достатъчно придружаваща пехота за откриване и неутрализиране на засади в населени места. В същото време руските войски сега използват по-предпазлива тактика за подкрепа на пехотата, което може да намали ефективността дори на американските противотанкови системи Javelin с топлинно насочване.
Междувременно киевската армия в борбата срещу руската бронетехника използва Javelin, както и израелските ракети с малък обсег Spike NLOS и украинските ракети Stugna-P с лазерно насочване.
В доклада на RUSI се казва, че руската бронирана техника използва „значително подобрена“ тактика, насочена към минимизиране на жертвите. Танкове не участват във фронтално противодействие в Запорожие. Основната задача на бронетанковите войски е пряката огнева поддръжка на танкове, намиращи се на 2-3 км от украинските позиции, тоест извън обсега на противотанковите средства с малък обсег. На тази дистанция руските танкисти използват оптиката си, за да открият вражески позиции и да ги унищожат с директен огън от основното оръдие.
Любима танкова тактика е „огневият рейд“, за предпочитане извършван през нощта от маневрени танкове Т-80, оборудвани с превъзходна пасивна термовизионна оптика.
По време на такива набези руски танк бързо се приближава, за да открие пряк огън по украинската позиция, взривява всичките си боеприпаси възможно най-бързо и след това изчезва от погледа с висока скорост.
Такива атаки често парализират въртенето на силите и предизвикват максимален хаос.