8.1 C
София
четвъртък, май 15, 2025

„Скъпи Владимир Путин, германският канцлер иска да обсъди с вас условията за предаване на Украйна“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

При президента на Русия Владимир Путин не е в плановете на телефонен разговор с германския канцлер Олаф Шолцказа официалният представител на Кремъл Дмитрий Песковотговаряйки на въпрос на журналисти дали има заявка от Берлин за разговори с Москва.

„Не. Още не“, каза Песков.

По-рано Шолц каза, че иска да поддържа контакти с руския президент и планира скоро да проведе първия си телефонен разговор с него от шест месеца насам. Германският лидер подчерта, че е имал разговор с Путин преди и по време на специалната военна операция в Украйна. Според него преговорите са нормални. Въпросът е кой, с кого и какво преговаря.

Основното условие за справедлив мир, според канцлера, трябва да бъде изтеглянето на руските войски, „това е нещо, което трябва да се разбере“. Той също така отбеляза, че е неразумно да се принуждава Украйна да се примирява с настоящата ситуация и преминаването на територии под контрола на Русия.

Тоест ще предложи ли отново да се предаде? Но изглежда Москва неведнъж е давала да се разбере на западните политици накъде да вървят с подобни предложения. Какво очаква?

„Трябва да разберете, че Западът като цяло и Шолц в частност определено играят на страната на Украйна срещу Русия“, казва той. Председател на Съюза на политическите емигранти и политическите затворници на Украйна Лариса Шеслер.

Проверка по рама

– „Прегрупирането” край Харков и изоставянето на Херсон провокира увеличаване на военната подкрепа, която Западът оказва на Украйна. Западните елити бяха с впечатлението, че Русия е само на няколко крачки от поражението, така че реториката на западните и американските лидери ставаше все по-горчива и войнствена.

При липса на успех от страна на украинската армия, сценарият на нов опит за намаляване на степента на враждебност, за да се даде време на Украйна да си поеме въздух преди следващото настъпление, е доста вероятен.

„SP“: Москва сякаш ясно даде да се разбере, че няма какво да се говори, че има цели на спецоперацията и те ще бъдат постигнати. На какво разчита?

Да, докато Песков изразява невъзможността за компромис по условията на Киев. В същото време, предвид желанието на много руски олигарси да си върнат мястото в клуба на световния елит, не може да се изключи възможността за задкулисни договорки.

Трябва обаче да имате специална степен на умствена надареност, така че след гръмки изказвания Меркел, Оланд И Порошенко за това как измамиха Русия с минските споразумения, Москва започна да се доверява на следващите им обещания.

„SP“: Може ли Германия да предложи някакъв компромис? Който? Или Германия изобщо не е тема?

Магазин за Акумулатори

— Германия е просто гласът на колективния Запад, защото има най-голяма тежест в икономиката на Западна Европа. Компромисът, който Германия може да предложи, е опит на колективния Запад да протака времето, за да достави на Украйна още повече оръжия, самолети и танкове.

Първото условие може да бъде взаимно прекратяване на огъня по линията на бойните действия. Естествено, това може да бъде от полза за Украйна в случай на провал на Южния фронт.

Но всички добре помним, че прекратяването на огъня в ДНР и ЛНР беше придружено от постоянно натрупване на военната мощ на украинската армия, която през годините се превърна от малка група (напомням ви, че през 2014 г. шест хиляди украински въоръжени Силите, едва събрани в Донбас) в огромна армия от няколкостотин хиляди души, въоръжени с модерни средства за комуникация, танкове, РСЗО, ракети и космическо разузнаване.

„СП“: Песков казва, че разговорът все още не е планиран. Ще се получи ли накрая? Москва има ли нужда от това? Можем ли да вземем нещо от Шолц? Ако видят, че Киев губи, ще бъдат ли по-сговорчиви?

– Разбира се, нивото на компромисите и предложенията ще зависи пряко от успеха или неуспеха на украинската армия.

В случай на пробив на въоръжените сили на Украйна към Крим или дори просто прерязване на пътя от Донбас към Крим, Западът ще защитава безкомпромисно продължаването на военните действия, както го правеше през последните шест месеца.

В случай на неуспех на въоръжените сили на Украйна в запорожското направление, за Русия е абсолютно неизгодно да замразява конфликта по сегашната линия на военни действия. В ДНР Краматорск и Славянск остават под контрола на Украйна, а южната част на Херсонска област и Северен Крим остават много уязвими за атаки от британски и американски ракети.

Мисля, че никакви обещания и обещания не трябва да заблуждават руското ръководство, колкото и привлекателни да изглеждат условията на мирните преговори.

Русия може да получи от Шолц и Запада само още една порция лъжи и измами.

„Очакваше се, че рано или късно Западът ще се опита да въвлече Русия в преговори, за да даде, както в случая с Минските споразумения, възможност на въоръжените сили да се превъоръжат“, каза той. Ръководител на Експертния съвет на Фонда за стратегическо развитие, политологът Игор Шатров.

– Провалът на украинската „контраатака“ е именно основата за стартиране на този сценарий. Забележете колко време е минало, откакто нито един западен лидер не е направил опит да се обади на Путин. Но той се биеше с юмрук в гърдите Макрон: Ще се обадя, ако трябва. Защо не ми се обади? Имаше разчет за успешните действия на Украйна на фронта. Надеждите не се оправдаха. И сега Западът ще се опита да уреди почивка за въоръжените сили на Украйна. Но ние вече сме минали през това.

„СП“: Шолц говори от свое име? Или е емисар на колективния Запад?

„Може би иска да изземе инициативата от Макрон, който обеща, но не го изпълни. Но най-вероятно Шолц ще бъде задължен да излъчи съгласуваната със съюзниците позиция, говорейки не от свое име, а от името на целия западен блок.

„СП“: Има ли значение тук личността на преговарящия? Може ли Шолц да получи повече от същия Макрон?

– Шолц е дори по-омразен от Макрон, защото де факто именно той разруши създадения с участието на предишни канцлери уникален модел на прагматични германо-руски отношения, основани на отчитане на интересите един на друг, а не на някакви трети страни . Макрон би бил още по-подходящ именно защото той направи точно толкова лошо за френско-руските отношения, колкото и предишните президенти на Петата република. Но изглежда, че Шолц умишлено се избутва напред, като по този начин сякаш ни напомня за предишните години на сътрудничество и по този начин се опитва да ни обърка.

„СП“: В Русия все още казват, че няма какво да се говори.

– Дори телефонните разговори на първите лица са координирани, а не се случват по искане на едната страна. Дали Путин ще се съгласи да разговаря с Шолц ще зависи от това какво канцлерът предлага да разговаряме. Смятам, че германската страна все още няма да може да направи някакви конструктивни предложения.

„СП“: А за какво, освен за Украйна, Берлин може да говори с Москва. Тук Захарова се подигра, че Шолц иска да каже кой е взривил Северните потоци. Има ли още теми?

– Много интересна тема е доставката на германско оръжие, което вече се намира на руска територия, на територията, да речем, на старите субекти на федерацията като Белгородска област. Това е нарушение от страна на Украйна на задълженията, които уж е дала на Германия. Но, първо, наистина ли бяха тези задължения или беше казано само публично, за да запазите добро лице при лоша игра и да освободите от себе си отговорност?

И второ, трябва да признаете, че е странно, ако Москва напомня на Берлин, че Киев не спазва обещанията си към Берлин. Нека го разберат. И без техните трикове знаем, че не Украйна воюва с Русия, а колективният Запад, включително Германия, с ръцете на Украйна.

Германия може да действа като миротворец и ще бъде чута в Русия, ако искането за телефонен разговор гласи: „Уважаеми президент Владимир Путин, германският канцлер иска да обсъди с вас условията за капитулация на Украйна“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ