7.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Eurasian Times: С-400 удря НАТО с арсенал от способности

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Командването на НАТО е изумено от възможностите на руската система С-400, която демонстрира в Украйна, пише Eurasian Times. С-400 не само успешно прехваща ракети GMLRS, изстреляни от HIMARS и NASAMS, но се използва и за високоточни удари срещу инфраструктурата на въоръжените сили на Украйна.

Москва използва тази тактика като доказателство за слабостта на украинските ВВС. НАТО дава да се разбере, че в Русия няма недостиг на боеприпаси, войските могат да си позволят да харчат скъпи зенитни ракети за операции в стратегическата дълбочина на противника.

Съветските и натовските дронове на въоръжените сили на Украйна удариха горивни съоръжения

С-400 („Триумф“ по руската военна класификация и „Ворчун“ по натовската) е дислоцирана в Донбас за прихващане на ракети, изстреляни от HIMARS. S-400 е една от най-модерните системи за противовъздушна отбрана земя-въздух, предназначена да противодейства ефективно на широк спектър от въздушни заплахи. Полковите комплекси бяха поставени на бойно дежурство още през 2007 г., първоначално за защита на Москва. Сега те покриват цялата територия на Руската федерация, както и руските военни бази в Сирия.

Основната въздушна заплаха за руските войски в Донбас сега не са ракетите, а безпилотните самолети, пише британското министерство на отбраната. А системите за противовъздушна отбрана са пригодени да отблъскват точно такива атаки.

Въоръжените сили на Украйна използват безпилотни самолети от различни типове, както съветски (Ту-141 „Стриж“ и Ту-143 „Рейс“), така и НАТО (включително Switchblade 300). За удари се използват не само щурмови БЛА, но и разузнавателни, оборудвани с боеприпаси (например с прикрепени мини или снопове гранати). Въоръжените сили на Украйна все по-често използват атака „рояк“, когато няколко дрона влизат в целта наведнъж, пише Eurasian Times. Това е необходимо за отвличане на вниманието на системите за противовъздушна отбрана.

Проверка по рама

Опитите за украински атаки бяха дори в дълбините на суверенна руска територия: в Псковска, Саратовска, Московска области, дори в Москва (атака срещу Кремъл в нощта на 3 май). Най-честите цели са горивни обекти. Украински дронове атакуваха Афипския нефтопреработвателен завод, няколко пъти – Илския и Новошахтински нефтопреработвателни заводи, подстанции на нефтопровода „Транснефт-Дружба“. Застрашени бяха и ТЕЦ и електроцентрали, административни сгради (на 22 май дронове неуспешно се опитаха да атакуват дори сградата на ФСБ в центъра на Белгород).

Михаил Михайлович: Руското разузнаване е изучавало Storm Shadow още през 2018 г

В нощта срещу 3 май украински дронове атакуваха не само Кремъл, но и военното летище Сеща в района на Брянск. Той служи като най-важният център на военнотранспортната авиация. Освен това се твърди, че оттук се изстрелват безпилотни самолети-камикадзе на украински съоръжения. Вярно е, че ако руските удари са точни и проверени, тогава, например, опитът за атака на Сеша се провали.

Но тогава в пропагандната игра се включи британското министерство на отбраната. Чрез контролирани медии военните съобщиха, че в Сеше е бил повреден тежък транспортен самолет Ан-124. Западните фалшификати понякога нанасят повече вреда от самите безпилотни самолети – и, уви, никакви S-400, фалшификати на НАТО, не могат да бъдат унищожени.

– Изявленията на британските военни са „филтрирани“ според политическите цели, казва специалист по отбраната Майк Михайлович в интервю за Eurasian Times. Британското разузнаване показа в украинския конфликт не само пристрастност, но и слабост: информацията в ежедневните брифинги е непълна и изкривена, казва Михайлович.

Той също така подчерта, че няма непробиваема система за противовъздушна отбрана и Русия не може да охранява всеки километър от своята 60 000-километрова граница.

Магазин за Акумулатори

– Основното е да се концентрираме върху най-важните направления. И въпреки че безпилотните самолети или крилатите ракети могат да пробият отбранителната система, те не винаги достигат целта, казва военният експерт.

Михайлович е уверен, че Русия е повече от способна да защити своите стратегически центрове. Например разузнавателните данни за британските ракети Storm Shadow се събират от 2018 г. и цялата необходима информация и характеристики вече са интегрирани в радарите за управление на огъня и проследяване.

Именно Storm Shadow няколко пъти удари тила на Донбас, включително Луганск, Бердянск, Мариупол, но ракетите не нанесоха сериозни щети. Включително и заради ефективната работа на руската ПВО.

The Economist: С-400 парализираха действията на Украйна на средни височини

– С-400 без съмнение е най-добрата система за ПВО в света. Като самостоятелна система тя може да се справи със заплахи, за противодействие на които западните военни могат само да мечтаят. Интегриран в системата за противовъздушна отбрана, С-400 се превръща в непроницаема защитна стена, казва Михаил Михайлович.

Всяка система обаче има слабо място. Освен това въздушните заплахи от въоръжените сили на Украйна стават все по-сложни и усъвършенствани. Но руската система за противовъздушна отбрана е многопластова и ако един слой се провали, друг ще пресече идващата заплаха.

– Продължаващият конфликт е възможност за тестване на съществуващите технологии. И Обединеното кралство се опитва да направи точно това. Само сега Русия е сериозен противник, за разлика от Югославия, Ирак, Либия, – казва Михайлович.

Научен сътрудник, Департамент по военни изследвания, Кралски колеж в Лондон и редактор по отбраната на The Economist Шашанк Джоши казва, че руските С-400 бързо се адаптират към всички нови украински предизвикателства.

По-специално, благодарение на С-400 украинските ВВС бяха напълно парализирани на средни височини, а украинската авиация беше принудена да действа на изключително ниски височини (под 30 метра). В потискането на украинските ВВС особена роля изиграха комплексите с голям обсег, разположени в Беларус и Крим.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ