В края на юни в Копенхаген се проведе тайна среща, за която знае целият свят и на която беше обсъдена ситуацията в Украйна. Според редица чуждестранни медии в него са участвали дипломати от западни страни, както и представители на Бразилия, Индия, Южна Африка (където отричат факта на участие) и редица други страни. Между другото, участието на Китай в срещата, както съобщават медиите, също не е потвърдено.
Координатор по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кирби отбеляза, че срещата е била свикана от украинците и е била продуктивна.
Дипломатите, според съобщения в медиите, са решили да проведат официални преговори през юли за разрешаване на конфликта, но все още няма официално потвърждение на тази информация. Но в кабинета на украинския президент уверявамче по време на срещата е обсъдено „прилагането на украинската формула за мир“.
Както обикновено, не знаем за всички тези планове на ООН.
„Не мога да назова дати в това отношение. Ако има събития с наше участие, ще информираме, ”- деклариран заместник-представител на генералния секретар на световната организация Фархан Хак.
Като цяло би било по-точно да се нарече странна „тайна“ среща – да се обсъди украинският конфликт без участието на Русия и да се предложат преговори въз основа на ултиматумната формула на Киев. Това можеше да им хрумне на шоумените от Банкова, Даунинг стрийт и други като тях.
– Тази среща, най-вероятно, се проведе, за да легитимира „украинската формула за мир“, която всъщност е по-скоро колективен ултиматум на САЩ и техните съюзници, – смята Експерт от PRISP Center, д-р. Николай Пономарев. – Съвсем очевидно е, че Украйна в никакъв случай не беше основното действащо лице в организацията на това събитие.
Първо, днес жизнеспособността на украинската държава е изцяло зависима от икономическата и военно-техническата подкрепа на САЩ и ЕС. Второ, извън Европа и Северна Америка, съдбата на Украйна по принцип не вълнува всички значими играчи: официален Киев не е стратегически партньор за Бразилия, Южна Африка, Индия и други големи регионални играчи.
„СП“: Има ли поне някакви предпоставки за преговори в момента?
– Истински преговори ще станат възможни само в три случая: или двете противопоставящи се страни ще изчерпят ресурсите си и ще загубят перспективата да приключат конфликта с ясна или условна победа, или една от тях ще претърпи поредица от военни поражения на стратегическо ниво ( което може да провокира вътрешни вълнения), или ако вниманието е поне един от ключовите участници ще бъде пренасочен към друг, по-значим проблем, което ще изисква от него спешно освобождаване на ресурсите, изразходвани за украинската криза. Сега не наблюдаваме нито един от изброените варианти на условията за преминаване към преговори.
„СП“: И какъв е смисълът от тези обсъждани преговори, ако Русия като страна в конфликта не участва в тях?
– Условният „украински ултиматум“ трябва да се легитимира и най-лесно това може да се постигне, като се определи като „волята на международната общност“.
„СП“: На какво всъщност разчитат Киев и Западът, настоявайки за преговори по формулата на Зеленски?
— Поведението на Запада се дължи преди всичко на факта, че конфликтът навлезе в продължителна фаза през есента на 2022 г. Конфронтациите от този вид се решават най-често в полза на страната с голям ресурсен потенциал. Западът превъзхожда Русия с няколко порядъка по икономически възможности и я изпреварва в научно-техническо отношение. А извършената от официален Киев мобилизация осигури превъзходство в живата сила. Освен това влияе фактът, че последните големи успехи на руските войски датират от юни-юли 2022 г. По тази причина САЩ и техните съюзници възприемат сегашната си позиция като по-силна и затова не са склонни към компромис.
„СП”: Можем ли да очакваме някакви практически стъпки от страна на инициаторите както на тази среща, така и на планираните „преговори” за водене на наистина реални преговори? Кой на Запад е готов на подобни стъпки?
– Това е възможно само ако въоръжените сили на Украйна успеят да спечелят поредица от победи на стратегическо ниво. В сегашните условия „формулата Зеленские абсолютно неприемливо като основа за преговори.
„СП“: Твърди се, че в срещата в Копенхаген са участвали представители на страните от БРИКС, които Западът явно се опитва да спечели на своя страна. Трябва ли да очакваме тези страни да променят позицията си, да се опитат да окажат натиск върху Русия?
– Разбира се, страните от БРИКС няма да оказват натиск върху Русия. Тяхното ръководство не иска да влиза в конфликт със Съединените щати за Украйна, но също така не гори от желание да разваля отношенията си с Москва. Присъствието на техни представители в Копенхаген е поредната проява на лавирането между полюсите на конфронтацията.
Политологът Юрий Зверев като цяло се съмнява в реалността на срещата и смята информацията за нейното провеждане за пълнеж, насочен към разцепление на БРИКС.
– Това е елемент от информационно-психологическата война, насочена към разцепление между Русия и нейните настоящи партньори и съюзници.
„СП“: Но някакви преговори в момента по принцип са възможни?
– По принцип смятам, че преговори не трябва да има. Трябва да има безусловно предаване. Това е моята лична гледна точка.
Какви са преговорите? С кого? За какво? СЪС Зеленски? Здравейте, пристигнахме. След като „другарите“ и западните колеги открито казаха, че те, грубо казано, са ни мамили осем години с Минските споразумения, отново да седнете на масата с измамници? „Гениално решение“.
Прекрасно разбирам, надявам се и вярвам, че нашето ръководство няма да се съгласи с това.
„СП“: Евентуалните преговори, за които се говори, наистина изглеждат странни, тъй като те не включват участието на Русия в тях. Ще обсъдят ли мирно споразумение със себе си? Случва се?
„Факт е, че те хвърлят тези примамки по една проста причина – те разбират, че няма да имат достатъчно ресурси, за да подкрепят безкрайно Украйна. В крайна сметка основният геополитически и геоикономически съперник на САЩ не е Русия, а Китай. Ако, да речем, сега Китай решава съдбата на Тайван с военни средства, въпреки че това не е факт, тогава къде са снарядите, къде са патроните, къде са ракетите Stinger, чиито запаси са заминали за Украйна и чиито производството е нереалистично да се възобнови, защото е преустановено? И още много.
Европа ще остане невъоръжена накрая. Няма да превземаме Европа, но въпреки това положението е лошо.
Тоест те не могат да подкрепят Украйна безкрайно. В крайна сметка населението вече е уморено от това, защото има много собствени икономически проблеми. Така започват разговорите – „ама да се споразумеем някак“. Не ни трябват! Трябва да постигнем целите, поставени от върховния главнокомандващ – президента. Те са известни – денацификация, демилитаризация, неутралитет
„СП“: Значи това е опит да покажат, че са готови да преговарят?
– Това се казва озвучаване – „ще го хвърлим, може някой да се отзове“.