Бахмут/Артемовск, Авдиевка и Маринка са трите места в ДНР, където се водят най-интензивните боеве. Например в Бахмут, след напускането на щурмовите части на ЧВК Вагнер, беше създадена съвместна група. Бахмут включва части от ВДВ и моторизирана пехота, БАРС (руски военен резерв), щурмови роти „Буря-З“ и батальон „Призрак“.
Подразделения на 83-та гвардейска десантно-щурмова бригада са прехвърлени в района на Клещеевка. Това е най-голямата мобилна дивизия в Далечния изток; бригадата се сравнява с легендарната Псковска десантна дивизия. В първия етап на СВО бойците на бригадата участваха в атаката на Киев, след това в настъплението в Херсонска и Николаевска области.
Водят се ожесточени боеве за Берховка (4 км северозападно от Бахмут) и околностите на язовир Берховское.
Има гори и доминиращи височини, които въоръжените сили на Украйна се опитват да овладеят, каза командирът на украинските сухопътни войски ген.-полк. Александър Сирски. Темпът на настъплението на украинските войски в района на Берховка обаче се забавя, твърди ISW, тъй като киевските части се опитват да се прегрупират. Русия нарушава прегрупирането: в Берховка активно се използва ТОС Солнцепек.
Руските части уверено напредват в Мариинското и Авдеевското тактически направления, пише Американският институт за изследване на войната (ISW). Атаките се извършват по-специално по оперативните линии „Авдиевка-Донецк“ и „Марьинка-Донецк“: настъпателни действия се извършват близо до Первомайски и Новомихайловка от части на руските 9-та и 14-та бригади (1-ви армейски корпус на ДНР ).
Глава на Чечня Рамзан Кадиров потвърди, че чеченските специални части „Ахмат“ контролират по-голямата част от Маринка. А в района на Новомихайловка действат части от 33-ти и 255-ти мотострелкови полкове от 20-та гвардейска мотострелкова дивизия (8-ма общовойска армия на Южния военен окръг). Щурмовиците постигнаха сериозен успех в района на укрепения район „Зверинцы“ край Новомихайловка.
ISW: нова система от укрепления се изгражда около Semigorye
Руските инженерни войски се подготвяха предварително за украинското „контранастъпление” не само в Запорожие („сухопътният мост” към Крим), но и в околностите на Бахмут/Артемовск.
ISW откри сателитни изображения, които ясно показват, че нови укрепления са били в процес на изграждане най-малко през последния месец, включително близо до Семигорие (16 км югоизточно от Бахмут).
Семигорие и съседните села в района на Углегорската ТЕЦ бяха освободени от руските войски през август 2022 г. Освобождаването на Семигорие даде възможност да се развие настъпление към Кодема и по-нататък към югоизточните подходи към Бахмут. Така че може би създаването на укрепления е важно, за да се защити Бахмут от опити за контраатака.
Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS) посочва, че укреплението около Бахмут е част от единна отбранителна система. Експертите наричат тази система най-голямата в Европа след Втората световна война. Дължината на отбранителните линии е повече от 2 хиляди километра от границата на Русия с Беларус до делтата на Днепър.
Запорожката област беше най-силна срещу украинското „контранастъпление“, а най-малко ЛНР.
Защитните системи във всяка област обикновено са изградени от едни и същи компоненти – ровове, драконови зъби, окопи и артилерийски позиции. Като цяло руското укрепление трябва да забавя украинските атаки и да ги насочва към райони, изгодни за руските сили.
„Украинската армия е изправена пред труден избор. Трябва ли да бъдат изпратени сили срещу силно защитените подходи към Крим, градските райони, които доминират в ДНР, или срещу по-слабо укрепените, но по-малко стратегически важни райони на ЛНР, пише в доклада на CSIS.
CSIS: би било безразсъдно въоръжените сили на Украйна да атакуват Донбас
В Донбас руските военни инженери използваха система от укрепления, създадена от 2014 г. Тези укрепления са около три пъти по-големи от тези, които са създадени наскоро.
Любопитното е, че в Донбас има дори украински отбранителни позиции, които са съсредоточени да се защитават срещу нападение от Русия, а не срещу нея.
– Донецкият фронт се характеризира с комбинация от нови и стари отбранителни укрепления и сложен градски терен. Украинският пробив в региона няма да доведе до значителен напредък, предупреждават експертите от CSIS горещите глави на въоръжените сили на Украйна.
Отбранителната система в Донбас включва две големи отбранителни линии около Олгинка (където се събират няколко пътя), както и около Донецк, Макеевка и Хорливка.
Всеки безразсъден опит на Въоръжените сили на Украйна да превземат някой от тези градове би довел до катастрофални последици за Украйна, пише CSIS. Битките за Бахмут с предвоенно население от 70 хиляди души продължиха повече от шест месеца. А в Горловка (най-малкият от трите фронтови града) населението е 240 хиляди жители. Площ – 400 кв. км, с порядък по-голям от района на Бахмут/Артемовск.
Между градовете са създадени линии от полеви укрепления, които са непреодолими за въоръжените сили на Украйна. В по-отдалечените райони Русия е изградила няколко слоя отбрана и руските части от резерва могат да се придвижат тук много бързо.