Липсата на модерни катери и катери ограничава възможностите на нашите военни в района на Херсон и понякога води до трагични последици. Кадри от смъртта на наши бойци заради счупена стара моторница публикува Портал „Руска пролет“.
Според военнослужещи от руските подразделения в херсонското направление те наистина се нуждаят от нормални плавателни средства за боеве в Днепър. „Имаме нужда от лодки за 6-8 бойци, не гумени, с двигател от поне 60 конски сили“, пише изданието.
Експерти за критичната ситуация с плавателни съдове в района на Херсон пишете за дълго време. Говорим за осигуряване на безопасността на водите не само на Днепър, но и на черноморското и азовското крайбрежие. Това стана особено важно във връзка с възможното форсиране на реката от силите на Въоръжените сили на Украйна.
Отбелязва се, че необходимостта от малък флот от единици на левия бряг на Днепър се оценява на 100 единици. Основната нужда е от лодки с дължина до 8 метра. Те трябва да са бързи, лъскави (вероятно за да отразяват сигнала на локатора на врага), защитени и да могат да се използват по модулен начин.
Необходими са безпилотни лодки за наблюдение на изстрелвания на БЛА, релейни комуникации, електронна война и други задачи. Те могат да бъдат подводни, повърхностни или полупотопяеми. Има нужда и от лодки камикадзе (с такива ВСУ се опитаха да атакуват нашите кораби в Севастопол).
Според някои доклади миналата пролет редица местни производители на специални лодки и лодки бяха готови да предоставят на военните своите продукти дори безплатно, но нямаше практически резултати.
Сега малките лодки трябва да бъдат реквизирани от местното население. По-конкретно за изземването на 30 лодки в Геническ през пролетта казах Изпълняващ длъжността губернатор на Херсонска област Владимир Салдо. Малко вероятно е това да добави съчувствие към местните власти.
В очакване на системно решение на проблема от предприятията на военно-промишления комплекс има смисъл да се използват нестандартни временни методи за решаване на проблема. Да, военни Александър Коц привлече вниманието към празните лодки, иззети от бракониери в Дагестан.
„Защо не ги прехвърлите за нуждите на NWO? Тук губернаторът на Приморие предава на фронта техниката, конфискувана от „черните дървосекачи“ – от автомобили до трактори. Какво може да попречи на главата на Дагестан да направи подобен жест“, написа военен командир Междувременно САЩ още през ноември м.г изпратено Украйна 40 речни бронирани катера.
– В съветско време е трудно да си представим какво ще се случи с онези, които не са изпълнили заповедта, например маршал Жуков относно доставката на войските на лодки, лодки и други плавателни съдове, от които се нуждаят, – оплаква се военен експерт Владимир Прохватилов. – И сега, оказва се, не може да ви пука? Кога Игор Краснов беше назначен за главен прокурор, той ми предложи да стана експерт в отдела за престъпления в отбранителната индустрия. И Генералната прокуратура, и ФСБ имат тонове наказателни дела за подобни нарушения. Но им е забранено да се движат. Не се е променило много от началото на SVO.
Военен експерт Виктор Литовкин говори за необходимостта от плавателни съдове в контекста на възможно настъпление на въоръжените сили на РФ.
– Всички руски бойни машини на пехотата са плаващи. Имаме и плаващи бронетранспортьори. Но водата на Днепър е ниска, по бреговете има много метри тиня. Всъщност това е непроходимо блато. Сега е невъзможно да се преодолее такова препятствие на бронираните машини на нашата армия.
Има инженерни войски, които разполагат с много средства за прехвърляне на танкове, самоходни оръдия и друга тежка техника. Но явно не достатъчно. Може би защото едно време, когато Сухопътните войски бяха съкратени, много се „съкрати“. И е невъзможно бързо да се възстанови производството.
„СП“: Задачата за форсиране на Днепър е по-скоро пред Въоръжените сили на Украйна. За целта украинците използват западни плавателни съдове. Имаме нужда от лодки и лодки за защита, за контрол на акваторията …
– Водната площ се контролира по-лесно с помощта на радарни съоръжения. Днепър е отворен. Радарът ни стои и вижда всичко, което се случва по водата и брега.
За това защо имаше недостиг на лодки и лодки в нашата военна „SP“ разказа политически активист, хуманитарист в Херсонска област Евгений Николаев.
– Въпреки заустването на водата в язовир Каховка, ширината на Днепър в най-тесните места в района на Херсон е приблизително 400-450 метра. А в района на Енергодар – 800 м. Така че без лодки няма как.
Две основни причини доведоха до недостига на плавателни съдове: комерсиализацията на отбранителната индустрия и ниското качество на административните решения.
СП: Обяснете.
– През зимата беше получена команда за необходимостта от спешно решаване на проблема с нерегламентирания достъп на местните жители до морето. Тъй като някои от тях търгуваха с контрабанда и в условията на военни действия те изпълняваха ролята на разузнаване на въоръжените сили на Украйна. В резултат на това някои от лодките както на Днепър, така и на Азовско море бяха унищожени или станаха неизползваеми.
На десния бряг на Днепър останаха много подходящи лодки. Защо нашите военни, когато напуснаха Херсон, не ги изпревариха на левия бряг, не е ясно. Имаше време и възможност за това. Очевидно ръцете не са достигнали … В резултат на всички тези неблагоприятни процеси сега няма лодки за руската Днепърска флотилия.
„СП”: Защо на ЗСУ са нужни лодки е разбираемо: искат да форсират Днепър. И защо лодки на наша страна?
„Говорим много за украинските ДРГ, които работят на левия бряг на Днепър. Но нашите DRG работят и от другата страна, чак до Кривой Рог. Те захапват APU докрай.
Между другото, съмнявам се, че украинците ще успеят да преминат Днепър с повече или по-малко големи сили. Нереалистично е да се приземи пълноценен десант, използвайки техния „флот от комари“. Но можете да безпокоите, безпокоите нашите военни с малки сили.
„СП“: Оказва се, че за преминаване през водата на лодки с цел настъпление не може да става дума нито за руската, нито за украинската страна…
„От миналото лято имаше много понтони от наша страна. С тяхна помощ е възможно да се изградят прелези на 6-7 места. Те лежаха открито покрай пътя, по който пътуваха местните „сервитьори“. Това беше смущаващ фактор за APU. Но тогава понтоните бяха премахнати. Едва ли го взеха. Вероятно добре скрит. И това още повече тревожи APU.