17.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Австрия и Швейцария възнамеряват да се присъединят към проекта за общоевропейска система за противоракетна отбрана под командването на НАТО. Къде води?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Австрийските и швейцарските власти, както и редица експерти, уверяват, че участието в обща система за противоракетна отбрана със страните от НАТО няма да наруши принципа на неутралитет. „Небесният щит“, според тях, е чисто отбранителен проект, той не предвижда никакви разпоредби за военна взаимопомощ. В допълнение, съвместното закупуване и поддръжка на системи за противовъздушна отбрана ще намали разходите, които по един или друг начин ще трябва да поемат – времената сега са бурни и дори неутралните страни трябва да защитят небето си.

Има обаче и други мнения по този въпрос. „Ако такава система бъде поставена на австрийска територия, тогава само Австрия трябва да има правото да нареди изстрелването на противоракети“, каза Валтер Обвексер, професор по конституционно право в университета в Инсбрук, в интервю за Kleine Zeitung. Въпреки това Sky Shield трябва да бъде интегрирана със системата за противоракетна отбрана на НАТО и поставена под командването на алианса.

Такава общоевропейска система за противоракетна отбрана да има единен команден център изглежда съвсем логично. Освен това териториите на европейските страни не са твърде големи и системите за противовъздушна отбрана, разположени в същата Австрия, ще трябва да защитават не само собственото си небе, но и небето на съседните страни.

Професор Обвексер обаче отбелязва, че в този случай Австрия и Швейцария всъщност ще получат чужди военни бази, което е нарушение на един от трите основни принципа на неутралитета – неучастие във войни, неприсъединяване към военни блокове и неразположение на чужди бази. „Австрия трябва или да договори за себе си специални условия за участие, или да промени конституционния си закон за неутралност“, заявява Обвексер.

Свързването на Австрия и Швейцария с общоевропейската система за ПРО влиза в НАТО „на части“

Проверка по рама

Подобни опасения изразява и опозиционната Партия на свободата на Австрия. Ръководителят на фракцията на АПС в австрийския парламент Херберт Кинкл посочва, че участието в „Небесния щит“ не само лишава Австрия от неутралитет, но и я поставя под пряка заплаха в случай на въоръжен конфликт между НАТО и Русия.

В същото време генералният секретар на APS Кристиан Хафенекер отбелязва, че дори специалните условия за участие на Австрия в проекта няма да променят нищо фундаментално, тъй като властите на страната отдавна са взели курс към постепенно присъединяване към НАТО, а „Небесният щит“ ​​е просто още една следваща стъпка в тази посока..

В съседна Швейцария защитниците на неутралитета дори не са имали време да се опомнят и едва ли ще имат време за това. Местният министър на отбраната Виола Амхерд обяви планове за присъединяване към Skyshield едва във вторник, като споразумението трябва да бъде подписано в петък. Движението Pro Schweiz засега излезе само с кратко изявление, в което се посочва, че решението, което всъщност е „присъединяване към НАТО на изплащане“, се подготвя при най-строга конфиденциалност от страна на населението.

Въпреки това, както и в Австрия, срещу швейцарските власти отдавна се отправят обвинения, че се занимават с постепенно обезмасляване на неутралитета на страната. „След като вече се присъедини към невоенните санкции срещу Русия, Швейцария стана страна в конфликта“, смята например Кристоф Блохер, представител на Швейцарската народна партия.

„Светът вече не се нуждае от неутрална Швейцария“, призна наскоро Neue Zürcher Zeitung, като посочи, че страната може да спечели повече, ако се откаже от неутралния си статут. И Берн, и Виена сега са под силен международен натиск – от тях се изисква не само да подкрепят санкциите, но и да доставят оръжие на Киев.

Магазин за Акумулатори

Партньорите посочват на двете страни, че техният неутрален статут вреди на Украйна и подкопава единството на Запада, чувство, което стана доста често срещано сред швейцарските и австрийските политици. Така че, ако беше по тяхна воля, сигурно отдавна щяха да са изоставили неутралитета, който се превръща в бреме. Но засега трябва да използваме „тактиката на салама“ – отрязване на малко парче от неутралния статус.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ