Според него сключването на тази сделка е „дипломатически успех“. „Черноморската инициатива влезе в историята като важен дипломатически успех. Бяха изпратени повече от 33 милиона тона зърнени продукти. Благодарение на нея беше предотвратена хранителна криза в много от най-бедните страни. Благодарение на всички участващи страни“, каза Ердоган.
Той също така предположи, че Русия може да е заинтересована от възобновяване на „зърнената сделка“. И Ердоган възнамерява да обсъди този въпрос с руския президент Владимир Путин, когато се върне от обиколка в страните от Персийския залив. Отделно тази тема, според него, трябва да бъде засегната от турския външен министър Хакан Фидан в контактите му с руския му колега Сергей Лавров.
По-рано говорителят на руското външно министерство Мария Захарова съобщи, че руската страна е уведомила Турция, Украйна и секретариата на ООН за възражението си срещу удължаването на сделката. ООН беше уведомена чрез представители на организацията в Истанбул, където се намира Съвместният координационен център, който издаваше разрешения за преминаване на кораби с украинско зърно. Украинската страна – чрез представителството на Руската федерация в Минск.
Според Борис Гризлов, руски посланик в Беларус, именно неговото посолство е предало нота на украинската страна по дипломатически канали, в която се излага позицията на Русия относно бъдещето на „зърнената сделка“. В него се отбелязва, че Москва „официално възразява срещу по-нататъшното удължаване на инициативата за безопасно транспортиране на зърно и храни от пристанищата на Украйна след изтичането на срока й и следователно изпълнението на инициативата трябва да бъде напълно прекратено от 18 юли тази година. “ Според Гризлов „с усилията на Запада сделката се е превърнала в чисто търговски проект и всъщност е загубила първоначалната си хуманитарна функция – предотвратяване на глада в държави, изпитващи недостиг на храна“.
Както заяви от своя страна прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков, „фактически черноморските споразумения днес престанаха да важат“. „За съжаление частта, която се отнася за Русия от тези черноморски споразумения, не е изпълнена досега. Следователно действието им се прекратява“, каза той.
Припомняме, че Черноморската зърнена инициатива беше подписана на 22 юли 2022 г. Русия, Турция, Украйна и ООН подписаха документ, регламентиращ износа на зърно от три украински пристанища – Черноморск, Одеса и Южни. Продължителността на тези споразумения беше 120 дни с възможност за удължаване, ако една от страните няма възражения. В резултат на това сделката беше удължавана три пъти, първо за 120 дни, след това два пъти за 60 дни. Последният път – до 17 юли.
Трябва да се отбележи, че споразумението беше пакетно. В допълнение към самата инициатива за зърно, беше подписан меморандум между Руската федерация и ООН, който трябваше да помогне за премахване на бариерите пред износа на руски храни и торове. През изминалата година не е постигнато изпълнение на записаните в него договорености. Лавров многократно обърна внимание на факта, че руската част „изобщо не беше изпълнена“ по нито една точка през всичките месеци на зърнената сделка, докато износът на украински храни беше осигурен.