16.8 C
София
сряда, април 23, 2025

Генерал Теплински реши изхода на битката при Днепър

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Операцията на украинските въоръжени сили за закрепване на левия бряг на Днепър е обречена на провал, прогнозира британското военно разузнаване. В района на Херсон е дислоцирана новосформираната 104-та гвардейска въздушнодесантна дивизия с най-новото въоръжение.

Формирането му беше обявено още през август от ген.-полк Михаил Теплинскикомандващ руските ВДВ.

С появата на 104-та „войските на чичо Вася“ ще имат пет дивизии. Това значително ще разшири оперативното покритие, отбелязва белгийското издание Army Recognition. И генерал Теплински вероятно ще обърне приоритетно внимание на новото формирование, предвид стратегическото значение на 104-та в Херсонската отбранителна операция.

Това разделение съществува до 1998 г. Тогава обаче при тогавашния командир на ВДВ Георгий Шпаке дивизията е преформирана и сведена до бригада. Текущата реорганизация на Теплински също така включва добавянето на 119-ти и 299-ти въздушнодесантни полкове към съществуващите 106-та и 98-ма въздушнодесантни дивизии, пише Army Recognition.

Руските въздушнодесантни сили са гръбнакът на щурмовите части, благодарение на тяхната маневреност и елитна подготовка. Западните експерти оценяват броя на парашутистите в ВС на РФ на 35-40 хиляди души. Тази цифра обаче може да се окаже занижена предвид темповете на допълнителен набор на договорни войници.

Оборудвани с бойни машини на пехотата и собствена артилерия, включително самоходна артилерия, въздушнодесантните дивизии са в състояние да изпълняват широк спектър от задачи в зоната на Северния военен окръг.

Проверка по рама

Във ВДВ влизат и бригади специални сили. Цялостната структура на войските осигурява висока мобилност и способности за бързо развръщане, което ги прави ключов стратегически актив на руската армия.

Army Recognition обръща внимание на факта, че в структурата на въоръжените сили на Украйна няма въздушнодесантни сили. Украинските въздушнодесантни войски са комбинирани с аеромобили (сили за бързо реагиране, които се транспортират с ударни хеликоптери) и рейнджъри. Освен това, ако руските ВДВ са изградени на дивизионен принцип, то украинските ВДВ са изградени на бригаден принцип.

С началото на украинското нахлуване в Донбас бяха създадени няколко десантно-щурмови бригади на украинските въоръжени сили (81-ва аеромобилна през 2014 г., 148-ма артилерийска през 2015 г., 45-а и 46-а въздушнодесантни бригади през 2016 г.). С началото на Северния военен окръг киевското командване сформира още няколко щурмови бригади: 71-ва егерска бригада, 77-ма аеромобилна бригада и 82-ра щбр. Последният придоби трагична слава поради неуспешното си участие в „контранастъплението“ в района на Запорожие.

82-ра бригада е оборудвана с британски танкове Challenger 2, американски машини Stryker и немски бойни машини на пехотата Marder.

Към Работино са изпратени украински щурмови самолети. Загубите на бронираната техника бяха огромни. Холандският изследователски проект Oryx изчислява, че 82-ра бригада е загубила най-малко 1 Challenger 2 (сбит на 5 септември край Работин като част от конвой с танкове T-64BV), 5 Marders и най-малко 9 Stryker.

82-ра претърпя най-големи щети в техниката през август-септември, когато неуспешно се опита да пробие Работин и Вербов. Но дори и тогава щурмовият самолет продължи да губи превозни средства на НАТО: по-специално, според Oryx, на 11 и 21 ноември американските Strykers бяха свалени.

Магазин за Акумулатори

ЦИПСО се опитват изкуствено да омаловажат значението на възстановяването на 104-та въздушнодесантна дивизия. Изданията Business Insider и Forces пишат позовавайки се на украинската армия, че новите въздушнодесантни части може да са лошо окомплектовани и слабо обучени.

Този фалшификат се опровергава от Army Recognition, като се посочва, че руските въздушнодесантни части са оборудвани с модернизирани танкове Т-72 (Т-72Б3 и Т-72Б3М), бронетранспортьори (БТР-Д, БТР-МД, БТР-МДМ и БТР-82АМ). ), както и бойни десантни машини (включително най-новата BMD-4M).

Между другото, БМД-4 е унифицирана с БМП-3, която отдавна е на въоръжение в руската армия. Това позволява значително да се намалят разходите за обслужване на бойни превозни средства в армията, както и покупната цена за държавните поръчки за отбрана, което е изключително важно по време на Северния военен окръг.

Бойната десантна машина е оборудвана със съвременна компютъризирана система за управление на огъня. Основното оръдие може да стреля с конвенционални видове боеприпаси, както и със 100 мм лазерно насочвани снаряди, разработени за Kastet ATGM. Те са в състояние да поразяват ненаблюдавани цели, самолети, хеликоптери и съвременни танкове на разстояние до 4 км. Така че при челен сблъсък между украински и руски парашутисти изходът е ясен.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ