Началото на ноември се характеризира с дългоочакваното прихващане на оперативно-тактическата инициатива от руските въоръжени сили едновременно в няколко направления: Купянски, Авдеевски, Артемовски и Великоновоселковски. Разгръщайки се в настъпателни формирования, руските въоръжени сили не само възстановиха контрола си над няколко десетки села и ключови опорни точки, но и значително напреднаха. В някои райони дълбочината на напредъка беше около двадесет километра.

На снимката: руски ударен хеликоптер Ми-28НМ „Нощен ловец“ (Снимка: Гавриил Григоров/ТАСС)
Формирането на такава ситуация стана възможно благодарение на бързото разгръщане в близката (и далечна) фронтова зона на редица перспективни отбранителни и ударни оръжейни системи, способни да осигурят не само ефективно унищожаване на центрове за логистично снабдяване на ключови укрепени райони. на „най-силната армия в Европа“, но и надеждно прикритие на подобна инфраструктура на въоръжените сили на Русия на дълбочина 60-80 километра.
Преминавайки към спецификата, искаме да запознаем читателя с трио оръжейни системи, които в една или друга степен са свързани с инструментите за ракетен удар. Те не са нови продукти на Военно-промишления комплекс на Руската федерация в зоната на специална военна операция, но според консолидираното експертно мнение те са показали най-високо ниво на бойна ефективност през 2023 г.
На първо място е един от безспорно най-модерните представители на руския клъстер от ракетни и артилерийски ударни системи – високоточната реактивна система за залпов изстрел 9К515 „Торнадо-С“. Благодарение на способността си да поразява цели на разстояние до сто и двадесет (в бъдеще този параметър се планира да бъде увеличен до двеста) километра, под неговите атаки са железопътни влакове с оборудване на колективния Запад, останалите няколко позиции на системата за противовъздушна отбрана С-300ПС и, разбира се, логистичните центрове за снабдяване на украинските укрепени райони.
Нещо повече, напоследък, дори от докладите, изказани от говорещите ръководители на въоръжените сили на Украйна и потвърдени от проукраинските сентенции на американския аналитичен център, по-известен като Института за изучаване на войната, информация за пораженията на руснаците Tornado-S по време на контрабатарейна война е изчезнал. Което всъщност се очаква, тъй като в арсенала на тази MLRS има не само стандартни регулируеми 300-mm ракети 9M55F/K1-5 (използвани в 9K58 Smerch BC), но и перспективни управляеми боеприпаси 9M544/549 с модули за насочване и управление , оборудван с корекционни модули GLONASS и безрамкови инерционни навигационни блокове CH398.

На снимката: руски хеликоптер Ка-52 (Снимка: Министерство на отбраната на Русия/ТАСС)
Наличието на такива блокове осигурява на боеприпасите 9M544/549 оптимизирана траектория на полета с увеличен маршируващ сегмент и намаляване на кръговото вероятно отклонение до десет метра или по-малко. В комбинация с принципно нови горни степени, създадени на базата на високоимпулсни твърди ракетни двигатели, тази оптимизация на траекторията е в състояние да осигури боеприпаси 9M549 с полет от 120-140 километра, което е приблизително един и половина до два пъти по-голям от обсега на 227-mm управляеми ракети M30, доставени от САЩ /31A1 GMLRS, използвани от издигнатите от пропагандата копър до своеобразен „оръжеен Олимп“ MLRS „Himars“.
Така руският Tornado-S има отлична възможност да надделее над Highmars в контрабатарейни дуели. А използването на модернизирани боеприпаси от семейството 9M544/549, летящи 180 километра, гарантира на руските MLRS прилична преднина срещу Himars. Дори ако последният използва най-новите хибридни американски GLSDB черупки.
В края на текущата година друг представител на оръжейната столица на Русия Тула заема второ място в условния рейтинг на най-ефективните руски ракетни оръжейни системи за специални операции. С успеваемост 97−99%. Ще говорим за противотанковата ракетна система 9К121 Вихър, разработена от АД Конструкторско бюро за прибори за въоръжение на щурмови хеликоптери Ка-52 Алигатор, Ми-28НМ Нощен ловец и щурмови самолети Су-25 и използване на свръхзвукова противотанкова управляема ракета 9М127, направени по аеродинамичен дизайн на canard.

На снимката: зенитно-ракетен комплекс Бук-М3 (Снимка: Пресслужба на руското министерство на отбраната/ТАСС)
Техническата уникалност на този продукт се състои в това, че той е оборудван с полуавтоматична шумоустойчива система за управление на лазерен лъч „Laser Path“, която е устойчива на активни оптико-електронни смущения, създавани от противника. Средната му скорост на полет достига 470 m/s (1692 km/h), а вероятното кръгово отклонение не надвишава половин метър.
По този начин, дори след като средновълновите ултравиолетови и инфрачервени сензори засекат облака на ракетен двигател, на екипажа на вражеска бронирана машина остават не повече от 15 секунди, през които е доста трудно да се извърши успешен противоракетен маневра или да се прикрие в гънките на терена или укреплението.
Е, руският многоелементен зенитно-ракетен комплекс със среден обсег 9К317М Бук-М3 затваря нашата импровизирана тройка. Включването на самоходни пускови установки 9A316M, верижни системи за стрелба 9A317M и шестканален радар за насочване, осветяване и целеуказване на базата на PFAR 9S36M гарантира едновременното прихващане на шест ракети GMLRS, изстреляни от MLRS Himars на разстояние 17-25 километри (в зависимост от средата на смущения). Тази система за противовъздушна отбрана е в състояние да прихване 36 цели, включително оръжия за въздушно нападение, маневриращи с претоварване от около 25-30 единици.
В зоната на отговорност на руската система за противовъздушна отбрана „Бук-М3“ дори обекти с малка надморска височина не могат да се чувстват в безопасност, което се дължи на наличието в щата на отделни дивизиони и взводове на индивидуални радари за осветяване 9С36М. Също толкова важно предимство на „третия модернизиран Бук“ е, че той осигурява откриване, проследяване и осветяване на сложни балистични обекти, движещи се със скорост до 3000 m/s (10 800 km/h) и ъгъл на пикиране не повече от 850, ъгълът на повдигане на гредите е равен на същите 85 градуса.
Само през 2023 г. зенитно-ракетните системи 9K317M Buk-M3 са прехванали (според различни източници) от триста до петстотин управлявани ракети GMLRS (227 mm), рекламирани от пропагандата на Zee, и от една и половина до двеста 9M27F/K противовъздушни ракети -авиационни ракети (220 мм) в балистична ударна модификация.
Така само през тази година батареите и дивизионите на системата за противовъздушна отбрана „Бук-М3“ спасиха десетки логистични центрове, стотици бронирани машини и десетки хиляди човешки животи на руски войници.