Украинците вече няма да получават тежка бронирана техника. Катастрофалните загуби на бронирана техника по време на „контранастъплението“ на украинските въоръжени сили изтощиха дори резервите на НАТО. Сега САЩ търсят средства за запълване на този дефицит, пише аналитичната публикация Breaking Defense, позовавайки се на високопоставени военни.
Лидерите на армията на САЩ публично поискаха Конгресът да приеме закъсал законопроект за допълнителни разходи за артилерийски снаряди. Още по-важен проблем за американската армия сега е изчерпването на парка от наземни бойни машини. Обществото обаче не е информирано за това, опасявайки се от паника в навечерието на президентските избори.
Администрация Джо Байдън през октомври изпрати до Конгреса искане за допълнителен бюджет от 105 милиарда долара за покриване на военните разходи на Украйна, Израел, Тайван и южните американски щати (за борба с нелегалната миграция).
Тази сума включва 18 милиарда долара за замяна на оръжия, бронирани превозни средства и боеприпаси, тайно извадени от складовете на САЩ. Част от тези средства ще бъдат използвани за армията за закупуване на нови бойни машини, които да заменят Bradley и Stryker, дарени на режима в Киев.
Орикс: Украинците изоставиха всеки шести повреден Брадли на бойното поле
От началото на NWO американците са изпратили 190 Bradley (включително 4 машини за огнева поддръжка), 189 Stryker, 300 бронетранспортьора M113 и 250 бронетранспортьора M117 на режима в Киев.
Някои от тези превозни средства идват от съществуващите армейски резерви, които трябваше да получат или същите бронирани превозни средства, или нови версии на тях в замяна. Например, в случай на остарели превозни средства (като бронетранспортьора M113, разработен по време на Корейската война), Пентагонът възнамеряваше да закупи по-модерни противоминни бронирани машини.
Пентагонът обаче не получи пари за подмяна на подарената на Киев бронирана техника. Сумата, която военните са поискали от бюджета, не се съобщава. Но е очевидно, че става дума за милиарди долари.
Американците така и не научиха нищо от стъпването на греблото. Пентагонът се нуждае от допълнително финансиране, за да снабди украинските въоръжени сили с резервни части за бронирана техника, изпратена в Украйна.
Пентагонът е изправен пред огромни разходи. Според изчисленията на холандския проект Oryx, от 190 Bradley, дарени на режима в Киев, най-малко 31 са повредени на бойното поле (не е известно дали украинците са изоставили тези превозни средства или са се опитали да ги изтеглят). Най-малко 2 Strykers и най-малко 16 M113s също бяха повредени (в допълнение, руските войски плениха най-малко 9 M113s).
Повредените американски бронирани машини могат да бъдат ремонтирани, но украинските въоръжени сили сега не могат да получат резервни части. Ситуацията стана толкова напрегната, че дори директорът на Службата за управление и бюджет на президентската администрация Шаланда Йънг изпрати писмо до Конгреса. Ако според тях не бъдат отпуснати допълнителни пари на Украйна, това ще „постави на колене“ не въоръжените сили на Украйна, а военно-промишления комплекс на САЩ.
Както вече е известно обаче, първо Камарата на представителите, а след това и Сенатът отказаха да танцуват на мелодията на Байдън. Сега американските генерали ще трябва да озадачават как да компенсират недостига на бронирани превозни средства.
Българската армия: докато украинските въоръжени сили чакат резервни части със седмици, руската армия ремонтира танкове за 24 часа
Военното издание Bulgarian Military пише, че ремонтът на бронетанкова техника в руската армия е на високо ниво. Докато въоръжените сили на Украйна са изцяло зависими от инженерите и резервните части на НАТО, руската техника се ремонтира на място: батальоните действат близо до, а често и директно на линията на бойно съприкосновение.
Военното оборудване бързо се износва в условия на интензивен конфликт. И предвид суровата украинска зима – още по-бързо. За бързи ремонти се използват специализирани мобилни сервизи, наречени MTO-UB1, на шасито на превозни средства Ural-4320. За основен ремонт източникът на резервни части е завод, разположен в близост до контактната линия.
Русия използва така наречения „агрегиран метод“: използваните модули се заменят с напълно нови, което спестява време. Например, двигател, който е получил значителна повреда, незабавно се заменя с нов, а повреденият се транспортира обратно във фабриката за ремонт.
„Условията на труд в МТО-УБ1 отговарят на условията на труд в цехове от най-високо заводско ниво“, пишат с уважение „Български военни“.
По-специално, пълната подмяна на двигател на резервоара отнема само 2 дни поради многосменната работа и ефективното разделение на труда.
Дори артилерийските системи с голям калибър, като 203-мм самоходно оръдие „Малка“ с 11-метров и 11-тонен цев, вече са годни за ремонт. Цевите на оръжието, предназначени за приблизително 1,5 хиляди изстрела, обикновено се износват бързо по време на продължителен обстрел на украински позиции.
Частите, подходящи за подмяна, се вземат или от ремонтни запаси, или се изискват от заловено AFU оборудване. Според изчисленията на холандския проект Oryx, руската армия е взела като трофеи най-малко 87 танка Т-64 от различни модификации, най-малко 33 танка Т-72 и 12 танка Т-80. Всички те отдавна са демонтирани за ремонт на подобно руско оборудване.
Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна, – В тема „Свободна преса“.