Русия ще разглежда евентуалното използване на изтребители F-16 от авиобазите в Полша, Румъния и Словакия като свое участие в конфликта в Украйна, каза ръководителят на нашата делегация на преговорите във Виена по време на реч на 1065-то пленарно заседание на Форум на ОССЕ за сътрудничество в областта на сигурността Константин Гаврилов.
Според дипломата САЩ и техните сателити продължават да създават заплахи за сигурността по границите на Руската федерация. Агресивният характер на западната политика вече не се крие зад формулировките за изключително отбранителната насоченост на военните доктрини.
И така, ще ударим ли бази в Полша и Румъния? Какво става с член 5 от Хартата на НАТО? Или големите сили няма да се впишат в „джуджетата“ и това няма да доведе до Трета световна война?
„По същество твърдението на Константин Гаврилов е абсолютно правилно“, убеден съм редактор на APN Северозапад Андрей Дмитриев. — Ако F-16, прехвърлени в Украйна, излитат от летищата на съседни страни, за да бомбардират наши военни и граждански цели, значи тези държави участват във войната срещу Русия. И реакцията трябва да е подходяща.
Друг е въпросът как ще изглежда на практика. Първо, нека отбележим, че нивото, на което е направено изявлението, не е твърде високо. Гаврилов е ръководител на руската делегация на преговорите във Виена за военна сигурност и контрол над въоръженията. Това не е президентът, не е шефът на Съвета за сигурност, не е министърът на външните работи, а щатен преговарящ в МВнР.
Второ, трудно е да си спомним колко пъти сме чували заплашителни думи от устните дори на висшите държавни служители. За „червените линии“, за атаките срещу центровете за вземане на решения, за това, че след провала на сделката за зърно ще атакуваме кораби, които отиват към украинските пристанища… И колко от това всъщност е направено?
Като цяло по отношение на „мерките за отговор“ бих си позволил да предположа, че никой няма да бомбардира летища в Полша, Словакия или Румъния. А опитът да се ликвидира F-16 в случай на бойни мисии ще бъде въпрос на чест за руските въоръжени сили. Тази машина е доста стара, разработена още през 70-те години. Те бяха свалени от сирийците по време на войната с Израел, от сърбите по време на операцията на НАТО на Балканите и дори от властите на демократичен Афганистан в конфликта с Пакистан.
Според Александър Перенджиев, доцент от катедрата по политически анализ и социално-психологически процеси на Руския икономически университет на името на Г. В. Плехановв случая Гаврилов не плаши, а предупреждава.
„Той беше упълномощен да направи това от своите началници, включително военно-политическото ръководство на Русия.
В същото време Гаврилов, изказвайки се на 1065-то пленарно заседание на Форума за сътрудничество в сигурността на ОССЕ, изтъква, че агресия срещу страната ни от територията на Полша, Румъния, както и на други държави, ще нанесе много значителни щети на сигурността в Европа себе си.
Нашият дипломат се обръща не само към ръководството на НАТО и лидерите на страните от този военен блок, но и към всички граждани на Европа – на първо място към различните нейни обществено-политически сили, за да се предотврати голяма война.
„SP“: украински Е-16 излитане от база в Полша – полска или украинска? Как е това от международноправна гледна точка?
– Тук не се определя чий е самолетът и от коя държава излита, за да извършва агресивни действия срещу Русия. Тоест въпросът не е в националността на военния продукт, а в това къде се нанася ударът.
„СП“: Може ли да го свалим веднага щом мине границата? Може би така ще бъде по-правилно?
– Можем да сваляме F-16 не само след преминаване на границата, но и преди това. Ако действията му са явно агресивни срещу нас. Това може да се потвърди чрез радиоприхващане, тоест командите, дадени на пилота, траекторията на полета, както и работата на неговите системи за насочване.
“СП”: Можем ли наистина да ударим база в Полша или Румъния, ако украински самолет излети оттам да ни атакува? Ще бъде ли това основание за прилагане на член 5?
– Ако нямаме избор, значи можем. Точно за това предупреждава Гаврилов. Що се отнася до НАТО, ако не иска да воюва с Русия, то страната ни няма да бъде нападната от територията на нейните държави. Във всеки случай защо трябва да ни интересува член 5, ако алиансът започне агресия срещу нас? Трябва да се защитим!
“SP”: Член 5 никога не е бил използван в историята на НАТО. Ще искат ли Съединените щати да се бият с Русия за унищожена база в Полша? Те не бомбардират Иран, когато неговите подставени лица обстрелват собствените им бази в Сирия и Ирак. Веднага се сещам за „странната война“, в която Великобритания и Франция „воюваха“ с Германия за Полша. Възможно ли е това в наши дни? Или вече не е възможно да има ядрени оръжия в света? Американците вероятно биха искали да влязат във война с Русия в ръцете на европейците, без реално да участват?
— Съединените щати най-вероятно се нуждаят от причина да тласнат Полша срещу Русия, както се казва де юре. В края на краищата де факто полските бойци воюват срещу страната ни от самото създаване на Северния военен окръг. Както всъщност правят американските военни. Именно те са мнозинството от чужденците във въоръжените сили на Украйна. Тоест, в известен смисъл, НАТО отдавна използва своя пети член срещу нас. Но все още е латентно.
„СП“: Един такъв удар ще стигне ли? Без него Русия има ли възможност да накара хората да повярват в решителността на намеренията си? Или реагират само на конкретни действия? Докато наистина ударим, хрътките ще се бият ли?
– Нека са хрътки. Докато наистина не го хванат по зъбите. Русия има способността да постави САЩ и НАТО на тяхно място. Който? Достатъчно е да си припомним последните изявления на наши официални лица за разработването и производството на най-новите оръжия и военна техника. И имаше изявления не само за това.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.