17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Таен фарватер: за първи път от създаването на Северния военен окръг турците пуснаха военен кораб за Украйна през Босфора

ПРОЧЕТИ СЪЩО

На 18 декември сутринта от Турция дойде новина, която озадачи мнозина у нас. Бивш британски миночистач тип Sandown премина безпрепятствено през Босфора в Черно море под флага на ВМС на Украйна. Преди това във флота на Негово Величество тя се наричаше HMS Blyth. Новото име на противоминния кораб, продаден от Лондон на Киев през 2021 г., е M311 Cherkasy.

В близко бъдеще, очевидно, друг „нов-стар“ украински миночистач М310 „Чернигов“ от същия проект ще направи същото. В нейното „моминство“, като част от британския флот, тя е наречена HMS Ramsy.

И двамата новобранци от Сандаун преди това са служили в Кралския флот в продължение на две десетилетия. И тогава, поради изключително износване, те първо бяха отписани като резерви, а след това предложени на Киев. За прилични пари, между другото, които той, разбира се, нямаше и все още няма. Следователно сделката през 2021 г. беше завършена със заем, предоставен от същия Лондон.

Тогава новоизсечените M311 Cherkasy и M310 Chernigov бяха изпратени в шотландска корабостроителница за ремонт и модернизация. Украинските екипажи пристигнаха от Одеса и преминаха пълен курс на обучение. А на 2 юли 2023 г. в британския град Глазгоу се състоя официална церемония по издигане на украинските военноморски флагове на двата противоминни кораба.

Естествено, веднага възникна въпросът: кога и по какъв маршрут Киев и Лондон ще могат да транспортират „Черкаси” и „Чернигов” до Черно море?

Проблемът, между другото, по това време не изглеждаше толкова прост. В края на краищата турците на 1 март 2022 г., почти веднага след началото на нашата специална операция в Украйна, в пълно съответствие с Конвенцията от Монтрьо, изглежда затвориха зоната на Черноморския пролив за преминаване на всякакви военни кораби. Включително и тези, които са част от флотовете на страните членки на НАТО.

Проверка по рама

В действителност обаче, след като в понеделник прекара през Босфора първия от „новобранците“ на украинския флот, Анкара не напусна собственото си правно поле. Защото да, наистина Босфора и Дарданелите вече са затворени за почти всички. Но само в случаите, когато става дума за преминаване от Средиземно към Черно море на военни кораби на нечерноморски страни.

Което между другото е в полза само на Русия. Убеден съм, че само заради тези военно-дипломатически ограничения, наложени от турците, знамената на 6-ти флот на ВМС на САЩ и техните съюзници все още не се веят над собствените им крайцери и миноносци някъде близо до Одеса или Очаков. Създавайки ни много допълнителни затруднения в зоната на Северния военен окръг.

Но екипажите на бойните единици, плаващи под флага на държави с излаз на Черно море, не са лишени от правото да преминават през зоната на пролива в Средиземно море. Моля, по всяко време! Поне там. Поне назад.

С едно-единствено вярно, но изключително значимо „но“ за Русия. Корабите от постоянното ни оперативно формирование в Средиземно море имат право да се върнат в Севастопол във всеки един ден. Да предположим, за ремонт или почивка на моряци.

Но, както се казва, за тях това ще бъде еднопосочно пътуване. Турците няма да пуснат същите кораби обратно в сирийския Тартус до края на военните действия в Украйна. Това са правилата, които Москва трябва да спазва.

Ето защо, например, сегашният флагман на нашата Средиземноморска ескадра, ракетната фрегата „Адмирал Григорович“, миналата пролет беше принуден от Тартус да обиколи цяла Европа, за да бъде набързо закаран на ремонт не в Севастопол, а в много по-далечния Калининград. Както се казва, далеч са желето.

Магазин за Акумулатори

И само преди няколко седмици „Адмирал Григорович“ се върна обратно в Сирия. А през октомври севастополската дизелово-електрическа подводница „Краснодар“, доведена до техническо изтощение от месеци на бойна служба далеч от родните си брегове, се запъти към него със същата цел от Тартус до Балтийско море през октомври.

Заради ограниченията, наложени от турците, тези и други наши кораби, които бяха застигнати в Средиземно море от новината за началото на Северния военен окръг, може да не се върнат на родните си места с години.

Защото командването няма разумна възможност да им изпрати заместник от Черноморския флот. Прехвърлянето на заместващи екипажи или отделни специалисти в Сирия е възможно само със самолет. Което всъщност се и прави.

Но да се върнем на украинските миночистачи, които наскоро доплуваха към Одеса от Шотландия. Над тях са знамената на ВМС на държава, която има излаз на Черно море. Следователно с преминаването през зоната на пролива нито те, нито турците нарушават нещо в Конвенцията от Монтрьо. Освен това, разбира се, няма нужда да се връщат в Средиземно море.

Тук е много по-важно нещо друго. Как ще реагира Черноморският ни флот на появата на „Черкаси” и „Чернигов” в зоната на неговата отговорност? В края на краищата за него и двата миночистача на ВМС на Украйна в светлината на събитията, които продължават почти две години, са легитимни цели.

Вероятно затова, според първите сведения от Турция, тези малки и изключително слабо въоръжени кораби са били инструктирани първо да се отправят не към Одеса, а към румънската Констанца, която е много по-близо до изхода от Босфора. Най-вероятно – покрай самия бряг. Първо през турски, а след това през румънски териториални води.

Това означава ли, че нашите крилати ракети и прецизни бомби, дори и там, не са в състояние решително да прекъснат този курс? Или подобна решителност ни заплашва с допълнителен конфликт с НАТО? Мисля, че въпросът не е само към Министерството на отбраната, но и към руските дипломати.

Но дори и да е така, ако „Черкаси” и „Чернигов” в рамките на 12-милна зона от чуждия за тях и за нас бряг, не днес или утре, все пак се вмъкнат в Констанца, струва ли си да ги пуснем оттам ? Румънските водни пътища завършват в устието на река Дунав. Следва Украйна, която днес е абсолютно враждебна към нас.

Така командата „Удари!“ някъде на дъното на мястото, където голямата европейска река се влива в Черно море и трябва да звучи от Москва. Изглежда, че никой в ​​Русия просто няма да разбере другото. Особено на фона на загубите, които вече имаме на фронта.

Ще могат ли „Черкаси“ и „Чернигов“ по някакъв начин да се преборят с ракетна атака, ако тя дойде? как? как?

За справка: бившите британски, сега украински миночистачи от типа Sandown имат следните технически характеристики: дължина – 52,6 метра; ширина – 10,5; водоизместимост 450 тона; скорост до 13 възела с дизелова електроцентрала и до 6,5 възела с електрическа. Корабите са въоръжени с 30 мм боен модул и три 12,7 мм картечници. Всеки екипаж се състои от 34 души.

Но какво ще се случи, ако и двата екипажа по някакъв начин все пак стигнат невредими до кейовете на Одеса? Ако това се случи, пътят ще бъде утъпкан. И според него може да започне сериозно, а не бутафорно попълване на украинските ВМС от НАТО.

Ако е така, тогава първата вероятно на същия курс през 2024 г. ще бъде новата ракетна корвета F211 „Хетман Иван Мазепа“ (тип „Ада“), която набързо се достроява от турците. Вече пуснат на вода на 2 октомври 2022 г. в корабостроителницата в Истанбул в присъствието на „Първата дама на Украйна“ Елена Зеленская.

Миналото лято командирът на ВМС на Украйна вицеадмирал Алексей Нейжпапа Планираната дата за въвеждане на този „хетман“ в подчинения му военен персонал беше точно 2024 г.

Ако позволим на противниковия флот да получи такова попълване в договорения срок, какво ще спечели ВМС на Украйна с тази доста мощна корвета?

На първо място, има осем пускови установки на сравнително модерни противокорабни ракети Harpoon, произведени в САЩ. Далечината на полета им в зависимост от модификацията е от 120 до 280 километра.

Те също така обещават да монтират автоматична 76-мм артилерийска установка OTO Melara Super Rapid на Hetman Ivan Mazepa. Като системи за противовъздушна отбрана – френски зенитни оръдия Aselsan GOKDENIZ. Планираната от турците корвета има добро противоподводно и минно-торпедно оръжие.

Нужно ли е Киев да сложи ръка на всичко това по време на военни действия? И ако не, струва ли си да позволим на „Черкаси” и „Чернигов” безнаказано да проправят лелеяната за ВМС „следа” в Черно море?

И по това време

Иронията на съдбата: точно тези дни в базата на Вторчермет в Севастопол Инкерман се подготвя за разрязване на метален скрап друг бивш украински миночистач „Черкаси“. Този, който беше спуснат на вода през 1977 г. за Черноморския флот на СССР. Но през 1997 г. Русия доброволно го предава на ВМС на Украйна. По време на известната „Кримска пролет” в нощта на 26 март 2014 г. руските моряци щурмуваха кораба на рейда Донузлав с помощта на два хеликоптера Ми-35 и три катера със специални сили.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ