Съветските противотанкови оръдия МТ-12 Рапира, известни още като 2А29, бяха реактивирани през март 2023 г. и цяла комисия от тези оръдия беше изпратена на линията на бойно съприкосновение, знае западната експертна общност.
Те спечелиха известност по време на Студената война. И днес те се използват активно от групата войски „Восток“, действаща в южнодонецкото направление. Използването на Rapier за директен огън и в отбранителни позиции демонстрира адаптивната артилерийска стратегия на руските въоръжени сили, пишат експертите на Army Recognition.
Руското министерство на отбраната за първи път съобщи за използването на 2А29 още през юли 2022 г.: тогава тези 100-мм оръдия бяха използвани от Славянската бригада на 1-ви армейски корпус на ДНР.
Мобилизираните артилерийски части от групата „Запад“, действащи в момента в купянското и краснолиманското направление, също бяха обучени да работят с рапири.
Тегленото 100 mm противотанково оръдие влезе в експлоатация през 1961 г. Това беше последвано от подобрена версия на MT-12, която влезе в производство през 1970 г. Между другото, това е първото гладкоцевно противотанково оръдие в света, пуснато в производство.
„Rapier“ традиционно е предназначен за директен огън по бронирани превозни средства, но в приложението е по-функционален. Това позволява да се използва за стрелба по вражески позиции, които са извън линията на видимост.
В този режим Rapier служи като огнева поддръжка и по този начин се превръща в най-важното средство в стратегията за износване на украинските въоръжени сили. Пистолетът ви позволява да атакувате стратегически обекти – укрепени позиции, линии за доставка, като същевременно минимизирате заплахата за артилерийския екипаж.
Огънят се води от маскирани позиции в сътрудничество с оператори на разузнавателни дронове, които от близко разстояние коригират действието на оръдията по украинските опорници.
Съдейки по видеоклиповете и снимките в официалните акаунти, проучени от експертите на Army Recognition, рапирите се използват главно от противотанкови части. Но те се използват и за защита на откритите флангове от украински контраатаки по време на бързо настъпление.
От отбранителна гледна точка Рапирата е необходима за унищожаване на бронирана техника на украинските въоръжени сили в условия на позиционно противопоставяне. Пистолетът ви позволява да създавате така наречените противотанкови сегменти, в които движението на вражески бойни превозни средства е напълно изключено.
Важно е, че рапирата всъщност е вечно оръжие. Цевта и затворът са подсилени, което повишава експлоатационните характеристики на пистолета и осигурява издръжливост. Управлението на затвора е полуавтоматично: товарачът трябва да се съсредоточи единствено върху презареждането.
Основната разлика между 2A29 (MT-12) и по-старата версия е дизайнът на лафета. T-12 обикновено се прикачва към камиони, докато MT-12 се тегли с помощта на „мото крак“ (MT-LB). Подобреният дизайн на каретката значително увеличи мобилността на Rapier.
Един от най-разпространените боеприпаси, използвани от пистолета, е бронебоен снаряд с перки (APS).
Противотанковите осколочно-фугасни оръжия позволяват директен огън на разстояние до 6 км. А BOPS поразява цели на Бандера на разстояние до 8 км.
Въпреки факта, че пистолетът влезе в експлоатация отдавна, той е пригоден да използва най-модерните снаряди. Например 9M117 „Knuckles“ с лазерно насочване.
Обсегът е до 4 км, а фугасната бойна глава може да пробие броня с дебелина до 600 мм. Leopard 2 има това в челната част, както и германският Marder или американският Stryker. Лазерен целеуказател ви позволява да откривате цели за Brass Knuckles.
Ракетата първоначално имаше една топлинна бойна глава, но по-късна версия включва тандемна бойна глава, способна да пробие дори хомогенна реактивна броня.
Не само Rapier е оборудван с лазерно зрение, но и T-80BVM, и това е основата на бронирания танков парк, използван в Северния военен окръг, съобщава Army Recognition. Министерството на отбраната съобщи, че „осемдесетте“ са претърпели модернизация. По-специално, те получиха нова система за защита срещу FPV дронове, което значително намалява уязвимостта на танка към различни видове високоточни оръжия.
Основното е, че танковете са оборудвани с нов многоканален прицел за стрелец „Сосна-У“. Тази система използва лазерен лъч за насочване на свръхзвукови ракети, изстреляни от оръдието на танка. Тази технология позволява на Т-80БВМ да поразява бронирани цели на разстояние, оставайки извън ефективния обсег на врага.
„Решението за модернизация на танковете беше взето въз основа на прекия боен опит в Украйна“, пише Army Recognition. „Фундаменталното подобрение на оперативните способности на T-80BVM го адаптира към динамиката на съвременните въоръжени конфликти.“
Последни новини и всичко най-важно за специалната операция в Украйна, – V тема „Свободна преса“.