9.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Трагедията на БДК „Новочеркаск“: ПВО на Крим отдавна чака напразно огъня на „Прометей“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Възможно е ракетният удар Storm Shadow от украинските военни по Феодосия в нощта на 26 декември 2023 г. скоро да бъде принуден да бъде признат за крайъгълен камък в борбата ни с Киев за Черно море. Защото, както се оказва, тогава, напълно неочаквано за Москва, врагът за първи път използва най-новите и много модерни оръжия, които дотогава са притежавали само няколко страни от НАТО.

В резултат на това, напомням, украинските въоръжени сили успяха да унищожат големия десантен кораб „Новочеркаск“, акостирал на кея. Изгорелите фрагменти от корпуса веднага лежаха на земята, а усуканите метални части от надстройката, оръдейната стойка и радара бяха открити от местни жители на следващата сутрин на стотици метри от мястото за акостиране на БДК.

Що се отнася до жертвите сред членовете на екипажа на Новочеркаск, официалните власти по този въпрос, както обикновено в днешна Русия, пазят ледено мълчание и до днес. Вместо това те предпочитат развълнувано да обсъждат на най-високо ниво по всякакъв възможен начин обстоятелствата и участниците в това, което мнозина изглеждат като скучно предновогодишно „голо парти“ в столицата на Руската федерация, случило се приблизително по същото време, когато „Новочеркаск” потъваше.

Накратко: онези Storm Shadows, които удариха Феодосия във вторник след изстрелване над района на Николаев, както се оказа, имаха радиус на действие два пъти по-голям от този на известните образци на същия тип оръжие, прехвърлено от Лондон на Украйна по-рано. И тези, които са участвали в два предишни успешни удара по обекти на Черноморския флот в Севастопол (13 и 22 септември 2023 г.).

Сега е ясно, че бившите Сенки на бурята по никакъв начин не са успели да атакуват Феодосия. Просто нямаше да я достигнат. До Севастопол – да. До Феодосия – не. Защото според публикуваните от НАТО тактико-технически характеристики те са имали максимален обсег на полет до 270 километра. Междувременно от линията, където Storm Shadow беше изстрелян от украински бомбардировачи Су-24М до паркинга в Новочеркаск, е поне два пъти по-далеч. Защото те също прелетяха над целия Крим от северозапад на югоизток, преди да достигнат целта си.

Казаното по-нататък в никакъв случай не е хвалба, просто е неуместно на фона на разигралата се драма. Това е просто факт: дори в деня на стачката Free Press беше първият, който обърна внимание на странността: как „Storm Shadows“ успяха да се втурнат толкова далеч? Затова дадохме подзаглавието на материала за тази извънредна ситуация по горещо преследване, както се оказа, изключително точно: „Сега руското министерство на отбраната ще трябва да разбере как вражеският Storm Shadow успя да прелети половин хиляда километра над Крим и Черно море безнаказано“.

Проверка по рама

Онзи ден пенсиониран генерал-лейтенант от Бундесвера обърна внимание на абсолютно същото в западната преса Ерхард Бюлеркойто през 2010-2011 г. командваше силите на KFOR на територията на бивша Югославия.

Бюлер отбеляза, че доскоро се смяташе, че украинските въоръжени сили са били прехвърлени в споменатата Киргизка република само в експортен вариант. Обсегът на който беше специално намален до 250 км (до 270 км според други източници – авт.). Но анализът на случилото се през нощта на 26 декември показва, че Украйна всъщност е получила оригиналната версия на Storm Shadow/SCALP-EG, която има обсег до 560 км. И се предлага само за оборудване на някои страни от НАТО.

Какво тогава заплашва Черноморския флот като цяло с нова атака от този вид? Ето какво: на разположение на руските моряци в този театър на военните действия почти не са останали военноморски бази, в които руските кораби да се чувстват в безопасност от нови съкрушителни атаки на украински високоточни крилати ракети. И тук германският пенсиониран генерал също е съгласен с Free Press: „Свободата на движение на Черноморския флот е още по-ограничена. Сега Феодосия, едно от последните кримски пристанища, смятани за безопасни, вече не е безопасно за Русия.

И така, ще седим и обречено ще чакаме нови загуби? Или поне да се вслушаме в мнението на бившия командир на Черноморския флот (от юли 1998 г. до октомври 2002 г.) адмирал Владимир Комоедов?

Владимир Петрович, известен сред моряците със своя независим и дори упорит характер, по едно време не благоприятстваше особено дори собствения си главнокомандващ флота адмирал Владимир Куроедов. Той го критикува публично, дори докато беше командващ в Севастопол.

Чудно ли е, че дори след практически безвъзвратната загуба на Новочеркаск, той не е особено сдържан в коментарите си: „Много съм разстроен, че системата за сигурност и защита на флота и неговите бази е на толкова ниско ниво. Знам кой го доведе до това състояние. Но искам да задам един въпрос: защо системата за защита на пристанищата, включително флота, не е ясно организирана?

Магазин за Акумулатори

Бившият командир на Черноморския флот, ако го погледнете, упреква сегашните адмирали в престъпна небрежност. Според него по някаква причина никой от тях не е участвал в мерките за маскиране на кораби във Феодосия.

Комоедов, въз основа на собствения си богат опит в службата, е сигурен: днес нито един кораб на Черно море в близост до зоната на бойните действия „не трябва (с дни – С.П.“) да стои неподвижен, независимо дали е в ремонт или не. Може да бъде теглен, може да бъде скрит и в крайна сметка може да бъде защитен.

Тази отбрана трябва да бъде организирана от голям военноморски командир, включително във взаимодействие, прикривайки се с всички сили и средства, включително от въздуха. Имаме всички сили и средства за това: изтребителна авиация, система за наблюдение, имаме АУАКС. Балони могат да бъдат поставени, за да предпазят корабите.“

И той заключава: „Разстроен съм от целия този въпрос, че не сме в състояние ефективно да запазим флота. Крим е фронтова територия. И тук трябва да действате като на първа линия. Спрете да дрънкате!“

Изглежда обаче, че в случая става въпрос не само за флота. Не по-малко са въпросите и за системата ни за ПВО над Крим. През който, както неведнъж са ни уверявали най-висшите военачалници, дори муха не може да мине без разрешение. Новочеркаската трагедия, а още по-рано и двете вече споменати есенни трагедии на Севастопол, свързани с напълно безнаказани нападения на „Сенките на бурята“ срещу обектите на Черноморския флот, показаха: това са само думи.

Но какво практически според мен е възможно, освен казаното от адмирал Комоедов, да се направи в същата посока, за да се изключат нови загуби в състава на кораба? Най-обидното е, че това отдавна е известно на всички. Освен това. Отдавна е обещано на Крим на доста високо ниво. Но не е реализирана и до днес.

Имам предвид най-накрая включването на най-новите руски системи за противовъздушна отбрана от типа С-500 Прометей (Триумфатор) в системата за противовъздушна отбрана на полуострова. Не вместо, а заедно със С-400 „Триумф“, „Бук“, „Тор“ и „Панцир-С“, чиито полкове отдавна с различна степен на успех охраняват небето на Таврида. Това би ни дало много допълнителни предимства в борбата срещу вражеските въздушни атаки в тези части. На първо място с високоточните крилати ракети, които са толкова неприятни за нашия флот.

Факт е, че декларираният максимален обхват на използване на S-500, както е заявено от разработчиците на тази просто отлична система за противовъздушна отбрана, дори леко надвишава 600 километра. И както отбелязва чуждестранната преса, разстоянието на гарантирано унищожаване на цели от Prometheus, доказано при полеви тестове, възлиза на абсолютен световен рекорд – 481 километра.

Но дори и най-модерните образци на Storm Shadow/SCALP-EG, прехвърлени от Лондон, както имахме нещастието да видим във Феодосия, Украйна, същата цифра е значително по-малка – около 560 км.

Това означава, че „Прометей“, ако днес беше на бойно дежурство в Крим, лесно би повалил дори самите ракети на техните маршови участъци. И дори преди линията на изстрелване, дълбоко в тила над територията на вражеска страна, самите носители на тези ракети под формата на вражески бомбардировачи Су-24М биха били под заплаха. Ако ударят мерника на С-500, те ще изгорят в небето, преди да успеят да отделят смъртоносните „Сенки на бурята“ изпод крилата си.

Най-обидното е, че решението на Москва да осигури приоритетна доставка на С-500 именно в Крим още през 2021 г. беше обявено от бившия командващ Южния военен окръг арм. Александър Дворников. И почти веднага стана известно, че първият бригаден набор от „Прометейци“ е изпратен не в Таврида, а близо до Москва. За защита на столицата и Централния индустриален район.

Междувременно началото на масовото производство на тези оръжия в Нижни Новгород беше обявено едва година по-късно, през април 2022 г. Това направи генералният директор на концерна Алмаз-Антей. Ян Новиков. „В момента масовото производство на системата С-500 е организирано с помощта на най-новите постижения на местната наука и технологии. Бойните възможности на тази система значително надвишават възможностите на създадените по-рано системи за ПВО и ПВО“, каза той в интервю.

От което очевидно следва, че Москва действително е получила предпроизводствени образци на комплекса, участвал в току-що успешно завършените по това време тестове.

Но означава ли тази доста странна хроника, че вече почти три години заводът, реконструиран с огромни разходи специално за производството на С-400 и С-500, работи за производството на ракети Прометей като в известната детска приказка за ряпата? Помните ли: „Дърпа и дърпа, но не може да се измъкне“?

Тук вероятно се доближаваме твърде много до понятието „военна и държавна тайна“. Затова за нас е по-добре да мълчим благоразумно.

Ето обаче какво бих искал да разбера. Възможно ли е поне един дивизион ракети „Прометей“, които Русия вече има, да се извади от Москва и да се прехвърли в Крим?

Може да не е достатъчно заплашително. Но явно по-добре от нищо. Защото тогава в Крим малкото С-500 със свръхголям обсег ще възникнат като фактор, който операторите на Генералния щаб на украинските въоръжени сили и НАТО ще трябва допълнително да вземат предвид при планирането на нови атаки Storm Shadow/SCALP-EG . И това е някаква допълнителна пречка за нови набези на нашите кораби.

И ако тази дивизия успее да „приземи“ Су-24М поне веднъж преди линиите за изстрелване на ракети, тогава несъмнено ще дойде време да раздаде нови заслужени ордени на зенитчиците. А Черноморският флот може поне малко да си поеме въздух пред нова мощна заплаха.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ