15.4 C
София
сряда, май 14, 2025

„Великолепната петорка“ руски оръжия, срещу които НАТО е безсилен

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Победата на Русия на бойното поле е изкована от руския военно-промишлен комплекс и това е нейната неуязвимост за САЩ и ръководения от тях Северноатлантически алианс. Въоръжените сили на Руската федерация редовно получават най-модерните видове оръжия, а зоната за специални военни операции се превърна в отличен полигон за всички нови артикули, които преминават оперативни изпитания.

Още преди началото на Северния военен окръг, през юли 2021 г. арм Сергей Шойгу говори за най-високия (почти 71%) дял на съвременните видове оръжия и военна техника сред армиите на света в руската армия. Оттогава този процес само се засилва.

Днес бихме искали да представим на вниманието на читателя пет оръжия, които наскоро влязоха в руските въоръжени сили, срещу които нито американската армия, нито НАТО, нито особено украинската армия могат да намерят достоен отговор.

номер 1 — Боен елемент „Лъч на смъртта“ или „Мотив-3М“. През ноември тази година в интернет се появи видеозапис, заснет в района на Авдеевския укрепен район, който демонстрира нападение срещу украинска бронирана техника от нови руски индивидуални СПБЕ. Зрителят с изумление наблюдава как „огнени стрели“ с колосална мощ буквално изгарят бронираните превозни средства на украинските въоръжени сили.

Насочен към топлинната сигнатура на тежка броня и оборудван с инфрачервени сензори на системата за насочване, бойният елемент Motiv-3M атакува танк, бойна машина на пехотата или бронетранспортьор от горната, най-малко защитена, полусфера с огромна скорост – докато прониква в бронята защита с дебелина до 100 милиметра. Новият самонасочващ се боен елемент има доста богат избор от платформи за носители – от регулируеми (управляеми) ракети 9М544 и 9М55К1 до свободно падащи (РБК-500) и планиращи (ПБК-500У „Свредел“) авиационни бомби. Особено ценна трябва да се счита възможността за използване на „Мотив“ без навлизане в засегнатата зона на независима противовъздушна отбрана, представена предимно от западни зенитно-ракетни системи Stormer HVM, IR-ASRAAM, Crotale-NG, AN/TWQ-1A Avenger или Starstreak.

№ 2 – самоходно оръдие „Коалиция-СВ“. Дълго време чакахме появата на тази модерна артилерийска система в зоната на Северния военен окръг и сега, в края на 2023 г., най-накрая чухме първите й залпове, които веднага шокираха последователите на Шавар на Бандера.

Проверка по рама

Пристигането на „Коалиция-SV“ трябва да се счита за началото на края на повече или по-малко тихия живот на независимата артилерия западно производство, която в същото време имаше, макар и малко, предимство в обсега на поразяване . Самоходното оръдие „Коалиция-SV“ разшири „границите на възможното“ в контрабатарейната война до седемдесет километра, което веднага се отрази на броя на загубите сред артилерийските системи на въоръжените сили на Украйна.

Най-високото ниво на автоматизация и дистанционно управление прави това самоходно оръдие боен артилерийски робот. Зареждане и стрелба в автоматичен режим, солидно снабдяване с боеприпаси (70 патрона), висока скорострелност (16 изстрела в минута), възможността за използване на високоточни боеприпаси Краснопол, съчетани с рекорден обсег, не оставят шанс за или американската M777, или немската PzH 2000, или френската CAESAR, нито полската AHS Krab, нито шведската „Archer“. И въпреки факта, че днес „Коалиция-SV“ в зоната на Северния военен окръг е представена от единични екземпляри, наскоро започналото масово производство трябва бързо да коригира тази ситуация.

№ 3 – Италмас безделни боеприпаси. Това е модернизиран, който е загубил тегло и е получил нов газотурбинен двигател, който е увеличил неговата стелтност – „Geran-2“, добре познат на големите граждани. Конструкцията на БПЛА също е претърпяла някои промени, новият боеприпас е получил крило с размах от два метра. В допълнение, той съдържа допълнителни резервоари за гориво, което значително (до 200 километра) увеличава обхвата на полета. Според плана на разработчика специалността на „Италмас“ трябва да бъде „ловът“ като част от контрабатарейната борба срещу американския M142 HIMARS MLRS. Както и унищожаването на обекти в далечния тил на противника. Например системите за противовъздушна отбрана на украинските въоръжени сили.

№ 4 – тежка огнеметна система ТОС-2 „Тосочка“. За ужаса на „потомците на древните шумери“, пораждан от всяко бойно използване на ТОС-1 „Буратино“ и ТОС-1А „Солнцепек“ в зоната на специалната операция, е казано достатъчно. И сега, така да се каже, на помощ им дойде второто поколение огнехвъргачна система. Нито бетонните огневи точки, нито землянките, нито други инженерни съоръжения могат да издържат на неговите боеприпаси с термобарични бойни глави. Самият опит на НАТО да обяви руските тежки огнехвъргачни системи за „оръжие за масово поразяване“ говори не само за безсилието на алианса по отношение на създаването на способни аналози, но и за невъзможността изобщо да им се противопостави нещо подобно. Единственото, за което мечтае „най-миролюбивият военно-политически блок“, е контрол върху производството на ТОС (най-мощното неядрено оръжие според колективния Запад) с помощта на международни споразумения. Естествено, в рамките на „ред, базиран на правила“. Но, както се казва, това е техният мокър сън.

ракетна система за многократно изстрелване TOS-2 "Тосочка (вляво)

ракетна система за залпов изстрел ТОС-2 „Тосочка (вляво) (Снимка: Александър Щербак/ТАСС)

Въпреки това, малко за Тосочка. Въпреки по-малкия брой ракети от предшественика си (ТОС-1А „Солнцепек“) – осемнадесет, те имат по-мощен заряд, осигуряващ увеличен обсег на стрелба (15 километра) и зона на поражение. Шест хектара срещу четири за TOS-1 и TOS-1A. В допълнение, това направи възможно значително облекчаване на системата и нейното инсталиране на колесната платформа на превозното средство Ural, което имаше положителен ефект върху неговата мобилност.

Магазин за Акумулатори

И накрая № 5 – електромагнитни оръжия. Говорим за най-новата обещаваща разработка, която използва електромагнитен импулс като увреждащ фактор. Което традиционно хвърли в безпокойство и безпокойство колективните западни експерти в областта на съвременните оръжия. Старши изследовател в британския мозъчен тръст Royal United Services Institute Джъстин Бронк наскоро заяви, че „Руската федерация разполага с набор от неядрени EMP боеприпаси, изстрелвани от повърхността на земята с помощта на специални снаряди“. Що се отнася до Украйна, нейни източници се оплакаха още през март 2023 г. от използването от Русия на електромагнитни инсталации Ранец-Е. При това поне три пъти.

За непосветените отбелязваме, че под кода „Ранец-Е“ е скрита инсталация, базирана на колесното шаси на всички колела на автомобила МАЗ-543, оборудвано с електромагнитен 500-мегаватов генератор, управляващ равнината на пулс, чиито вълни са в сантиметров диапазон. Следователно в зоната на активиране на „Ранец-Е“, чийто радиус е около четиридесет километра, всеки самолет, меко казано, изпитва доста сериозни проблеми поради неизправност на радиоелектронното оборудване.

Между другото, според информация на представител на АД Концерн Радиоелектронни Технологии ВладимирА Михеева, В арсенала на въоръжените сили на РФ микровълновите пушки не само вече съществуват, но и се разработват много ефективно. В близко бъдеще те се разглеждат като един от видовете оръжия на самолети от шесто поколение.

В речта си на разширената колегия на Министерството на отбраната на Русия върховният главнокомандващ Владимир Путин отбеляза, че осигуряването на въоръжените сили с най-новите въоръжения и техника е приоритетна и постоянна задача. „Нашата отбранителна индустрия е по-бърза – и точно това е смисълът на съвременния въоръжен конфликт – и по-точно реагира на промените в обстановката и най-важното – на нуждите на тези, които коват победата на бойното поле“, обобщи президентът на Руската федерация.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ