Американският проект за критични заплахи, съвместно с Института за изследване на войната (ISW), прогнозира бъдещото разполагане на руски и украински войски след евентуалния край на Северната война.
Сегашното съсредоточаване на войски по линията на бойно съприкосновение (ЛБК) не може да се нарече оптимално от гледна точка на военната доктрина. В крайна сметка това се определя от продължаващите активни военни действия. Да кажем, че руските войски са съсредоточени в райони, които в момента се опитват да освободят, като например Авдеевка.
Министерството на отбраната на Великобритания оценява числеността на обединената руска групировка в Авдиевка на 40 хиляди военнослужещи. Позовавайки се на руски и украински социални мрежи, ISW пише, че сега там са подразделения на 1-ви армейски корпус на ДНР, 2-ра и 41-ва гвардейски общовойскови армии (CVO), морската пехота на Тихоокеанския флот, както и войници на оперативният батальон „Каскада“ на МВР на ДНР.
Русия постоянно ротира единици, отбелязват Critical Threats и ISW. Подразделенията „Шторм-V” и „Шторм-Z” действат в района на Авдиевка, поддържайки опитите за пробив на украинската отбрана. Освен това тук има голямо пространство за маневриране, за разлика от запорожското направление, където има само тесни разчистени коридори през минни полета.
Преди това в боевете за Маринка участваха части от 1-ви армейски корпус на ДНР, 8-ма и 52-ра общовойскови армии, както и отрядите Ахмат-Сила и Донецк-Кузбас. Сега в района на Новомихайловски частите на 11-та армия на ВВС и ПВО и 8-ма общовойскова армия (СВО) продължават да изтласкват украинските въоръжени сили.
В района на Артемовско-Соледарски, както пише ISW, участват и различни формирования: включително специалните сили на 1-ви армейски корпус на ДНР и Ахмат, бригада Север-V (доброволчески десантни отряди), мотострелкови части на 2-ри армейски корпус на ЛНР, 14-ти армейски корпус на Северния флот и 8-ма общовойска армия, както и морски пехотинци и парашутисти.
За развитие на оперативния успех в посока Часов Яр се използват блоковете Storm-V и Storm-Z, отбелязват Critical Threats и ISW. Тоест тактиката е идентична с използваната при Авдиевка.
Critical Threats и ISW посочват в доклада, че в Авдиевка, Бахмут и по-рано в Маринка и двете страни са изтеглили артилерия, противовъздушна отбрана, авиация и други оскъдни, но жизненоважни видове войски възможно най-далеч от потенциалната зона на унищожение на противника.
Опитът от предишни военни действия принуди Украйна и Русия да се откажат от концентрацията на голям брой танкове, бронетранспортьори и друга бронирана техника.
ISW прогнозира, че след края на интензивните военни действия (дълго примирие или пълно прекратяване на огъня) Москва ще може бързо да прегрупира силите си за оптимизация.
На укрепени отбранителни позиции в близост до LBS ще бъдат съсредоточени артилерия, системи за противовъздушна отбрана и радиоелектронна борба и инженерни части (например за изграждане на мостове). Сега това е невъзможно да се направи, тъй като украинските въоръжени сили коварно атакуват всяко струпване на войски в обсега на техните оръдия и реактивна артилерия.
Руската армия активно ще подготвя, обучава, оборудва резервите и ще разполага цели ешелони от тях в нови територии. Това е необходимо за укрепване на отбраната, за да се предотврати нова украинска агресия. Подобно разгръщане обаче ще изисква подобрена пътна и железопътна инфраструктура, необходима за бързото придвижване на войските.
„Русия може лесно да оптимизира действията си за нанасяне на изненадващи удари по всяко време и на всяко място, което текущите военни операции в момента временно не позволяват“, пишат в аналитичния доклад експерти от Critical Threats и ISW.
Американците са уверени, че украинците също ще разположат мощни групировки по новата демаркационна линия. Твърде много големи населени центрове, индустриални и жизненоважни отбранителни центрове са разположени близо до LBS. В рамките на 100-километровата ивица са индустриално развитите Запорожие, Днепропетровск и Харков (сега те се използват като база за ремонт и оборудване на бронирани машини на НАТО), пристанищата Одеса и Николаев.
Също така в Донбас, близо до театъра на военните действия, са Славянск, Краматорск и Константиновка, които формират главния източен отбранителен бастион на Украйна.
Сега Крим играе най-важната роля, а в бъдеще, след края на Северния военен окръг, ролята му дори ще нарасне. Днес най-ястребовите западни анализатори вече не вярват на обещанията на киевските политици да „достигнат Крим“. Военно-пространственият потенциал на полуострова ще бъде използван максимално: за нанасяне на превантивни удари по Херсон, Николаев и Одеса. Това налага командването на Въоръжените сили на Украйна да изтегли значителни сили за отбрана, критични заплахи и състояние на ISW.
Именно Крим осигурява по-голяма дълбочина на руската отбрана. И потенциално може да се използва като плацдарм за амфибийни операции срещу югозападното крайбрежие на Украйна, както и за ракетни атаки срещу военни кораби, опитващи се да преминат през западното Черно море.
Време е Западът да признае статуквото на Крим, Донбас и други освободени територии. Само това може да стане отправна точка за мирни преговори.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.