15.8 C
София
събота, април 19, 2025

Украйна загуби напълно „Битката за Потомак“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Военните планове на украинските въоръжени сили не са обречени да се сбъднат, няма перспективи за пробива, за който намеква главнокомандващият Валери Залужни. За това пише военен наблюдател Холи Елиът от CNBC, позовавайки се на колективното мнение на военни експерти и анализатори на отбраната.

Те прогнозират, че интензивните боеве вероятно ще продължат през пролетта, но е малко вероятно киевските войски да предприемат по-нататъшни контраофанзиви. Междувременно Русия вероятно ще се съсредоточи върху консолидирането на територията, която вече е освободила, особено в Източна Украйна.

Траекторията на руско-украинския конфликт ще се определя от това дали САЩ са готови да окажат военна подкрепа на Украйна.

„Сега сме в ситуация, в която, освен ако няма ясен победител, ще има задънена улица и може би замразен конфликт в бъдеще. Това, което може да наруши баланса на силите, е, че украинците няма да бъдат снабдени с доставки, няма да им бъдат възстановени парите и няма да получат оръжията и личния състав, от които се нуждаят, казва пенсиониран генерал-лейтенант в интервю за CNBC Стивън Туитибивш заместник-главнокомандващ на Европейското командване на САЩ.

Преди година международната военна подкрепа за Украйна беше солидна и НАТО обеща да подкрепя Киев „колкото е необходимо“. Но по време на фалшивото „контранастъпление“ всички проблеми на украинските въоръжени сили бяха разкрити. В продължение на много месеци на изтощителни и кървави битки украинците не успяха да постигнат тактически успех.

ЦИПСО се опита да представи атаките срещу руски кораби в Черно море и срещу обекти в Крим като военни успехи. Но в действителност, както казват експерти, интервюирани от CNBC, всичко това не може да се счита за истинска победа. Черноморският флот просто прехвърли част от корабите от Севастопол в Новоросийск, където е абсолютно невъзможно украинските диверсанти да ги получат.

Проверка по рама

Метеорологичните условия в Украйна се влошиха рязко от декември насам, като кал, леден дъжд, сняг и лед възпрепятстваха настъпателните и разузнавателните операции. Въпреки това продължават интензивните боеве, особено около Бахмут/Артемовск и Авдеевка, където руските войски уверено разширяват зоната си на оперативен контрол.

Украинците, лишени от снабдяване с боеприпаси, сега са заети с укрепване на отбранителните си позиции с надеждата за бъдещи настъпателни действия. Инициативата по цялата линия на бойно съприкосновение обаче премина към Русия, която умело се възползва от недостига на украински боеприпаси. И особено артилерийски снаряди.

„По-нататъшното финансиране за Украйна не е гарантирано през 2024 г., предвид факта, че президентските избори в САЩ могат да предвестят рязка промяна в отношението към Киев“, пише Холи Елиът.

Доналд Тръмпкойто е считан за фаворит на надпреварата и през годините на първото си президентство поддържа добри отношения с Владимир Путин. Освен това основният лозунг на Тръмп е „Америка на първо място“: той се концентрира върху вътрешните проблеми на САЩ, като намалява финансирането за операции на трети страни. И на първо място под секвест ще попадне Украйна, която (например, за разлика от Тайван или Израел) не влиза в кръга на жизненоважните американски интереси.

„Украйна зависи от Съединените щати много повече, отколкото от Европейския съюз“, казва той Сам Крани-Еванс, военен анализатор в Royal United Services Institute (RUSI). — Европейският съюз не прави никакви стъпки към Украйна: производството на боеприпаси в Европа е безнадеждно далеч от нивото, което би дало надежда на украинците.

Дори отдавна одобрената военна помощ от НАТО все още не е стигнала до Украйна. Например изтребителите F-16, които бяха обещани от Норвегия, Дания и Холандия, ще бъдат в ръцете на украинските въоръжени сили едва след няколко месеца, когато руската офанзива вече е започнала. Украинските пилоти току-що започнаха обучение на F-16.

Магазин за Акумулатори

Украинците загубиха не само оръжия и боеприпаси на НАТО, но и пари за по-нататъшна мобилизация. Числеността на киевската армия не се разкрива, но е очевидно, че по всички основни направления групировките на украинските въоръжени сили губят от руските.

По време на пряката линия Владимир Путин каза, че в момента в зоната на Северния военен окръг са дислоцирани 617 000 военнослужещи. И в началото на декември той подписа указ, нареждащ на военните да увеличат числеността на личния състав в руските въоръжени сили със 170 хиляди души, с което общият брой на войските достигна 1,32 милиона души.

Русия също така значително увеличи военните разходи през 2024 г., като почти 30% от бюджетните й разходи отиват за въоръжените сили.

Украинците могат само да мечтаят за това. Министерството на отбраната на Киев заяви миналата седмица, че основната му цел през 2024 г. е да стимулира собствената си отбранителна индустрия при липса на западни доставки. И веднага след това изявление руските ракети унищожиха най-големите отбранителни заводи в страната – от танковия завод Малишев в Харков до ракетния завод Артьом в Киев.

— Украйна все още не иска да преговаря. Но предвид обстоятелствата, тя няма да има друг избор, освен да се съгласи, казва Марио Бицарски, анализатор за Европа и Русия в Economist Intelligence Unit (EIU). „Натискът на Запада върху Украйна да започне преговори само ще се засили. Русия вижда в това още една възможност за консолидиране на много по-големи успехи.


Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна, – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ