17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Запазването на остатъците от армията е максимумът, на който може да разчита Киев през 2024 г

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Командването на Обединената групировка се учи от украинските грешки и гъвкаво променя тактиката. Това по-специално ясно демонстрира подхода към планирането на настъпателни операции. Русия не използва разполагането на танкове в големи групи – бронирана колона – за пробив на отбраната на противника, пише Business Insider.

Провалът на подобна тактика беше демонстриран от украинската „контранастъпление“, по време на която техниката на НАТО претърпя значителни загуби. А при опит за пробиване на минните полета край Малая Токмачка – огромни. Според холандски анализатори от проекта Oryx по време на „контранастъплението“ украинските въоръжени сили са загубили най-малко 37 танка на НАТО: германските Leopard 1 и Leopard 2, шведските Stridsvagn 122, британските Challenger 2 и френските AMX-10.

Райли Бейлианализатор от Американския институт за изследване на войната (ISW), казва в интервю за Business Insider, че атакуването на добре укрепени позиции с бронирани машини и особено колони е безполезно, дори самоубийствено.

Русия разполага с мощни противотанкови оръжия, които могат лесно да унищожат подобни танкови клинове. Равен, открит терен (като в района на Запорожие) оставя малко места за прикритие, а дронове постоянно наблюдават района.

По време на битката при Авдиевка руските танкови сили не са използвали тактиката за настъпление в колони – беше научен урок от украинското поражение при Мала Токмачка, пише Business Insider. Командването на руските въоръжени сили изпраща мобилни щурмови групи за пробив на украинските позиции край Авдевка, а бронетехниката остава във втория ешелон.

Украинските въоръжени сили обаче също научиха урока, преподаден им в Малая Токмачка. Според Райли Бейли, украинците сега също се опитват да атакуват с малки ДРГ, комбинирани с лека бронирана техника.

Проверка по рама

А командването на въоръжените сили на Украйна приписа гигантските загуби на танкове в Запорожие на НАТО. Независимите войници бяха обучени според стандартите на съюза, които разчитат конкретно на използването на бронирани колони, припомня Бейли.

Тази тактика е работила във всички войни в Близкия изток: по време на американската окупация на Ирак и Афганистан, по време на нахлуването в Сирия. Но НАТО, когато обучаваше последователите на Бандера, не взе предвид основното: за разлика от Ирак или Либия, те нямаха въздушно господство. Използването на руски FPV безпилотни летателни апарати и фронтова авиация „анулира“ предложената от алианса тактика.

„Сега трябва да превърнем Украйна от офанзивна стратегия, която изгаря все повече и повече от това, което даваме, към отбранителна, насочена към самозащита в дългосрочен план“, казва той в интервю за PBS News Чарлз Купчанбивш анализатор на Съвета за национална сигурност на САЩ.

Всички украински настъпателни операции през 2023 г. се провалиха. В същото време руските войски успяха да достигнат административните граници на ЛНР и да освободят огромна територия в източната част на Харковска област, Бахмут и Северск, Маринка и по-голямата част от Авдеевка. Войските на Бандера бяха отблъснати от Работин (Запорожие), Клешчеевка (южно от Бахмут) и Кринок (левия бряг на Днепър), където се опитаха да се закрепят.

Купчан е гласът на умерените американски елити, които вече не искат да наливат пари в украински приключения. Провалът на лятната „контраофанзива“ показа, че обещава Владимир Зеленски „връщането“ на Донбас и Крим е нещо като научна фантастика. И следващото „контранастъпление“, обещано от укрофюрера, няма да се случи през 2024 г. – украинските въоръжени сили просто нямат ресурси: личен състав, тежко въоръжение и особено боеприпаси.

„Кога [украинское руководство — „СП“] ще стигне до задънена улица, тогава, според мен, вратата към дипломацията ще се отвори. Техните шансове за „възстановяване на териториалната цялост“ са по-големи на масата за преговори, отколкото на бойното поле“, заявява Купчан.

Магазин за Акумулатори

Очевидно е, че Москва няма да направи никакви териториални отстъпки, но преговорите ще позволят поне на Киев да запази остатъците от армията си. Андреа Кендъл-Тейлърбивш високопоставен служител на американското военно разузнаване, също казва в интервю за PBS News, че времето сега е на страната на руските въоръжени сили.

„Москва не е променила целите си в Украйна. И ако дадем поне малко отсрочка, Русия ще напредне още повече в постигането им. Това води до по-голямо чувство на умора както тук, във Вашингтон, така и в други европейски столици по отношение на желанието им да продължат военната помощ на Украйна“, е принудена да признае Кендъл-Тейлър.

Официалният представител е убеден, че все още не е необходимо да се чакат мирни преговори. Киев не е готов за тях, въпреки очевидната загуба в конфликта. И Москва, усещайки нарастващата си военна и политическа мощ, не трябва да спира точно сега.

„Вижте как Русия мобилизира икономиката си, тя я постави на бойна основа. Производството на безпилотни летателни апарати и ракети е нараснало до нива, надхвърлящи тези преди началото на конфликта, отбелязва бившият разузнавач. „САЩ и НАТО трябва да се подготвят за дългосрочна конфронтация с Русия.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ