„Това не е международен празник, но е повод да се поговори за вулканите“, каза в „Хоризонт до обед“ проф. Росен Недялков във връзка с Деня на вулканолога, неофициален празник на учените, свързан с годишнината от изригването на вулкана Безименни на остров Камчатка през 1956 година.
„У нас нямаме спящ вулкан, на Витоша въобще няма никаква активност, още преди 83 милиони години, цялата активност, която е била по цялото Средногорие и до Бургас, тя се изместила на юг отдавна и сега е по островите на Средиземно море“, поясни още проф. Недялков.
По думите му геотермалните води у нас нямат връзка с вулканичната дейност. Последните вулкани по нашите земи са преди 11 милиона години. Няма признаци за събуждане на вулкани у нас, поясни ученият.
„На Камчатка има, в Индонезия, в Исландия в момента вулканична дейност. Три са обстановките, при които изригват вулканите – едната е средноокеанските хребети, което е по средата на океаните – това е Исландия, втората са островните дъги – това са вулканите от Огнения пояс – от Камчатка, през Япония, Филипините, Нова Гвинея до Нова Зенландия, също и вулканът Етна, третата са горещите точки – това е вулканът в Хаваите – Килауея, струи, които идват от голяма дълбочина.
Сега е трите обстановки дават активност, но по света винаги има около 10 – 20 действащи вулкана едновременно, това не е нещо. Сега са около 10″, каза проф. Недялков.
„Интересното е, че изригващите вулкани в момента изливат лава, а не толкова пепел и отделят малко газове…“, поясни ученият.
Още по темата в звуковия файл.