10.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Ще финансира ли Китай военния сандък на Москва, след като западните санкции хапят?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Китай е единствената голяма икономика, която все още има пряка връзка с бързо изолирана Русия – но натискът върху Пекин да промени това се увеличава.

Само седмици след като двете страни подписаха a споразумение за партньорство без ограниченияКитай сега няма друг избор, освен да прекалибрира позицията си по двустранната търговия и макроикономиката с Москва, след като президентът Владимир Путин започна непредизвикана война срещу Украйна.

Въпреки че Пекин все още иска да разчита на Москва като дългосрочен стратегически партньор, за да отблъсне глобалното влияние на Америка, той без съмнение ще бъде предпазлив от международната реакция, ако избере мерки, които биха могли да се тълкуват като одобрение на агресията на Путин, според експерти.

Китайските предприятия също ще не са склонни да търгуват и да инвестират в страна, която е откъсната от голяма част от световната икономика.

Проверка по рама

В понеделник руската рубла се понижи с цели 30 процента след координиран набор от санкции от страна на западните съюзници ограничава възможностите на руската централна банка да разгърне своите чуждестранни резерви от 630 милиарда долара и да ги отреже от SWIFT, най-голямата банкова разплащателна мрежа в света.

Китайските политици досега са се фокусирали по-малко върху способността си да помогнат на Русия, отколкото върху предоставянето на общи коментари за въздействието на санкциите върху руската и европейската икономика, докато китайската централна банка все още не е дала никакви улики за състоянието на руските валутни резерви или валутна суап линия.

Около 13 процента от валутните резерви на Русия – или приблизително 77 милиарда долара – са били в китайски активи към юни 2021 г., според Банката на Русиянай-новите цифри. Москва може да се стреми да разпродаде тези активи, за да даде тласък на обзетата си ликвидност.

„Китай ще бъде много предпазлив относно начина, по който ще подкрепят руската икономика. Рисковете за Китай са невероятни“, каза Макс Зенглейн, главен икономист в Merics, фокусиран в Китай мозъчен тръст в Берлин.

Дори експерти, свързани с китайското правителство, са песимистично настроени за бъдещето на руската икономика след последните кръгове от санкции.

„На фона на финансови санкции и контрол върху износа, бизнес средата в Русия ще се влоши допълнително и международните инвеститори определено ще намалят бизнеса си в Русия и ще напуснат руския пазар“, Хан Ичен, специалист по Евразия в Китайския институт за съвременни международни отношения, официалният мозъчен тръст на апарата за национална сигурност на Китай, пише в статия.

Магазин за Акумулатори

Плащане за войната

Достатъчно скоро Пекин ще трябва да обмисли исканията на руска централна банка, изправена пред по-ниска ликвидност, отколкото когато и да било след края на Студената война. Ключовият въпрос за китайското ръководство е: Иска ли то да бъде видяно, че финансира военния сандък на Путин?

„Когато Русия погледне в чужбина, където резервите й все още не са замразени, това няма да е Европа, това няма да бъде в САЩ, това ще бъде в Китай. Но за да стигнете до това, трябва политическото решение в Китай да помогна доста“, каза Джонатан Хакенбройх, специалист по санкционната политика в Европейския съвет по външни отношения.

„Ако Китай се възприема като подкопаващ западните санкции, той също трябва да осъзнае, че ще има по-силен глас в обединена Европа, САЩ и Япония, което може бързо да постави Китай в по-неудобна позиция“, добави Зенглейн.

Централните банки на Русия и Китай установиха валутни суап линии, след като Западът наложи санкции на Русия за анексирането на Крим през 2014 г., в момент, когато Китай също имаше желание да разшири глобалното използване на своята валута, за да оспори силната позиция на долара .

Година по-късно Китай стартира системата за трансгранични междубанкови плащания (CIPS), много по-малка алтернатива на базирания в Белгия SWIFT. Тя може да се похвали с членство в 1280 финансови институции по целия свят, в сравнение с 11 000 на SWIFT.

Въпросът тук е, че нито руснаците, нито китайците виждат валутата на другия като полезна. Всъщност още в началото на февруари Русия и Китай се споразумяха за сделка за природен газ евроа не собствените им валути.

Докато рублата сега седи на ръба на скала, китайският юан далеч не е силна международна валута. Повече от 40 процента от глобалните плащания се уреждат в долари, докато юанът представлява 2 процента.

„В момента в Русия хората се редят на опашка, за да извадят депозитите си в рубли, долари и евро, а не в юани“, каза Иика Корхонен, ръководител на Института за нововъзникващи икономики на Банката на Финландия. „Фактът, че руската централна банка има такъв относително голям дял в китайски юани, всъщност няма да бъде толкова полезен“.

Новините Днес

Politico

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ