11.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Страните от БРИКС могат да създадат своя собствена платежна система, която ще помогне да се оттегли от използването на SWIFT

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Ръководителят на Руския съюз на индустриалците и предприемачите Александър Шохин се изказа в подкрепа на инициирането на нова платежна система в рамките на БРИКС. Така той отговори на въпроса за минимизиране на рисковете за руската икономика от последиците от западните санкции, включително възможно прекъсване на връзката със SWIFT.

Припомняме, че SWIFT – съкратено Общество за световни междубанкови финансови телекомуникации – е международна система за прехвърляне на информация и плащания между банки. Казано по-просто, това е почти електронен вид, който осигурява прехвърлянето на защитени съобщения между участници в банкови операции по целия свят: транзакции, обмен на валута, потвърждения за плащане. Самата система не прехвърля и не съхранява средства, а е ключова комуникационна инфраструктура, която регулира международните парични потоци.

Изключването на банките на която и да е държава от тази система е много радикална стъпка. Това значително ограничава финансовите потоци към или извън страната, което в крайна сметка води до сериозни икономически загуби. Първите дискусии за това как да се изключи Русия от SWIFT започнаха през 2014 г., след анексирането на Крим. Като алтернатива Русия създаде и вече използва собствена система за финансови съобщения (FSTP). SPFP обаче забранява прехвърлянето на средства в чужбина, следователно, въпреки че ситуацията с транзакциите в Русия няма да се промени, последиците от прекъсването на връзката от SWIFT все още ще бъдат значителни.

Проверка по рама

Именно с това е свързано предложението за създаване на друга международна платежна система с приятелски настроени към Москва страни членки на БРИКС. В същото време от 2019 г. се правят стъпки в тази посока. Експертите смятат, че на първия етап руският SPFS вероятно ще бъде свързан с китайската система за трансгранични междубанкови разплащания. Индия все още няма аналози на SWIFT, така че следващата стъпка може да бъде интегрирането на Ню Делхи с платформата на Централната банка. Предполага се, че в резултат на това информацията за сетълментите и плащанията ще бъде прекодирана във формат на платежната система, който ще бъде удобен за всяка една от страните. Успоредно с това страните ще създадат своя собствена валутна кошница, аналог на международния актив на МВФ. Може да включва рублата, юана и златото.

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ