Държавната дума единодушно одобри спирането на участието на Русия в Договора за съкращаване на стратегическите оръжия (СТАРТ). Законопроектът беше внесен от президента Владимир Путин предния ден, 21 февруари. Той обяви решението за спиране на участието в договора по време на обявяването на посланието до Федералното събрание. Както обясни президентът, ситуацията около договора е неразривно свързана със ситуацията в Украйна.
„Знаем, че Западът е пряко замесен в опитите на киевския режим да нанесе удари по базите на нашата стратегическа авиация. Използваните за това безпилотни самолети са оборудвани и модернизирани със съдействието на специалисти от НАТО. И сега те също искат да инспектират нашите отбранителни съоръжения “, каза Путин.
Според президента чрез представителите на НАТО на Русия се поставя ултиматум: „Русия изпълнява всичко договорено, включително договора СТАРТ, без съмнение, и ние ще се държим както искаме“, а това е „или върхът на лицемерието“. и цинизъм, или глупост.“
„Но не можете да ги наречете идиоти – те все още не са глупави хора. Те искат да ни нанесат стратегическо поражение и да се качат на нашите ядрени съоръжения“, казах руският лидер, като същевременно подчерта, че Русия не прекратява участието си в договора, а го прекратява. Ние сме готови да се върнем към обсъждането на този въпрос, но не само със САЩ, но и с НАТО, Великобритания и Франция, които също притежават стратегически арсенали.
Проблемът е, че самият текст на договора СТАРТ-3 не предвижда такъв механизъм като спиране на участието в него. Този документ е подписан през 2010 г Дмитрий Медведев И Барак Обама. Той ограничава броя на ядрените бойни глави на всяка балистична ракета. През зимата на 2021 г. споразумението беше удължено до 5 февруари 2026 г. и все още не е спряно.
От практическа гледна точка обаче спирането на СТАРТ от Русия не означава, че ние веднага ще започнем да произвеждаме стратегически нападателни оръжия. Както уточни руското външно министерство вечерта на 21 февруари, засега спирането се отнася само за взаимни инспекции на стратегически обекти.
„За да поддържа достатъчна степен на предвидимост и стабилност в ракетно-ядрената сфера, Русия възнамерява да се придържа към отговорен подход и ще продължи стриктно да спазва определените от нея количествени ограничения на стратегическите настъпателни оръжия в рамките на жизнения цикъл на Договора. . Освен това руската страна ще продължи да участва в обмена на уведомления с американската страна за изстрелванията на междуконтинентални балистични ракети и БРПЛ въз основа на съответното споразумение между СССР и САЩ от 1988 г., – казва в изявление на ведомството.
Външно министерство също подчерта, че решението за спиране на СТАРТ може да бъде обратимо, но за целта Вашингтон трябва да прояви политическа воля и да положи съвестни усилия за обща деескалация и създаване на условия за подновяване на договора.
Явно обаче това не е перспектива за следващите няколко месеца. как казах Дмитрий Песков Реакцията на Запада на спирането на участието на Русия в СТАРТ на 22 февруари не дава основание да се надяваме на готовност за преговори. Русия трябва да остане търпелива, докато чака Западът да узрее за нормален диалог по Нов СТАРТ. Той добави, че Русия ще бъде готова да се върне към изпълнението на СТАРТ веднага щом Западът е готов да вземе предвид нейните опасения.
Ръководителят на Центъра за политически изследвания на Икономическия институт на Руската академия на науките Борис Шмелев смята, че самите САЩ няма да се оттеглят от СТАРТ, тъй като те са по-ниски от Русия в стратегическите оръжия, така че това не е в техен интерес.
— Самият договор не предвижда механизъм за спиране, така че от правна гледна точка нашето решение е доста неясно. От политическа гледна точка това означава, че Русия има голямо недоверие към Съединените щати, към тяхната политика като цяло и към политиката им спрямо Русия и украинската криза в частност.
Струва ми се, че политическият аспект е основният. Това е още един сигнал, поредното послание от страна на Русия към ръководството на САЩ, че Руската федерация не е доволна от действията на Вашингтон. Тя не възнамерява да прави отстъпки и е готова да отговори на всички силови действия от страна на САЩ със същите силови действия, грубо казано, да отговори на удар за удар.
„СП“: – Сега САЩ ще се оттеглят ли от СТАРТ?
– Това е голям въпрос. Според мен оттеглянето на САЩ от договора и развързването на ръцете на Русия в зараждащата се надпревара във въоръжаването не е в интерес на Щатите. Русия вече има „суперракети“ и днес може да ги произвежда в достатъчни количества, за разлика от САЩ, които все още не са способни на това. Затова им е изгодно да подпомагат действието на договора, който връзва ръцете на Русия. Както каза снощи руското външно министерство, засега Русия е съгласна и е готова да се придържа към параметрите, които са предписани в този документ, това устройва САЩ.
Що се отнася до така наречената проверка, тоест контролът върху изпълнението на този договор, то от гледна точка на американците това е един от най-важните му елементи на споразумението. Ако Русия не се съгласи с условията за контрол, изложени в документа, САЩ могат да си запазят правото да действат по свое усмотрение. Но мисля, че могат да се постигнат някакви преговори и споразумения, поне под формата на един вид джентълменски споразумения. Въпреки че в сегашните условия, както показва практиката, всички тези джентълменски споразумения не работят.
От практическа гледна точка е рано да се говори за смъртта на СТАРТ-3, но е ясно, че ситуацията се усложнява. Това е още една стъпка към изострянето на руско-американските отношения и международното напрежение.
„SP“: – Какво е необходимо за възстановяване на валидността на споразумението, уреждането на украинската криза?
— Кризата в Украйна, която, разбира се, няма да бъде разрешена в близко бъдеще, е само част от проблема. Трябва да става въпрос за фундаментална промяна в характера на политиката на САЩ спрямо Русия и руско-американските отношения. Само в този случай ще може да се каже, че това споразумение ще работи. СТАРТ-3 отразява нивото на доверие между двете страни. Сега това ниво е под цокъла, което е отразено в решението за спиране на договора.
Политологът Юрий Светов обяснява, че от практическа гледна точка сега Русия има развързани ръце по отношение на производството на стратегически оръжия. Това не означава, че ще се възползва от тази възможност, но при необходимост може да тръгне по пътя на „надпревара във въоръжаването“.
– Американците, разбира се, няма да се оттеглят от това споразумение. Обикновено те са първите, които прекратяват участието си в подобни споразумения. Така направиха с договора за ПРО, договора за открито небе и много други. Те ги напуснаха едностранно и смятаха, че това е тяхно право. Влязоха, излязоха и никой не осъди, а генералният секретар на НАТО не изрече колко е лошо. Но сега направихме първата крачка. Затова сега те ще направят всичко възможно да се представят за пазители на този договор.
„СП“: – Има ли шанс споразумението да бъде подновено?
– Американците вече декларираха готовност да продължат преговорите, за да продължи споразумението. Но ние поставихме условието НАТО и най-вече Франция и Великобритания като притежатели на ядрени оръжия да бъдат включени в този договор. Засега те не са взети предвид, въпреки че са съюзници на САЩ. Точно вчера Джо Байдън обяви безпрецедентната сплотеност на НАТО. Е, като сте толкова единни, дайте да преброим ядрените ракети на тези държави.
„СП“: – Какви са конкретните последици за нас от спирането на участието ни в СТАРТ?
– Придобиваме известна свобода на действие. Ако имаме нужда, можем да увеличим броя както на операторите, така и на таксите. В момента не сме страна по това споразумение, така че можем да действаме както сметнем за добре. Това не означава, че ще започнем да го правим точно сега, но ако възникне такава нужда, ръцете ни са свободни.
Защо американците се оттеглиха от договора за ПРО и други споразумения? Мислеха, че им пречи. Те искаха да направят някои неща, но той им попречи да го направят, така че те спокойно си тръгнаха и не се интересуваха от всички наши възражения. Сега предприехме същата стъпка. Това, разбира се, не е нещо, което само по себе си може да предизвика наслада, но е истинска необходимост.
SP: Могат ли САЩ да направят отстъпки, за да убедят Русия да поднови СТАРТ?
– Никога не съм виждал американците да правят някакви отстъпки и крачки напред. Единственият път, когато това се случи, беше по време на Кубинската ракетна криза, когато светът беше поставен на ръба на ядрена война. Тогава се почувстваха застрашени и се върнаха. Във всеки друг случай те ще действат както искат. Само когато има истинско предизвикателство за тях, те ще започнат да се гърчат.
„СП“ – Значи сега се движим по сценария на Карибската криза?
— До известна степен, да. Няма нужда да си правите илюзии. Те се бият срещу нас с ръцете на украинците и в същото време все още искат да ни контролират, ами ако направим нещо друго.
Преди време американците преживяха психологически шок – това е създаването на хиперзвуково оръжие. Ние го имаме, китайците също са близо до създаването му, но те нямат такова оръжие. Поради това те преживяват и страдат. Имат нужда от проверки в рамките на СТАРТ именно за да разберат дали сме създали нещо друго. Владимир Путин каза, че обновяването на ядрения ни арсенал е 91%. Имат и много стари неща. Затова те се опитват по някакъв начин да спрат нашите възможности.
Но ние първи преустановихме участието си в СТАРТ, като взехме инициативата. Нека сега правят каквото намерят за добре. Ако искат договорът да работи, нека направят конкретни предложения, които ще вземат предвид нашите опасения. Ако не искат, договорът ще продължи да бъде спрян, това е.