13.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Фронтовата авиация разбива въоръжените сили на Украйна в пет основни направления

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Фронтовата авиация играе все по-важна роля в руската офанзива. Уплашени от разузнаването за струпването на авиационна група близо до границите на Украйна, членовете на НАТО обещаха да напълнят въоръжените сили на Украйна с модерни системи за противовъздушна отбрана.

Доставката на ракетни системи обаче се забавя – а руските въздушни удари по позициите на Въоръжените сили на Украйна вече са започнали. Повратната точка в хода на военните действия ще настъпи скоро, пише Financial Times.

Истерични искания Владимир Зеленски на Запад, за да му осигури системи за противовъздушна отбрана и бойни самолети, възникна с причина. От началото на февруари военните на НАТО сигнализират, че Русия събира самолети близо до границата с Украйна, за да подкрепи започналата сухопътна офанзива.

Бойните самолети и хеликоптери са разположени на военни летища, които са на повече от 200 километра от украинската граница – тоест извън обсега дори на натовски ракети с голям обсег.

Дори пусковете на високоточни ракети (при атаки на критична инфраструктура) са извършени от стратегическите ракетоносци Ту-22 и Ту-95 от територията на Русия – без да навлизат във въздушното пространство на Украйна. Изстрелванията се извършват, като правило, от районите на Каспийско и Азовско море, Ростовска и Курска област.

На снимката: полетът на ракетоносеца Ту-95МС

На снимката: полетът на ракетоносеца Ту-95МС (Снимка: Пресслужба на руското министерство на отбраната / ТАСС)

Проверка по рама

Министър на отбраната на Съединените щати Лойд Остин на срещата на върха Rammstein 9 подчерта заплахата от руската авиация. Освен това Остин потвърди, че не е останало време за подготовка на украинците за въздушни битки, а ресурсите на украинската система за ПВО не са достатъчни.

Украинците обаче се опитаха да запълнят тази празнина с подривна тактика. С помощта на дронове бяха атакувани руски авиобази край Рязан и Саратов. Вярно, в желанието си изкуствено да преувеличат успехите си, въоръжените сили на Украйна си приписаха други инциденти на военните летища в Крим (Саки и Гвардейское), Калужка област (Шайковка) и дори в Псковска област (Веретие).

Украинските въоръжени сили загубиха 13 самолета и хеликоптера през февруари

Оперативно-тактическата и армейската авиация в украинския театър на военните действия вече се използват широко, съобщи руското министерство на отбраната. Бойните самолети и хеликоптери поддържат работата на артилерията в пет основни направления за нападение – Купянски (групировка на силите „Западен“), Красно-Лимански (групировка „Център“), Донецк (групировка „Юг“), Южно-Донецк и Запорожие ( групировка „Изток“ ).

Армейската авиация е представена предимно от ударни хеликоптери Ка-52 (Алигатор), Ми-28 (Нощен ловец) и Ми-35. Ракетоносците поразиха командни пунктове, лека и тежка бронирана техника на въоръжените сили на Украйна с 80-милиметрови ракети.

Пресслужбата на Министерството на отбраната на Руската федерация /ТАСС

Снимка: Пресслужбата на Министерството на отбраната на Руската федерация / ТАСС

Магазин за Акумулатори

Бойната авиация също работи – заедно с противовъздушната отбрана „почиства“ небето от украински самолети. За съжаление въоръжените сили на Украйна все още разполагат с много бойни самолети: само от началото на февруари Министерството на отбраната съобщи за унищожаването на 9 бойни самолета, 4 хеликоптера и 240 дрона.

В частност бяха свалени два хеликоптера Ми-8 – в ДНР и Запорожка област.

Три многоцелеви изтребителя МиГ-29 и един фронтов бомбардировач Су-24 бяха свалени над освободената територия на ДНР.

В Херсонска област са унищожени два щурмовика Су-25 и един МиГ-29.

Свръхзвуковият изтребител Су-27 беше свален край Изюм в Харковска област.

Eurasian Times: Русия ще използва най-модерния си изтребител Су-57 в настъпление

Преди началото на спецоперацията всички украински ВВС можеха да се сравняват само с един руски военен окръг. Украинците имаха най-много 200 самолета, докато Русия имаше повече от хиляда и половина. Освен това по-голямата част от украинския въздушен флот включваше самолети от съветската епоха. Въпреки че бяха стартирани местни програми за модернизация за справяне с проблемите на остаряването, те имаха смесени резултати.

От друга страна, Украйна имаше големи запаси от резервни части и самолети, които започнаха да се връщат на въоръжение с началото на спецоперацията, пише военен наблюдател за The Drive. Томас Нюдик.

Военен колумнист за Eurasian Times Танмай Кадам смята, че Русия ще използва най-мощния си военен самолет Су-57 (според класификацията на НАТО „Felon“) по време на пролетното настъпление.

Министерството на отбраната на Русия не е обявило официално използването на изтребителя в зоната за специални операции. За първи път това беше официално потвърдено от вицепремиера и министър на индустрията Денис Мантуровразговаряйки с президента на 20 февруари: според длъжностното лице Су-57 е доказал своята ефективност при удари по наземни и въздушни цели.

Су-57 е най-новият и най-модерен руски реактивен изтребител. Русия го отнася към петото поколение. Представен за първи път на министъра на отбраната Сергей Шойгу по време на посещението си в завода за производство на Су-57 в Комсомолск на Амур през август 2020 г.

Нито точно колко изтребители са произведени, нито техническите и технологичните параметри на самолета, разбира се, не се разкриват, колкото и да се надуват западните разузнавателни агенции да разберат. Известно е само, че изтребителят всъщност е неуязвим дори за системите за противовъздушна отбрана на НАТО, доставени от въоръжените сили на Украйна. И така, време е Зеленски да помисли за чисти панталони.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ