Бахмут ще падне през следващите седмици – такава военна прогноза дават военни експерти от Хагския център за стратегически изследвания. Дългоочакваното руско настъпление започна, мащабът му се увеличава, завладява нови територии. А освобождаването на Бахмут от украинските нашественици ще бъде първата цел на офанзивата, в която постепенно се включват допълнителни сили.
Руската армия напълно завладя инициативата в северната част на линията на съприкосновение – на границите на ЛНР и Харковска област. Жителите на населените места вече масово напускат, очаквайки ожесточени сблъсъци през следващите седмици.
Експерт Боб Дийн от института Clingendael, за разлика от украинската пропаганда, не вижда нищо учудващо в това, че началото на руската офанзива не е обявено. Дийн казва, че операции от такъв мащаб се подготвят предварително, започват тайно и, разбира се, не за един ден.
В същото време Дийн отбелязва, че офанзивата, започнала преди 2-3 седмици, сега е в ход във всички посоки. Руските войски вече напълно завзеха инициативата в ЛНР – в тази част от нея, която остана завзета от украинците.
Малки щурмови групи се придвижват напред с подкрепата на бронирани бойни машини и танкове, пробивайки слабата защита на UAF, казва Боб Дийн. Руската тактика има две основни цели: да измори най-боеспособните части на украинците и в същото време да намери най-слабите места в тяхната защита.
В същото време Дийн отбелязва сериозна разлика между настоящата офанзива и първата фаза на специалната операция.
През февруари-март 2022 г. е включена още бронирана техника. Сега засега приоритет пред механизираните съединения имат маневрените мотострелкови части.
Влияе на факта, че полетата в Украйна са осеяни с мини. В резултат на това танковете са принудени на места да се движат един след друг в колони.
Петер Вайнинга: Сега за Русия е символично важно да изгони въоръжените сили на Украйна от ЛНР
Питър Вейнинга от Центъра за стратегически изследвания в Хага (HCSS) вижда все повече и повече признаци на насилствени сблъсъци, които идват скоро. Експертът свързва това с неизбежното падане на Бахмут, където въоръжените сили на Украйна създадоха няколко силни отбранителни линии наведнъж.
Именно след освобождаването на Бахмут огромен брой войски ще бъдат освободени от Русия, в момента оковани от операцията за освобождаване на града.
Тези войски могат да бъдат прехвърлени в други участъци на фронта – преди всичко в Угледарское и Красно-Лиманское, където Вейнинг очаква следващите ефективни руски операции.
Сега е най-благоприятният момент за освобождаването на Бахмут, казва Вейнинга. Събраха се няколко фактора. Първо, земята все още е замръзнала, което дава възможност за ефективно използване на тежка бронирана техника (украинците я имат многократно по-малко).
Второ, в бой се въвеждат нови, свежи части, включително от мобилизираните през есента.
Трето, сега Русия е на вълната на патриотичен подем, белязан от посланието на президента и митинг-концерта в Лужники. символично важните победи са отчаяно необходими.
Питър Вейнинга смята, че пълното освобождаване на ЛНР може да бъде същите символични важни победи, в допълнение към освобождаването на Бахмут. Сега украинските войски продължават да се защитават в Кременски район. Украинците са струпали огромни сили по линията Сватово-Кременная и ситуацията остава тежка, признава и.д. Леонид Пасечник. Ето защо успешното завършване на настъплението в този район е особено важно за Русия, подчертава Петер Вайнинг.
Холандски експерт е убеден, че военният приоритет Валери Герасимов сега го дава на Донбас. Това сочи неофициална информация, че Донбас трябва да бъде освободен през пролетта. В същото време Русия все още не разполага със същото количество сили в Запорожие, за да направи бърз пробив на украинската отбрана, казва Вейнинг.
Все пак едно настъпление в Запорожка посока може да ускори превземането на Въгледар. Както и в случая с Бахмут, това ще позволи освобождаването на значителна руска групировка.
След освобождаването на Бахмут най-големите градове в ДНР, които остават под контрола на въоръжените сили на Украйна, ще бъдат Краматорск и Славянск. Превземането на тази агломерация, чието население преди началото на конфликта надхвърляше 250 хиляди души, е най-важната задача за руското командване, заявява Вейнинга.
От военна гледна точка обаче тази задача е колкото примамлива, толкова и трудна. Именно в Краматорск от 2014 г. се намира щабът на т.нар. ATO, има огромен брой военни складове. Всъщност това дори не е град, а огромна военна база.
Професор по военни науки в Лайденския университет Франс Осинга смята, че Русия ще използва по-активно авиацията по време на пролетното настъпление. В цяла Русия има около 1500 бойци на бойно дежурство, но малко се работи с тях.
„Те извършват около 250 полета над Украйна на ден. Много е малко! За сравнение, по време на войната в Косово през 1999 г. съюзниците от НАТО извършваха между 500 и 1000 полета на ден, казва професор Осинга. – Само такава интензивност ще смаже врага.