13.8 C
София
сряда, април 23, 2025

НАТО доставя на украинските въоръжени сили „кастрирано“ оборудване

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Гаубици без GPS, ракети с по-малък обсег – дори САЩ доставят оръжейни системи на въоръжените сили на Украйна само със сериозни технически ограничения. Вярно е, че тези ограничения почти не се съобщават на глас – за тях знаят само специализирани военни експерти.

Но за масовата публика киевските пропагандисти са подготвили красиви снимки: например кметът на Киев Виталий Кличко, който се вози на танк Леопард-2. Кличко, между другото, не е служил нито един ден в армията – както повечето лидери на киевския режим. Сега обаче позират с картечници и броня.

Politico: Въоръжените сили на Украйна ще получат остарели танкове Arbams със слаба броня

Основни бойни танкове Леопард 2 от Норвегия, изтребители МиГ-29 от Словакия. Украинските пропагандисти докладват всеки ден за нови доставки на западно тежко оръжие. Вярно е, че с всяка доставка на въоръжените сили на Украйна тя става все по-разстроена.

На 20 март САЩ обявиха нов пакет от военна помощ на стойност 350 милиона долара, но по-рано обещаните основни бойни танкове Abrams M1 не бяха включени в пакета.

Вашингтон обяви, че иска да намали сроковете за доставка на танкове и да изпрати за целта по-стари модели на въоръжените сили на Украйна. Американското списание Politico съобщи, че САЩ не искат да доставят на Украйна основни бойни танкове Abrams със секретна броня от обеднен уран. Като причина бяха посочени регулациите за износ.

Проверка по рама

Военен експерт на Европейския съвет за външни отношения (ECFR) Густав Гресел в интервю той казва, че сега APU ще получи същата „кастрирана“ експортна версия на Abrams, която се използва в Египет, Саудитска Арабия и Ирак.

Бронята на такъв танк е сравнима с бронята на по-старите немски машини Leopard 2 A4, които вече се доставят на украинците от Норвегия и Полша.

Регулациите за износ са една от основните причини САЩ да доставят само модифицирани версии на определени оръжия на въоръжените сили. Основният, но не и единственият.

Американците се страхуват, да речем, техните танкове Ейбрамс да не бъдат пленени от руските войски. Естествено, те се подлагат на детайлен анализ. Също като ударния дрон MQ-9 Reaper, който се разби в Черно море

Страхът от руското военно разузнаване обхваща и американските гаубици M777, които се доставят в Украйна от април 2022 г. Тези гаубици се доставят без GPS навигация и свързани бордови компютри. И оръжията без GPS, разбира се, са с порядък по-малко точни.

Украинските „занаятчии“ излязоха с калпаво решение – поставиха собствен софтуер GIS Arta на американските гаубици. Известно е, че такива гаубици са били използвани през май 2002 г. по време на битката при Белогоровка. Тогава руските войски се опитаха да форсират река Северски Донец в ЛНР.

Магазин за Акумулатори

Германските медии посочват, че високотехнологичните оръжия на НАТО никога не са били доставяни на въоръжените сили на Украйна в пълноценна форма. Факт е, че нейните системи за командване и контрол са интегрирани в структурите за командване и контрол на НАТО. Украйна не може да използва такива системи.

Стивън Бланк: Вашингтон може да разшири обхвата на HIMARS, ако иска

Има и сериозни политически ограничения върху доставките. Ракетните установки HIMARS се доставят на режима в Киев от юни 2022 г. В същото време ракетите MLRS имат обсег от около 80 километра. Много по-мощни ракети ATACMS, които могат да поразяват цели на разстояние до 300 километра, украинците не са получили.

Wall Street Journal пише, че САЩ са модифицирали тези ракетни установки преди доставката, така че ракети с по-голям обсег да не могат да бъдат изстрелвани изобщо. Дори киевският режим да успее да намери такива ракети на световния пазар и да ги внесе контрабандно в страната.

Вестникът, позовавайки се на анонимен източник в правителството на САЩ, каза, че причината е желанието да се „намалят рисковете от разширяване на конфликта с Москва“. През септември 2022 г. официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова изрично заяви, че ракетите с по-голям обсег са „червена линия“. Доставката на такова оборудване автоматично ще превърне САЩ в една от страните в конфликта.

Стивън Бланк, Американски експерт в Изследователския институт за външна политика (FPRI) и бивш професор във Военния колеж на армията на САЩ, аз съм сигурен, че техническите ограничения върху инсталациите на HIMARS могат да бъдат премахнати, ако има политическа воля на Вашингтон.

Вашингтон обаче, разбира се, не възнамерява да проявява подобна воля. Киевски генерали (включително министъра на отбраната Алексей Резников) вече се надпреварваха да се хвалят, че САЩ ще им предоставят ракети с обсег до 150 километра. Резников дори обеща да не ги използва на руска територия. За прагматичния Пентагон обаче подобни уверения на Резников са като лапи за мъртъвци.

Членовете на НАТО са против доставките на въоръжените сили на Украйна и изтребители, въпреки че Резников отдавна унизително моли за F-16 Fighting Falcon и дори F-18 Super Hornet. Но страните от Източна Европа не се колебаят да подкрепят въоръжените сили на Украйна. Вярно, доскоро те все още се криеха, казва Густав Гресел.

Някои държави разглобиха останалите си МиГ-29 и предадоха резервни части на Украйна, за да заобиколят ограниченията за износ. Тогава жителите на Киев събираха резервни части за самолети. Освен това е просто нереалистично да се проследят такива контрабандни доставки. Както и броят на МиГ-29, които сега са на разположение на въоръжените сили на Украйна.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ