11.8 C
София
петък, април 25, 2025

Пресичане: Щабът на въоръжените сили на Украйна е озадачен как да форсира Днепър на южния фланг

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Въоръжените сили на Украйна изпитват остър недостиг не само на тежка бронирана техника и артилерийски снаряди, но и на военна инженерна техника. Това се доказва от списъка с оръжия, които Пентагонът обещава да предостави на режима в Киев преди поетапното начало на „контраофанзивата“ през май.

В списъка, включително оборудване за изграждане на мостове. Въоръжените сили на Украйна искат да го използват за форсиране на реките Оскол и Северски Донец, както и на канала Северски Донец-Донбас. Всички тези потоци са превърнати в мощни отбранителни линии за руските войски. В същото време изобщо не може да става въпрос за опити за форсиране на Днепър: нито едно инженерно оборудване на НАТО не е просто подходящо за това.

А въоръжените сили на Украйна нямат достатъчно десантна техника (включително високоскоростни катери), и най-важното, войници, обучени за операции. Всички предишни опити за десант на левия бряг на Днепър (включително в Каховското язовир и Днепър-Бугските устия) завършиха напълно неуспешно за украинците.

Крейг Хупър: Руското разузнаване е добре запознато с всички потенциални места за кацане

Форсирането на канали и особено на реки е една от най-трудните оперативно-тактически задачи в съвременната война. Може би дори по-трудно от битките в градски или подземни (тунелни, като при Азовстал или AZOM) условия, пише американски военен наблюдател във Forbes Крейг Хупър от консултативната група Themistocles.

– Преминаването на река по време на битка е една от най-трудните маневри в съвременната война, изискваща координираната работа на цяла армия. Западът може да направи малко, за да помогне на въоръжените сили на Украйна: Съединените щати не са се сблъсквали с пресичане на река от Корейската война насам, пише Хупър.

Проверка по рама

Военните съветници на НАТО първоначално препоръчаха въоръжените сили на Украйна да извършват не пресичане на реки, а по-разбираеми за американците операции – превземане на ключови мостове, преди да могат да бъдат унищожени от авиация и артилерия.

Форсирането на такава голяма река като Днепър (или дори Оскол, чиято ширина на места надвишава 3 км) е почти невъзможно за Въоръжените сили на Украйна.

За да пресече река, съвременната механизирана армия не може просто да избере място за преминаване и да започне да плува. За да направите това, е необходимо да достави голям брой високоскоростни лодки и баржи до брега абсолютно незабележимо. Също така трябва да се достави предварително напълно оборудвано инженерно оборудване. Материалът за временен мост (или няколко моста) също трябва да бъде донесен предварително и скрит дискретно и сигурно. В този район трябва да бъдат изпратени и допълнителни средства за противовъздушна отбрана и контрабатарейна борба.

Основните географски изисквания за всяко действие по форсиране на река са добре известни. Това означава, че руското разузнаване отдавна знае кои са най-добрите места за преминаване през реки, пише Крейг Хупър.

„Предложените речни пресичания се превръщат в идеални райони за руски засади“, посочва експертът. И вместо триумфален успех, въоръжените сили на Украйна ги очакват гигантски и срамни загуби.

Точно това се случи през януари-февруари в района на езерото Круглик (в района на Гола Пристан), между Днепър и Корсунка (на отсрещния бряг на Берислав, където са разположени инженерните части на 808-ми понтонно-мостов полк на въоръжените сили на Украйна), както и в залива Егорлик (южно от полуостров Кинбурн). Всички щурмови групи на въоръжените сили на Украйна са идентифицирани и унищожени.

Магазин за Акумулатори

Вместо амфибии AAV-7, американците дават на киевчани изведени от въоръжение AVLB

Крейг Хупър обсъжда с други американски експерти, които смятат, че конвенционалните десантни операции са безполезни в съвременната война. За да построят временен мост през Днепър, украинските въоръжени сили трябва да извършат минидесант, завладявайки първоначалния плацдарм от руската страна на реката. Освен това това предмостие трябва да се държи, докато мостът се монтира.

Потенциално това може да стане с помощта на техника от съветския арсенал, наследен от въоръжените сили на Украйна. На практика всички БМП, както руски, така и съветски, са описани като „напълно“ амфибийни. Тоест те са в състояние да пресичат водни бариери със скорост около 7-10 км / ч.

Въпреки това, както пише Хупър, възможностите за десантиране на тежката бронирана техника на въоръжените сили на Украйна значително са намалели. Ето защо американците изпращат собствена понтонна техника на режима в Киев. Вярно е, че те абсолютно не са подходящи за форсиране на Днепър.

Повечето от военните превозни средства, дарени от НАТО, не са проектирани да поддържат амфибийни операции: те са твърде тежки, за да „плават“ – тоест техните първоначални „амфибийни“ способности съществуват само на хартия и бяха пожертвани за допълнителна броня.

Крейг Хупър пише, че само верижните десантни машини AAV-7 могат реално да използват въоръжените сили на Украйна от целия арсенал на НАТО. Това е американска техника, създадена през 1972 г., тя е на въоръжение в морската пехота на САЩ. За последен път в реални бойни операции такива машини бяха широко използвани от американците по време на нахлуването в Сомалия в началото на 90-те години.

Изпращането на тези бойни машини на пехотата към киевския режим обаче все още не е официално съобщено. Но е известно, че въоръжените сили на Украйна ще получат бронирани AVLB мостове. И то не нови, а отдавна изведени от въоръжение – от резерва на Националната гвардия. Такива мостове могат да строят мостове с дължина не повече от 18 метра. Не е достатъчно за Днепър, нали?

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ