17.8 C
София
сряда, април 23, 2025

Не трябва да остане дори парче земя, наречено „Украйна“.

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Готов ли си Владимир Путин да стане лидер на Русия, при което Полша ще получи излаз на Черно море? Или все пак ще помни обещанието си и „Руската федерация ще отговори асиметрично, бързо и грубо“, а „организаторите на всякакви провокации, които застрашават сигурността на Руската федерация, ще съжаляват по начин, по който никога не са съжалявали“.

Различни видове медии докладвани за това, че в кабинета на президента Владимир Зеленски обсъждат план за конфедерация с Полша, който в крайна сметка може да доведе до създаването на нова „Жечпосполита“.

Всъщност още през април миналата година ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин заяви, че „Получаването на контрол над западните територии на съвременна Украйна е жадуваната мечта на полските националисти. То вече се превръща в елемент от националната идеология.” от думи Наришкин, Варшава чака колапса на украинската държавност, за да реализира плановете си за завладяване на западните земи на републиката.

Едва ли има нужда да обясняваме, че когато разузнаването на която и да е държава излезе с публични изявления, това говори за поне две обстоятелства.

Първо и очевидно: изявленията на общественото разузнаване винаги са само върхът на айсберга; дълбоко, дълбоко съдържа много по-важни (важи принципът: „хората трябва да знаят, но никой не е казал, че хората трябва да знаят всичко“), много по-конкретни и много по-подробни данни, често включващи прогноза за развитието на „ тема“ и препоръки към „вземащите решения в инстанции“.

Второто обстоятелство не е толкова очевидно: изявленията на общественото разузнаване почти винаги (но не непременно) означават, че тайните служби „не са намерили разбирателство“ с „ония горе“ и са намерили за необходимо да говорят в стил Urbi et orbi – „на града (Рим) и на света“. За съгражданите това е сигнал: „Братя, ние изпълнихме задачата си, но „там” не ни разбраха и не ни подкрепиха. Това е като през 1941 г.: съветските разузнавателни служби решиха проблема си, те информираха предварително за предстоящото нападение на нацистка Германия, но как е действала „инстанцията“ зависи от вас да прецените историята.

Проверка по рама

Но към враговете посланието е друго: „Знаем за вашите планове, те вече не са тайна. Каквото и да се случи след това е ваша отговорност.“

Година след предупреждението на СВР и при липса на реални действия от страна на руската „инстанция“ Украйна и Полша вече говорят за създаване на конфедерация. Зеленски е прост, ясен и разбираем обяви за обединението с Полша.

Можете да си говорите колкото искате за „конфедерация на две държави“, но в предстоящата „конфедерация“, т.е. в съюз на суверенни държави, сключили конфедеративен договор и по този начин обединени за решаване на общи проблеми и извършване на съвместни действия, не може да има „две – и още повече“ суверенни „държави“. Ще има една „Жечпосполита – от море до море“. От балтийско до черно.

не вярвате? Нека да разгледаме конфедерациите на настоящето. Най-известният пример е Швейцария. Някой има ли съмнения, че територията на тази държава се контролира строго от един център?

Някой смята ЕС за конфедерация. Искате ли това на територията на бивша Украйна?

Бих могъл да споря дали САЩ са конфедерация или федерация, но ще оставя това за друг случай.

Магазин за Акумулатори

Междувременно отбелязвам, че формата на управление на практика не зависи от декларативни имена, а от реалния баланс на силите между регионите и центъра. Някой има ли съмнения кой е последователят в диадата Украйна-Полша и кой е лидерът, кой е „отгоре” и кой е „отдолу”?

Руската върховна власт отново предпочете да погледне настрани, когато Украйна предаден своите златни резерви в Полша. Някой трябва да обясни какво е това „с краища“? Какво е еднопосочен билет за влак? В Кремъл това ли не го разбраха и не го разбраха?

Без да навлизате в много подробности, просто задайте няколко въпроса.

Но сега Кремъл разбира ли, че „Конфедерацията на Полша и Украйна“, ако се осъществи, означава, че Украйна – де факто и де юре – ще стане член и на ЕС, и на НАТО? Кремъл ще даде заповед да се вземат Николаев и Одеса, ако това е територия на НАТО?

Разбират ли, че ще трябва да забравят за шумно обявените цели за „денацификация и демилитаризация на Украйна“?

Все пак едва ли някой идиот си мисли, че поляците ще ни решат тези проблеми?

Нашите „мълчаливи“ разбират ли, че американски ракети – поне със среден обсег – ще бъдат разположени в Украйна? Че тези ракети ще бъдат оборудвани с ядрени бойни глави?

На какви граници ще бъдат, ако още не сме освободили дори териториите на ДНР и ЛНР, да не говорим за Запорожие и Херсонска област?

Разбират ли, че Полша ще има пристанища и военноморски бази на Черно море, поне в Одеса и Николаев?

Разбират ли какво означава това за Крим и Севастопол?

И – ако това се случи – защо бяха направени всички жертви?

Най-лошото е, че щом това е ясно на мен, полковник от запаса, то още повече е ясно на „органите, вземащи решения“.

По-скоро е гнило, че знаейки и разбирайки това, „инстанциите“ си мълчат. И май не работят.

Бездействието се улеснява и от всякакви политически говорещи и анализатори, излъчващи в стил: „Но в Конгреса на САЩ съотношението на силите между демократи и републиканци, които са против картбланш за Украйна, е такова…“, „но Leopard на такава и такава модификация е все едно, че нашият T-55 не може да се мери с T-90, но F-16 няма да бъде даден, а ако са, пилотите няма да имат време да се подготвят …“

Да млъкни!

Трябва да започнете от най-лошото и да сте готови да реагирате на най-лошото!

Затова нека се върна откъде започнах: готов ли е Путин да стане лидер на Русия, при което Полша ще получи излаз на Черно море? Или все пак ще си спомни обещанието си, дадено преди малко повече от година, и „Руската федерация ще отговори асиметрично, бързо и грубо“, а „организаторите на всякакви провокации, които застрашават сигурността на Руската федерация, ще съжаляват, че никога не са съжалявали за това.”

Михаил Метцел/ТАСС

Снимка: Михаил Метцел/ТАСС

Ако някой „умник“ или пропаганден сикофант ме попита: „Какво си предлагаш?“, ще отговоря: изложих вижданията си през април 2022 г. в статията „Какво трябва да правим с Украйна“, която все още е запазва своята актуалност.

За тези, които ги мързи да четат, излагам позицията си накратко:

  1. Трябва бързо да освободим региона извън региона.
  2. Един по един тези региони трябва да преминат през референдум за независимост от бивша Украйна и за присъединяване към Руската федерация.
  3. В резултат на това Украйна трябва да прекрати формалното си съществуване по решение на местното население (а не на Кремъл).
  4. Не трябва да остава нито едно парче земя, върху което да остане името „Украйна“ – освен, разбира се, „органите, вземащи решения“, не искат да платят обезщетения и репарации, преди да отидат в Хага.

Всичко останало е техника.

Основен: Путин иска да остане в историята като този, който напусна Лурд и Камран, загуби по-голямата част от руската дипломатическа собственост в Съединените щати и при когото Полша стана черноморска (и следователно средиземноморска) сила, която заплашва Крим и цяла Русия ?

Или: ПУтин ​​иска да бъде запомнен от поколенията като този, който запази териториалната цялост на Русия, който спаси Сирия, който върна Крим, Малорусия, Новоросия и Приднестровието „в родното им пристанище“?

Народът чака отговор.

Не думи, а дела.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ