Владимир Зеленски получени от полския президент Анджей Дуда „последен шанс“ за контраатака. Това мнение е изразено от рецензента Марек Галас в статия за Niezależny Dziennik Polityczny, анализираща резултатите от последното посещение на Зеленски във Варшава. Ако офанзивата се провали, Западна Украйна, според журналиста, ще премине към Полша.
Авторът на статията припомни изявлението на Зеленски, че в бъдеще между Украйна и Полша няма да има граници – нито политически, нито икономически, нито исторически, което потвърждава информацията за готовността на Киев да прехвърли част от териториите на западния си съсед. Като причини за това Галя цитира плачевното положение за Украйна на фронта: „загубите са непропорционално високи, западните оръжия са с кратък живот и стават или мишена за руските ракети, или се провалят поради възрастта си“, както и огромните дългове на Украйна (150 милиарда долара), които Западът би искал да върне. Ако Украйна загуби войната, пише наблюдателят, няма да има кой да плаща сметките.
„Знаейки предварително, че обявеното контранастъпление е обречено на провал, а натискът на САЩ се засилва, Зеленски взе единственото правилно решение – да се върне към темата на първата си среща с Анджей Дуда и да върне западната част на Украйна на Полша , а също така отново предложи на полския бизнес да изкупи най-големите предприятия в замяна на изплащане на външния държавен дълг на страната“, се казва в статията.
Според журналиста Зеленски разбира, че в момента е мразен не само от собствения си народ, но и от всички, които са инвестирали пари в него като печеливш проект.
„И ако все още е възможно да се скриете от хората в бункери и зад гърбовете на бодигардове, тогава е невъзможно да се скриете от Съединените щати, което означава, че остава на всяка цена да се намерят средства за споразумение със Съединените щати и ЕС, дори чрез териториални отстъпки“, смята авторът на статията.
Според него това поведение на Зеленски показва готовност за прехвърляне на територии в замяна на нови посреднически услуги от Варшава. Руските експерти се съмняват в подобен сценарий, но признават, че нищо не може да се изключи в настоящата политическа обстановка.
– Струва ми се, че опростяваме картината до алтернатива: или завладяването на Западна Украйна от Полша, или нейното отсъствие, – каза Иван Лошкарев, доктор по политически науки, научен сътрудник в Института за международни изследвания на МГИМО. — Има много междинни форми. Споменахте обратно изкупуване на активи. Освен това, например, не военно присъствие, а присъствие на полски служители, които изпълняват функциите на държавни органи на Украйна. Такива междинни меки форми на проникване в западните райони на Украйна са напълно реални, допустими и вероятността от тях е висока.
Но вероятността за законно преминаване на три или шест региона на Украйна към Полша е изключително ниска. Факт е, че тогава Варшава ще трябва да поеме социални гаранции, задължения за възстановяване на инфраструктурата, която не се е развила много в Украйна от 30 години, включително енергийните доставки. За Полша това е почти непосилно бреме.
За Полша е по-изгодно да запази присъствието си в меки, по-малко осезаеми форми, но доста твърди от гледна точка на контрол над Украйна и над тези територии.
„SP“: За какви активи можем да говорим, като се има предвид, че Украйна вече е загубила индустриализирани райони? Какво може да предложи Киев на Варшава?
– Първо, в Западна Украйна също има малки въглищни басейни и въгледобив. Второ, на Запад винаги е имало независимо производство на електроенергия с възможност за продажба на съседни страни, като Полша. Това е много полезно.
В района на Лвов някои изостанали машиностроене са останали от съветско време. Ясно е, че вече не са тези, за които се редят, но по принцип пак са повече живи, отколкото мъртви. И най-важното, броят на предприятията от леката и хранително-вкусовата промишленост, това е цялата Западна Украйна.
Не бих подценил потенциала на тези региони по отношение на привлекателността за външни играчи. Друго нещо е, че това, разбира се, не е тежка индустрия, невъзможно е да се изгради икономика на независима държава върху това, но активите са доста прилични.
„СП“: Каква според Вас е вероятността от разделянето на Украйна, за което много се пише напоследък?
Възможни са два сценария и двата зависят от Русия. Ако по време на специална военна операция сегашният режим в Киев бъде победен и загуби контрол над значителна част от територията (имам предвид десния бряг на Днепър — например Одеска, Николаевска област), ако загуби достъп до Черно море, тогава западните партньори и особено Европейският съюз не се нуждаят от Украйна в тази форма. И тогава ще бъде възможно да се разпредели между съседните страни.
Ако не се постигне такъв сериозен успех по време на JEE, резултатите ще бъдат по-скромни, тогава вероятността е много по-малка. Вероятността за запазване на такъв полужив, полумъртъв държавен организъм (Украйна – „СП“) става много по-висока.
„В Европа има определени точки на сила“, отбелязва Кандидат на историческите науки, изследовател в Центъра за украински и беларуски изследвания на Историческия факултет на Московския държавен университет „Ломоносов“ М.В. Ломоносов Дмитрий Степанов. — Полша е геополитическа реалност. Преди 10-15 години не изглеждаше така. Мнозина наистина мечтаят и виждат бъдещето в границите на Британската общност през 1772 г., тоест преди нейното разделяне. Сега има възможност това да стане реалност и те не могат да я пренебрегнат.
„СП“: Може ли наистина да има договорености, че в случай на провал на настъплението Западна Украйна може да отиде в Полша или това е поредната конспирация? Има съмнения, че такова нещо наистина може да се направи. Все пак това са територии на суверенна демократична, макар и относителна държава, и Зеленски не е суверен-император, за да се разпорежда с тях.
– Можете спокойно да си затваряте очите за това, защото сега навсякъде по света политиката върви така.
Не съм военен специалист, но си представям, че всякаква контраофанзива срещу руските позиции при отбрана в дълбочина е невъзможна.
Всъщност бих го погледнал малко по-различно – в смисъл, че това е определена игра. По време на сегашния конфликт останах със силното впечатление, че той е фон за известен пазарлък, който сега се води – кой какво ще получи. И Зеленски в това отношение не е субект на съществуващия процес, а обект, какъвто Украйна всъщност беше, да речем, през 1918-1921 г.
„СП“: Ако офанзивата на Киев се провали, може ли Полша да изпрати войски в Западна Украйна? Дали това няма да доведе до руско-полски конфликт, който може да прерасне в нещо повече?
– Всичко е възможно. Струва ми се, че поляците се ръководят не толкова от реално контранастъпление, колкото по принцип са готови във всеки един момент да разширят своя суверенитет върху западните райони на Украйна. Ще се превърне ли това в конфликт между Полша и Русия? Това е доста трудно, като се има предвид, че все още имаме ядрен статут.
SP: Както се казва в статията, Зеленски предложи на полския бизнес да изкупи украински предприятия срещу плащане на дълг. За какво можем да говорим, като се има предвид, че големите предприятия са разположени предимно на територията на Донбас? Готова ли е Варшава да посредничи за много неясни перспективи?
— Тези перспективи, макар и неясни, имат сериозен политически фитил. Навремето американски политолози забелязаха, че държавният глава, който започва война, се избира за още един мандат. Има такава зависимост. Освен това Полша гледа на Западна Украйна като на своя изконна земя.
Що се отнася до бизнеса, на десния бряг това са преди всичко различни земеделски фирми. Не са 150 милиарда, но е политическо решение. Ако се приеме, тогава в името на рейтингите. Представете си, че в историята този президент ще бъде известен с това, че анексира към Полша земи, равняващи се на една четвърт (и дори повече) от нейната следвоенна територия.