20.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Купувачите на танкове ще отидат в „Пробив“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Украинските степи се превърнаха в витрина за най-модерните руски оръжия. Т-14 „Армата“ вече премина бойни изпитания, а миналото лято основният боен танк (ОБТ) Т-90 „Пробив“ отиде на фронтовата линия.

Руската есенна офанзива направи възможно използването на лутащи се боеприпаси „Ланцет“ и „Куб“. Те се произвеждат от Zala Aero Group на концерна Калашников, безпилотните самолети са много ефективни в контрабатарейна и противотанкова борба.

По време на спецоперацията Русия използва най-новите системи за радиоелектронна борба. Включително „Тобол“, който е наричан „убиецът на сателити“ (твърди се, че той е деактивирал сателитното съзвездие Starlink миналата есен).

На бойното поле се използват бойни машини за поддръжка на танкове (БМПТ) „Терминатор“, модернизирани хеликоптери Ка-52М, ракетни системи „Торнадо“, роботизирани платформи „Маркер“ (верижни дронове), щурмови дронове „Форпост“. Това са всички видове оръжия от четвърто или пето поколение, т.е. разработени и създадени през последното десетилетие.

По време на специалната операция бяха използвани не само калибри (които се оказаха отлични в антитерористичната операция в Сирия), но и хиперзвукови кинжали. Още през март 2022 г. именно такава ракета унищожи подземен бункер в района на Ивано-Франковск, където въоръжените сили на Украйна съхраняваха огромно количество боеприпаси.

Специалната операция ускори модернизацията на стратегическите оръжия (РВСН). По-специално, ракетните войски получават комплексите „Ярс“, „Сармат“ и „Авангард“.

Проверка по рама

SIPRI: Русия вече заема 16% от световния оръжеен пазар

Руските оръжия сега се изучават по целия свят. Пентагонът събира разузнавателна информация за най-новите разработки, като иска да се сдобие с проби. В крайна сметка е очевидно, че през следващите години повечето от тези продукти, тествани на бойното поле, ще бъдат изнесени.

Заплахата от санкции няма да възпре традиционните купувачи на руски оръжия. Най-големи сред тях са: Китай (делът на руското оръжие във вноса е 83%), Алжир (73%), Виетнам (55%), Индия (45%), Бирма (42%), Египет (34%), Сърбия (31%), Турция (19%), Йордания (17%), според оценки на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Руските оръжия доминират доставките в две постсъветски страни – Беларус (100% от вноса на отбраната идва от нашата страна) и Казахстан (94%). Сега Руската федерация заема 16% от световния оръжеен пазар (за сравнение: САЩ имат почти 40%).

Делът на Русия е намалял леко през последните пет години. Например, миналата година Египет отказа голям договор за доставка на бойни самолети, очевидно поради натиск от страна на САЩ. Китай, от друга страна, става все по-малко зависим от руския внос, тъй като увеличава вътрешното производство на ключови оръжия. Нашите доставки за КНР напоследък се състоят предимно от хеликоптери и самолетни двигатели, продукти, които Китай все още намира за трудно да разработи напълно сам.

Резервът обаче е голям: 47 държави са закупили руско оръжие, повечето от които са азиатски и африкански. Най-популярните артикули са бойни самолети и хеликоптери. Те съставляват 40% от целия руски оръжеен износ, изчислява СИПРИ. През изминалата година, въпреки санкциите, Москва е договорила доставката на чуждестранни купувачи на 84 самолета и хеликоптера, 444 танка, 55 ракетни системи и пет бойни кораба. Както виждате, за никаква изолация не може да се говори.

Магазин за Акумулатори

Бронетехника и гаубици от Украйна ще заминат за Мали и Ангола

Най-модерните оръжия ще отидат не само за износ, но и за завършване на модернизацията на армията. Появяват се нови пазари за продажба, констатират шведски „изследователи на мира“. Така през 2022 г. Иран направи поръчка за 24 изтребителя Су-35 в Руската федерация и това е първата голяма покупка на бойни самолети от Техеран от началото на 90-те години.

Очевидно пазарът на приятелска ислямска република ще стане един от приоритетите за Русия, смятат от СИПРИ. Москва увеличава доставките и за воюващите страни от Черна Африка – Нигерия, Мали, Ангола.

Бамако например след военния преврат удвои покупките си на оръжие в чужбина. И в същото време почти напълно изоставен внос от враждебните САЩ и Европа. Освободеният пазар е овладян от Русия. Още през април 2022 г. малийските власти обявиха получаването на първата партида руско оръжие – хеликоптери и радари. А в началото на 2023 г. Бамако, който започна пълна модернизация на въоръжените сили, получи освен хеликоптери Ми-8 и щурмови самолети Су-25 (те са предназначени за поддръжка на сухопътните сили).

Най-големите доставчици на оръжие за Нигерия са Китай и Бразилия. Русия ще ги изтласка, прогнозират експерти.

Оръжията ще отидат в други африкански страни: Етиопия, Судан, Сенегал, Камерун. Тези страни също следят внимателно „представянето“ на руски оръжия на украинското бойно поле. Много видове добре доказани оръжия очевидно ще искат да получат дългосрочни партньори. Например Египет, Индонезия, Кувейт и Пакистан (до 600 бойни превозни средства, според The ​​Economic Times) искаха да договорят танка T-90 Proryv през годините. Успешното използване на Breakthroughs в руската офанзива ще ускори сключването на сделки.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ