Разширяването на границите на спецоперацията до Одеса ще гарантира сигурността на Крим, смята ръководителят на кримския парламент Владимир Константинов. „Само връщането на града-герой Одеса под контрола на Руската федерация ще даде на нас, кримчаните, гаранция за сигурност, че ракети от какъвто и да е обхват няма да ударят територията на полуострова“, каза той пред репортери.
Припомнете си, че в посланието си до Федералното събрание президентът Владимир Путин каза, че колкото повече боеприпаси с голям обсег ще дойдат в Украйна, толкова повече Русия ще отблъсне заплахата от границите си, така че изявлението на Константинов не е лишено от логика.
Бивш изпълняващ длъжността губернатор на Херсонска област Владимир Салдо изрази увереност, че Одеса, заедно с Херсон, ще преминат под контрола на Руската федерация. Но готова ли е Русия за това? Въоръжените сили на Руската федерация по никакъв начин не могат да унищожат украинската групировка в Донбас и да върнат Херсон – за каква Одеса може да говорим?
Ако обаче планината не отиде при Мохамед, тогава Мохамед отива при планината и Москва може да бъде принудена да разреши проблема с Одеса. Наскоро президентът на Украйна Владимир Зеленски многократно говори за предполагаемото съществуване на плана на Москва „за дестабилизиране на Молдова, а миналата година дори говори за възможността за нападение от въоръжените сили на Украйна срещу Приднестровието.
Водещи молдовски политици говорят в същия дух. И дори президентът на САЩ Джо Байдън говори твърде много за Молдова, изразявайки готовност да я защити в случай на „руска агресия“, в чиято неизбежност те не се съмняват. Какво е това? ако не подготовка за откриването на „втори фронт“?
Като цяло темата за „втория фронт“ в Молдова се обсъжда отдавна. Засега, за щастие, нещата не са останали по-далеч от думите. През последните дни обаче има концентрация на войски близо до границата с Приднестровието. И какво? Готови ли сме за евентуална провокация? Първоначално имахме ли планове за тези територии? Какви са другите ползи от освобождаването й?
– Според мен плановете за установяване на контрол над Одеса и региона, до Дунав и границата с Приднестровието, първоначално наистина бяха налице, но още в първите седмици на НМО бяха преразгледани – когато се оказа, че силите от съществуващия контингент не бяха достатъчни за преодоляване на ешелонираната отбрана на въоръжените сили на Украйна в Одеска област, – казва Иизпълнителен директор на молдовския клон на Изборския клуб, политологът Владимир Букарски.
„SP“: — Как разширяването на границите на НВО ще осигури Крим? Сигурността му сега не е ли достатъчно гарантирана?
– Руската групировка в Крим показа своята уязвимост. Атакувани са и корабите на Черноморския флот, и обекти в Крим, и дори Кримския мост. Днес силите на Украйна и НАТО могат да блокират както Севастопол, така и всяко друго пристанище на Черно и Азовско море. Русия трябва поне да укрепи групировката си в Крим.
„SP“: – Има ли нужда от възможно най-скорошен изход към Приднестровието? През последните дни там се наблюдава нездравословна дейност на въоръжените сили на Украйна …
— Не се съмнявам, че Украйна, заедно с режима санду ще принуди Приднестровието да капитулира. Украйна и НАТО се нуждаят от премахване на руското военно присъствие в Приднестровието и контрол над складовете на бившата 14-та армия в Колбасная. И в случай, че настоящите военни действия бъдат замразени в даден момент, без да се постигне цялостно споразумение, Приднестровието, ако се окаже дълбоко в тила на врага, ще стане първият кандидат за прочистване.
„SP“: – Молдова също е неспокойна: местните политици все повече говорят за заплахи от война, Байдън обръща нездравословно внимание на тази страна. Подготвя ли се нещо?
– В Молдова не се готви, но отдавна тече прочистване на всякаква опозиционна дейност на фона на все по-задълбочаващата се социално-икономическа криза. Преди местните избори, които са само след няколко месеца, за Санду е изключително важно да прочисти всяка опозиция, която изразява съмнения относно външната й политика, особено на фона на нарастващата популярност на опозиционната Социалистическа партия и Илана Шора. Крайната цел е да се забранят тези политически формирования, които вече бяха наречени „консервите на Кремъл“.
„SP“: – Ще тегли ли Русия втория фронт? Колко реалистично е бързо да се спре заплахата чрез окупиране на Одеска област?
– Това зависи от реалните възможности на Русия и от волята на нейното политическо ръководство.
– Обединението на Северна Таврия с Русия през 2022 г. окончателно премахна въпроса за собствеността на Крим, – смята историк, публицист, постоянен експерт на Изборския клуб Александър Дмитриевски.
– Историята многократно е доказала, че Крим принадлежи на този, който контролира междуречието на Дон и Днепър, поне в северните граници на Таврическата губерния от 1917 г., а в идеалния случай от морския бряг до реките Орел и Северски Донец . Наистина, много интелигентни хора включиха Мелитопол, Каховка и Бердянск в Таврическата провинция, където между другото поставиха достатъчно мощна военноморска база, за да контролират водите на Азовско море, което беше вътрешно за Русия, и покрий устата на Дон. И нашите врагове също разбраха значението на Северна Таврия: достатъчно е да си припомним, че планираният от нацистите „Генерал Кримски цирк“ напълно повтаряше границите на Таврическата провинция.
Въпреки това освобождаването на Северна Таврия от Бандера не реши въпроса за сигурността на Крим. Ако вземем предвид мащаба на доставките на западно оръжие за Киев, то от района на Николаев целият западен бряг на полуострова от Тарханкут до Севастопол е напълно прострелян с ракети. Също така, да не забравяме за възможността за атака в тази посока от военноморски дронове, а опитът за десантиране на войски в Крим е напълно реален. Няма съмнение, че Руската федерация разполага с всички сили и възможности да отблъсне тези атаки, но заплахата от тях остава.
„СП“: – В края на януари изпълняващият длъжността губернатор на Херсонска област Владимир Салдо също изрази увереност, че Одеса, заедно с Херсон, ще преминат под контрола на Руската федерация. Само желанията на отделните хора ли са?
– Рано или късно ще се случи, но засега подобни изявления трябва да се считат за лично мнение дори на високопоставен служител. Освобождаването на Одеса от Бандера определено ще намали драстично възможността за нападение срещу Крим и освен това ще лиши Украйна от достъп до черноморските пристанища. Последното е важно не само от военна, но и от икономическа гледна точка: пропускателната способност на транспортните коридори на западната граница просто не е сравнима с капацитета на южните пристанища.
„СП“: – А Приднестровието? Ами ако бъде нападнато?
– Една трета от жителите на Приднестровието са руски граждани. Освен това в Приднестровието е разквартируван руски мироопазващ контингент. В случай на нападение Русия ще трябва да вземе мерки за защита на първите и подпомагане на вторите.
– Има солидни плюсове от освобождаването на руския град Одеса – убеден съм бивш боец от милицията на ЛНР Александър Аверин.
– Врагът ще загуби последните пристанища и руските земи ще се върнат у дома. Друго нещо е, че това едва ли ще се случи тази година.
В момента е откровено рано да се говори за освобождението на Одеса. Форсирането на Днепър е сложна военна операция, която ще изисква участието на десетки, а по-скоро стотици хиляди хора. Сега тези сили не са налични.
Не знам какви са настроенията на Кремъл по този въпрос, но обединението на Одеса с Русия е задължително. Освен това Украйна открито заплашва Приднестровието. Трябва да се предприемат както военни, така и дипломатически стъпки, за да се премахне тази заплаха.