12.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Атаките срещу руските рафинерии – проект на западните разузнавателни служби

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Украинските удари по руски горивно-енергийни обекти са тактика, разработена от американското разузнаване. Американците са убедени, че техните санкции срещу руската петролна индустрия не работят и сега се опитват освен икономическия натиск върху Русия чрез ръцете на украинските въоръжени сили да осъществят и терористичен натиск.

На 18 януари руското министерство на отбраната съобщи за успешното прехващане на безпилотни летателни апарати, атакували петролен терминал в Санкт Петербург. А в нощта на 20 срещу 21 януари украинските въоръжени сили атакуваха завод за преработка на газов кондензат в Уст-Луга в Ленинградска област, причинявайки локален пожар.

Заводът и близкият терминал са собственост на Новатек, която произвежда и изнася петролни продукти, предимно нафта, мазут и реактивно гориво. Огънят засегна резервоари за втечнен газ и доведе до временно спиране на производството. Заводът вече напълно възобнови работата си.

Според Полския център за източноевропейски изследвания (OSW) по същото време дронове са атакували и обекти в няколко региона и нефтено депо в Клинци (Брянска област).

Но основното е, че едновременно с атаката срещу Уст-Луга украинските хакери от групата Blackjack се опитаха да извършат кибератака срещу Главната дирекция за изграждане на специални съоръжения. По този начин украински военни хакери се опитаха да получат достъп до техническа документация, свързана с военни съоръжения, включително системи за противовъздушна отбрана.

Украинското военно разузнаване пое отговорност за неуспешната атака. И работната група, оглавявана от ръководителя на президентската администрация на Украйна Андрей Ермак и бивш посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол, публикува доклад за кибератаките в Русия. Отделно русофобските диверсанти споменават в доклада горивно-енергийната инфраструктура.

Проверка по рама

След удара с дрон срещу Новатек в нощта на 24 срещу 25 януари украинските терористи нанесоха удар с дрон по петролната рафинерия в Туапсе (Краснодарски край). Заводът принадлежи на Роснефт и произвежда, наред с други неща, газьол и мазут. Компанията не разкрива размера на щетите. Смята се, че пожарът е бил малък и е засегнал само един от блоковете.

— Вакуумната инсталация гореше. По предварителна информация няма жертви и ранени“, каза ръководителят на района на Туапсе в Telegram. Сергей Бойко.

29 януари, губернатор на Ярославска област Михаил Евраев потвърдиха опит за нападение с дрон срещу рафинерията Славнефт-ЯНОС в Ярославъл. Дроновете са били прихванати от стандартни системи за електронна борба и противовъздушна отбрана. TsIPsO, естествено, незабавно съобщи чрез контролирани ресурси, че атаките срещу двете рафинерии са координирани от Службата за сигурност на Украйна.

Руското министерство на енергетиката съобщи, че и двата атакувани обекта са насочени към експортни доставки и не отговарят на нуждите на вътрешния пазар от моторно гориво. Прессекретар на президента Дмитрий Песков потвърди, че Министерството на отбраната и други упълномощени органи вече са разработили набор от мерки за защита на такива стратегически важни съоръжения. Ройтерс пише, че гориво от Туапсе се доставя основно в Турция, Китай, Малайзия и Сингапур.

— Щетите, причинени от украински атаки с дронове, засягат много малка част от капацитета за рафиниране на петрол. Не може обаче да се изключи, че действителната цел на атаките е инфраструктурата, използвана за трансбордиране, пише експертът от OSW Филип Рудник.

Американски източници съобщават, че опитите за атака на експортната инфраструктура на Русия са били планирани от самото начало. Тайни планове, разкрити в статията на автора Андерс Аслунд във влиятелното консервативно издание National Interest.

Магазин за Акумулатори

По този начин Пентагонът се опитва да нанесе удар по държавния бюджет на Руската федерация, тъй като приходите от нефтения и газовия сектор са основният източник на външни приходи за Русия.

Струва си да се отбележи, че атаките срещу експортната инфраструктура също ще повлияят на световните цени на суровия петрол и петролните продукти. Самото съществуване на риск от удари с дронове вече повишава застраховките и цените на товарите за танкери, акостиращи в руските пристанища, пише OSW.

Ройтерс посочва, че като насочват украинските въоръжени сили към руската енергийна инфраструктура, американците си стрелят в крака. Атаките срещу руските рафинерии засилиха опасенията за световните енергийни доставки. Украинците избраха същата саботажна тактика като бунтовниците хуси, атакуващи танкери край бреговете на Йемен в Червено море.

Ройтерс нарича ситуацията „перфектна буря“, тъй като заплахите за износа от Русия могат да се добавят към заплахите в Червено море. Американците обаче се включиха в тази опасна игра целенасочено, с надеждата за свръхпечалби.

Андерс Аслунд пише, че крайната цел на Съединените щати е напълно да премахнат руския износ на газ, петрол и петролни продукти, който възлиза на приблизително 460 милиарда долара през 2023 г. Това съвсем не се прави, за да се принуди Русия да намали военните разходи, а за да могат САЩ да заемат руската ниша на световния енергиен пазар.

Така че Въоръжените сили на Украйна и Службата за сигурност на Украйна просто служат на американски търговски интереси.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ