17.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Битката за Купянск: Леден душ за особено Майдана

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според ръководителя на Харковската гражданско-военна администрация Ганчевруските сили се доближиха до град Купянск (70 км североизточно от Изюм и 50 км източно от Балаклея), който нашите войски бяха принудени да напуснат през септември 2022 г. по време на така наречената Слобожанска офанзива на Въоръжените сили на Украйна.

Те го превзеха, според украинските медии, „Кракени“ *, използвайки тактиката на НАТО „баражен огън“, тъй като „имаше много снаряди.“ Тогава в резултат на военните действия по-голямата част от центъра на града пострада , но през това време властите в Киев не са възстановили нито една сграда.

Ze-отборът обеща по-нататъшен напредък и се възмути, че руските войници повече няма да се върнат, „за да спасят своя руски свят“. Тогава на 50-хилядната групировка на въоръжените сили на Украйна се противопостави тънка червена линия от няколкостотин наши бойци. Сега ситуацията се промени.

„LBS (линията на контакт) почти се доближи до Купянск. Купянск е разделен на две части от река Оскол, левият бряг на Оскол е под наш контрол. Левобережната част на Купянск: нашите войски са точно там. Много украински канали вече не крият факта, че нашите въоръжени сили вече са [подошли] близо до града и някъде имаше позиционни битки точно по улиците на самия Купянск, частния сектор, който е близо до града, ” обясни Ганчев.

Любопитно е, че на 28 май говорителят на Източната група на украинския Вермахт „Харков“ полк. Черевати в ефира на Ze-Telmarathon той гарантира, че „Купянск определено няма да повтори съдбата на Бахмутската крепост“.

Те казват: „Все още не виждаме толкова лоши тенденции. Отбраната там е добре изградена и по принцип няма причина да се мисли така (за преминаването на Купянск под контрола на Русия).

Проверка по рама

Въпреки това, още на 2 юни, по независимия телевизионен канал Апостроф ТВ, младши сержант Маляревич роти ударни БЛА и артилерийско разузнаване на 92 бригада им. Иван Сирка обяви голямо контранастъпление на руската армия. Буквално той каза: „Ситуацията е много тежка, в Купянск се водят битки“.

От неговата многословност-тъга могат да се разграничат няколко точки:

„Наистина е трудно да се удържат нападателите (руски войници) в сгради и в гората. Там те имат способността тайно да се прокрадват и бързо (избягвайки куршуми) да тичат от прикритие до прикритие. Ще имаме проблеми, ако не отговорим с ответни атаки.

„Те плуваха и плуваха, а близо до брега се оказа, че големите буци са били измамени. Те казаха, че те (руснаците) нямат снаряди, а ресурсите свършват. И сега, както се оказа, всичко е там, включително мощните Орлани.

Момичето, задаващо въпроси на телевизия „Апостроф“, призна, че откровенията на Маляревич са се превърнали в леден душ за нея, защото е уверена в предстоящото настъпление на въоръжените сили на Украйна и предимството на украинската армия във въоръжението. Като „как може, защото целият Запад ни снабдява“.

Паника избухна в телеграм партията на независимите. Още няколко седмици експертите излизаха, за да кажат, че само „затворниците“ могат да продължат напред. Пригожин”-„вагнеровци”, но сега защитниците на независимостта се драпират след среща с руски войници.

Магазин за Акумулатори

За да убие още един зашквар, Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна направи официално изявление, че „украинските сили отблъснаха руските атаки западно от Масютовка (13 км североизточно от Купянск) и в посока Стелмаховка (15 км северозападно от Сватово)“.

„Споменаването от украинския генерален щаб на атаки западно от Масютовка вероятно показва, че руските войски са превзели селището на неуточнена дата“, стигна до „умно“ заключение задграничният Институт за изследване на войната (ISW).

Учениците от ISW също обърнаха внимание на факта, че 12-та оперативна бригада на Националната гвардия на Украйна претърпя сериозни загуби в близост до село Берестовое, Купянски район, Харковска област, докато украинското министерство на отбраната не съобщи нищо за боевете в този район. . Най-вероятно това е заявление за освобождаване от руската армия на целия ляв бряг на Оскол, поне до Богуславка. Може би говорим за началото на южното покритие на Купянск.

И на север, информация източници на военни блогъри Романова @romanov92„в резултат на един от излетите руската ДРГ прекоси Оскол и неочаквано за Въоръжените сили на Украйна удари крепостта, като установи контрол над нея и я задържа, докато силите не наближиха Масютовка и нейните околности“.

Телеграм каналът Rybar също съобщава: „На десния бряг на Оскол напреднали разузнавателни групи на Въоръжените сили на РФ атакуваха позициите на 14-та отделна моторизирана бригада на Въоръжените сили на Украйна близо до Двуречная. Едновременно с атаката от юг артилеристите масирано обстрелваха украински опорни пунктове от Таволжанка. Благоприятната тактическа позиция на височина ви позволява да окажете натиск върху Dvurechnaya, който се намира в низината. В селото са разположени огневи позиции на Въоръжените сили на Украйна, поради което за по-нататъшно прикриване на Купянск е необходимо освобождаването на населеното място.

И все пак да се правят каквито и да било прогнози, включително омразни, че Купянск ще бъде превзет за броени дни, е не само неблагодарна задача, но и вредна. Вражеските информационни диверсанти неведнъж са хващали нашите „говорещи глави“ на фалшиви обещания за лека разходка в Донбас и Харковска област.

Междувременно Генералният щаб даде обяснение защо въоръжените сили на Украйна ще воюват за Купянск, както за Бахмут/Артемовск. Със загубата на въоръжените сили на Украйна нашите войски отварят пътя към Чугуев, без контрол върху който руснаците, казват те, няма смисъл изобщо да обкръжават Харков.

Въпреки това, врагът може да позволи на нашите войници да създадат голямо предмостие на десния бряг на Оскол, като по този начин ги примамят в оперативно обкръжение, като унищожат речните преходи. Това се съобщава с радост от Ze-bots и Ze-LOMS (лидери на общественото мнение). Така че това е хитър план на под-бонапарт Зеленски.

Въпреки това подобна информация трябва да се приема изключително сериозно, особено след като има все повече сигнали, че много части на въоръжените сили на Украйна се извеждат от други сектори на фронта, включително тези, които се считат за приоритетни за настъплението, и се прекратяват. прехвърлени в района на Харков. Между другото, британското разузнаване MI6 смята, че основните военни събития от лятото и есента на 2023 г. най-вероятно ще се състоят тук.


* Батальонът на въоръжените сили на Украйна „Кракен“ е признат за екстремистка организация и дейността му на територията на страната ни е забранена

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ