6.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Бомбен удар: FAB-500M и UPAB-1500 хващат Бандера дори в дълбоко подземие

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Въоръжените сили на Украйна са беззащитни срещу руски прецизни удари. И това, въпреки постоянните доставки на средства за противовъздушна отбрана на НАТО, беше неохотно признато от съветника на командването на украинските ВВС Юрий Игнат.

Бъбривият полковник издаде много авиационни тайни на киевския режим. Той каза например, че руската тактика се е променила сериозно: сега украинските позиции се хакват с помощта на високоточни управляеми бомби.

И силата им непрекъснато нараства. Ако доскоро киевските генерали се притесняваха от планиращите бомби UPAB-500B (масата им беше 500 kg, от които 390 kg бяха експлозиви), сега се използват три пъти по-мощни UPAB-1500.

Такива бомби са способни да пробият особено силни укрепления, като дълбоки командни пунктове или подземни складове за боеприпаси. Игнат се оплака, че според тях руската авиация хвърля около 20 управляеми бомби всеки ден върху украински позиции по цялата линия на съприкосновение, пише Defense Post.

Обсегът на доставка на такива авиобомби е 50 километра и те се изхвърлят от изтребители Су-35 и Су-34 извън обсега на системите за ПВО на Киев.

The Defense Post пише, че първото използване на управляеми планирани бомби е регистрирано през януари. Освен това такива снаряди значително превъзхождат всички аналози: те имат по-модерен блок за управление и корекция на полета. Насочването се извършва по сателитни координати. Киевският режим официално потвърди, че такива авиобомби се използват в окупираните от Украйна части на ДНР, Херсонска област и дори в Сумска област.

Проверка по рама

Eurasian Times: Дори системите за противовъздушна отбрана на НАТО са безсилни срещу руските планиращи бомби

Изявлението на Юрий Игнат беше направено, разбира се, с причина. Военното издание на Eurasian Times отбелязва, че режимът в Киев все повече изисква допълнителни батерии за противовъздушна отбрана с голям обсег (като Patriot) и модерни многоцелеви изтребители.

Това обаче едва ли ще помогне. Модификацията на руските плъзгащи се бомби позволява те да бъдат хвърлени, оставайки извън зоната на противовъздушната отбрана. За това, например, към старата бомба FAB-500M-62 са прикрепени подвижни крила и стабилизатори. Освен това, както подчертава Eurasian Times, превръщането на първоначално неуправляеми бомби в управляеми е евтино и бързо. Всъщност може дори да се извърши на полето, а не във фабрика.

Но какъв ефект! Допълнителни комплекти крила (както и системи за насочване) позволяват на руските самолети да хвърлят авиационни бомби от големи височини, за да осигурят максимален обхват на полета. Същите тези 50 километра, за които Игнат говори. В същото време руските пилоти остават извън зоната, покривана от украинските системи за ПВО.

Дори прехваленият Patriot не позволява такъв обсег на поразяване – стандартният обсег на американската система е не повече от 25 километра. Същото важи и за друга американска система NASAMS. По-голям обхват осигурява немският IRIS-T, но само в модификацията IRIS-T SLM, която не е достъпна за APU по очевидни причини. Въпреки че радарните характеристики на всички тези системи позволяват откриването на изтребители, те не могат да ги хванат.

Американските и германските системи за ПВО губят дори С-300, чийто ефективен обсег надхвърля 100 км (макар и в най-новата модификация на С-300ПМУ1).

Магазин за Акумулатори

FAB-500 е по-нисък от JDAM по точност, но превъзхожда по мощност и простота

FAB-500 е оборудван с осколочно-фугасна бойна глава. Бомбата е проектирана да поразява широка площ поради ударната вълна и раздробяването на корпуса. Основното предимство на такива оръжия е тяхната ниска цена, което позволява да се увеличи жизнеспособността на самолетите. От съветската епоха Русия разполага с наистина неограничени запаси от бомби FAB-500 – така че бомбардирането на украински военни съоръжения може да се извършва с месеци, ако не и с години!

В същото време преработката на първоначално неуправляеми бомби има и недостатъци, пише Eurasian Times. Основният е липсата на точност. Такива боеприпаси, пише вестникът, са най-ефективни не в градски райони (където неточен удар може да застраши цивилни обекти), а срещу локални цели, като украински окопи, други мрежи от укрепления и райони с голяма концентрация на украински войски.

Руските войски успешно използват нови бомби от октомври. Миналата година обаче нямаше толкова голямо внимание към този нов вид боеприпаси.

Но за руските управляеми бомби се заговори след като въоръжените сили на Украйна също започнаха да получават подобни боеприпаси – това са Joint Direct Attack Munition (JDAM), доставяни от американците.

Боеприпасите са разработени от Boieng още в средата на 90-те години и започват да се използват по време на американската окупация на Ирак и Афганистан. Принципът на действие е същият като този на руските модификации на FAB: към „обикновената“ бомба са прикрепени комплект крила и опашен стабилизатор с оперение, управлявано от миникомпютър.

Вярно е, че JDAM няма никакви предимства в сравнение с руските бомби. И най-важното е, че е много скъпо.

Затова първите съобщения за използването на бомби JDAM от украинските военни започнаха да се появяват едва в средата на март. На 12 март невзривен боеприпас, подобен на JDAM, беше открит на една от улиците на Куйбишевски район на Донецк. Да бомбардираме мирен град – а какво друго да очакваме от русофобския режим?

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ