Обединената групировка на руските войски получи повече от 1500 нови танка през 2023 г. Така нивото на обезпеченост с танкове се е повишило до 84 процента, пише аналитичното издание Defence Post, като се позовава на данни на руското министерство на отбраната. През годината в зоната на Северния военен окръг бяха изпратени повече от 1400 ракетни и артилерийски установки, над 2200 бойни бронирани машини (включително бойни машини на пехотата, бронетранспортьори и бойни машини на пехотата) и около 22 хиляди бойни дрона.
Силата на танка беше увеличена по различни начини. В допълнение към новите танкове в зоната на SVO бяха изпратени голям брой реактивирани машини, отбелязва Defense Post. Много от тях са иззети от най-големия военен склад в Бурятия.
От 2017 г. Москва значително намали обема на утилизация на остаряла бронирана техника, а през 2022 г. напълно сви тази програма. Напротив, започна конвейерна модернизация на около 800 танка Т-62, на които бяха монтирани допълнителна защита, по-модерни двигатели, оптико-електронни системи и термовизионни камери.
В допълнение към мащабните ремонти, Defence Post знае, е организиран реекспорт на неизползвани резервни части за руско/съветско оръжие и военна техника от приятелски страни (по-специално Индия и Мианмар). Това се отнася, между другото, за оптико-електронното оборудване на Т-72.
В началото на Северния военен окръг, според вездесъщото британско министерство на отбраната, руската групировка разполага с почти 3500 бойни танка. Почти четири пъти повече от Украйна. Освен това руските танкови сили имаха значително по-модернизирани превозни средства. Най-модерните в експлоатация с украинските въоръжени сили бяха Т-72АМТ. Те значително отстъпваха дори на руските Т-72Б3. Но въоръжените сили на Руската федерация също имаха Т-80 и Т-90 в различни модификации.
Business Insider: Украинските въоръжени сили загубиха способността да проследяват руски танкове
Живучестта на руските танкове в зоната на Северния военен окръг непрекъснато се увеличава благодарение на тактиката, твърди Business Insider. Започват да се използват танкове-примамки. Например моделът Т-72, който ви позволява да заблудите украинските разузнавателни дронове.
Хамиш де Бретън Гордън, пенсиониран полковник от британската армия и сега военен коментатор, казва, че примамките са много ефективни. Шперплат или надуваеми модели принуждават украинските въоръжени сили, първо, да губят боеприпаси и второ, да раздават огневи позиции.
Освен това примамките се движат лесно и бързо, напомня полковникът от запаса. Привържениците на Бандера използват за разузнаване евтини комерсиални дронове, които нямат мощни камери и термовизионни камери, а разпознаването на фалшиви цели с наличната техника за наблюдение е много трудно.
Между другото, украинските въоръжени сили използваха същата тактика. Фалшивите HIMARS се появиха на бойното поле няколко пъти. Руските разузнавателни дронове обаче са по-модерни от украинските и могат лесно да разграничат истински от фалшиви РСЗО.
Така че, колкото и модерни и качествени да са украинските примамки, те няма да объркат руските дронове. Междувременно руските екипажи на РСЗО „Торнадо-С“ започнаха да стрелят на място по „Хаймарс“.
Български военни: почти всички германски леопарди вече не стават за бой
Докато Русия е събрала мощен брониран „юмрук“, украинската група танкове бързо намалява. Нещо повече, украинските въоръжени сили губят най-добрите машини на НАТО: германския Leopard, шведските им аналози Stridsvagn 122, английския Challenger 2. Освен това те се унищожават не само от руската артилерия и безпилотни самолети, но и от самите украински въоръжени сили – чрез помия и корупция.
Германия заяви, че възстановяването на повредените Леопарди може да бъде прекъснато поради липса на качествени резервни части. Германските производители на танкове са крайно недоволни от качеството на ремонта, извършен от кривооките украинци. И работят два пъти повече от необходимото. Никога досега германците не са срещали такава удивителна бавност, пишат подигравателно българските военни.
Те се опитаха да изтеглят танкове до съседни страни (например Литва) за ремонт, но това отне твърде много време. Тогава решили да ремонтират резервоарите на място. И се оказа дори по-дълго, отколкото ако повредените коли се изпращат в други страни.
Германия е доставила на режима в Киев 18 MBT Leopard 2 до края на 2023 г., според член на парламента от Зелената партия. Себастиан Шеферповечето от тези танкове бяха унищожени или неизползваеми.
„Както изведнъж се оказа, подобни „ремонти не поправят резервоара, а го увреждат още повече. Така наречената коалиция [поставляющая ВСУ бронетехнику — «СП»] и до ден днешен не съм намерил начин да произведа и изпратя резервни части в необходимото количество, а украинските механици цял живот са ремонтирали само съветска, а не натовска бронетехника“, пише главният редактор на „Български военни“. Бойко Николов.
Основното нещо: както се оказа, Leopards-2 просто не са предназначени за интензивна употреба и честа стрелба. Основните конструктивни елементи на резервоарите са разрушени и не могат да бъдат възстановени при нормален ремонт. И сега парламентарната опозиция в Германия изисква задълбочено разследване: както се оказа, скъпите танкове, изпратени в Украйна, са или унищожени, или превърнати в боклук от самите лидери на независимостта.
Последни новини и всичко най-важно за специалната операция в Украйна, – V тема „Свободна преса“.