15 C
София
неделя, май 19, 2024

Деканът на финансовия университет Селезньов допусна хиперинфлацията и обмяната на пари в САЩ

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Павел Селезньов, декан на факултета по международни икономически отношения на Финансовия университет към правителството на Русия:

– В началото на март САЩ обявиха създаването на работна група, чиято задача е да разработи и внедри цифров долар. В същото време официалната позиция на Федералния резерв на САЩ е, че те уж не знаят защо изобщо се нуждаят от цифров долар и дали изобщо ще бъде въведен. Въпреки това има причина да се смята, че това не е нищо повече от вербална намеса на Джеръм Пауъл, ръководител на Фед, създавайки димна завеса около проект за разработване на нов вид долар, алтернатива на тези, които се използват в момента. И е напълно възможно стратегическо решение за неговото прилагане вече да е взето.

Факт е, че Съединените щати изостават доста сериозно от други страни по отношение на въвеждането на собствена цифрова валута. Цифровият юан, например, вече е преминал етапа на тестване и в момента е в пилотна експлоатация в Китай. Има държави, които не изостават много от китайците и вече са въвели цифровите валути в масово обращение. В Нигерия и Индия, например, хората вече могат да ги използват, за да пазаруват в магазините. Русия също върви с пълна скорост към създаването на цифрова рубла. Държавната дума има цял пакет от законодателни нововъведения, предназначени да създадат правна основа за това. В момента тече подготовка за полевото му тестване, което ориентировъчно ще започне през април.

Трябва да се разбере, че цифровата рубла или юан идеологически нямат много общо със същия биткойн. За разлика от последните, те не са нито децентрализирани, нито анонимни, въпреки че са създадени на дигитална платформа. Цифровите рубли, юани или долари, които съм сигурен, че ще се появят на финансовите пазари рано или късно, принадлежат към различен клас – CBDC, цифрови валути, контролирани от националните централни банки. Този тип пари съществуват като записи в техните компютри, като всяка парична единица е под контрол и нейният път може да бъде проследен чрез резултатите от цяла поредица от транзакции. Като част от единна информационна среда, гражданите и компаниите имат свои собствени портфейли, между които преминават цифрови пари. Преводите на средства са незабавни и надеждни, цената на преводите е много по-ниска, отколкото при традиционните банкови платежни системи.

Цифровите пари могат да бъдат „оцветени“: направете така, че например рублите от определен вид да се използват само за определени цели. Например, родителите могат да направят така, че детето им да може да харчи пари от портфейла си само за храна в училище или транспорт. Получателите на майчински капитал ще могат да го използват само за покупки, разрешени от закона, което ще направи невъзможно „сивите“ операции за изплащане на държавни помощи. Същите механизми могат да се използват за борба с корупцията и злоупотребата с публични средства, което е от съществено значение за бюджета на всяка страна.

Проверка по рама

В същото време паричните и традиционните безналични пари ще останат в обращение успоредно с цифровите валути. В Русия поне няма планове за принудителното им експулсиране. От друга страна, очевидно е, че дигиталните валути веднага ще започнат да изтеглят повечето от финансовите транзакции просто поради удобството им за потребителите.

И тук възниква въпросът защо Америка закъснява с въвеждането на толкова необходим и полезен финансов инструмент? Проблемът е, че е твърде ефективен. Въвеждането на цифрова валута прави системата за банкови преводи ненужна. Функциите по сетълмента се поемат от централната банка, в чиито компютри ще „живее“ цифровата валута, а търговските банки ще запазят традиционните си функции за приемане на депозити, инвестиране и кредитиране. Ясно е, че не всички банкери са готови да се откажат от доходи, свързани със сетълмент услуги. Ето защо Джером Пауъл се преструва, че не е в темата и наистина не разбира защо са необходими цифрови пари. Ако колегите от банковия бизнес разберат, че е хитър, може и да не му простят. Твърде много пари са заложени.

Изглежда обаче, че Америка няма шанс да не внедри цифровия долар. Първо, сегашната система за парични и безналични плащания в долари неизбежно ще загуби гъвкавост и разходи за обслужване на цифрови валути на други държави, същите юани. Така че, ако закъснеете, доларът може да загуби мястото си на най-голямата международна платежна система. За Съединените щати това е неприемливо, тъй като световното обращение на долари е един от най-важните източници на доходи за тях.

Второ, цифровият долар ще се превърне в инструмент за глобален контрол и наказание на несъгласните. Днес Съединените щати не могат да забранят разпространението на своите зелени книжа в онези държави, които са обявили за свои врагове, и Русия е ярък пример за това. С разпространението на цифровия долар, конфискацията на „враждебни“ активи ще стане доста проста.

Трето, и най-важното, Съединените щати се нуждаят от цифровия долар, за да спасят икономиката, която отдавна е сериозно болна. Един от основните му проблеми е непосилният дълг, който оказва натиск върху държавния бюджет, корпорациите и домакинствата. Държавният дълг на САЩ е 129% от БВП, 75% от БВП е дългът на домакинствата, а има и общ бизнес дълг, който обикновено е труден за определяне. На пазара има оценки, че това са още 100% от БВП.

Магазин за Акумулатори

За да продължат да печелят, американските финансисти трябва да надуват „балони“ и да пуснат в обращение митове, които се наричат ​​“инвестиционни идеи“ за красота. Това е толкова универсална игра, в която всеки се преструва, че вярва във възможността за иновативни пробиви и експлозивен растеж в икономиката, което ви позволява да ускорите фондовия пазар. Когато се окаже, че „инвестиционната идея“ не е нищо повече от фантазия и къща на пясъка, те забравят за нея и надуват нов балон. Но отпадъците от предишни самоизмами се превръщат в планина от дългове, които се превръщат в непосилно бреме за страната. Днес на всички е ясно, че Америка вече не е в състояние да изплати цялата тази планина от мъртви заеми и да осигури истинско запълване на морето от лоши ценни книжа.

За отписване на стари задължения има две възможности. Първият е хиперинфлацията, вторият е обменът на пари. Очевидно опитът от последните две години е накарал американските власти да разберат, че инфлацията е твърде болезнена за населението и корпорациите. Така че трябва да смените пари. Руските граждани добре знаят как става това. Първо се емитират нови банкноти, а след това се дава възможност на населението да обмени за тях ограничено количество банкноти, които се извеждат от употреба.

Явно и американците рано или късно ще трябва да направят същия номер. Замяната на старите долари с нови, цифрови ще се обяснява например с удобството на новата цифрова валута и необходимостта да се премине към нея – за да бъдете в крак с останалия свят. И тогава на всеки, който иска да влезе в светлото дигитално бъдеще, ще бъде предложено да докаже чистотата на произхода на своя капитал и подкрепата му с реални активи. В същото време отговорността за лошото качество на доларовата маса, предлагана за обмен на цифрова валута, ще бъде възложена на нейните собственици. Тоест американското правителство няма да има нищо общо с това. Те просто се борят за честност и почтеност на финансовия пазар.

Ясно е, че няма да е утре. Проблемите на американската икономика все още не са такива, че да ограбят инвеститорите по света и собствения им бизнес. Американските банки очевидно ще устоят на прехода от традиционния долар към цифровия. Но след известно време Америка няма да има друг избор и те ще трябва да бъдат пожертвани. Така че дедоларизацията на Русия е правилният процес. Трябва да стоите далеч от чумните бараки.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ