16.8 C
София
понеделник, май 6, 2024

Британски наемен „фотограф“ се завръща в Украйна за нов „iPhone“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

британски наемник Ейдън Аслин, по-рано осъден на смърт в ДНР, но върнат по време на размяната на пленници, отново се върна в Украйна. Това заяви в канала си в Telegram военният командир Андрей Руденко.

Според него Аслин е бил забелязан в района на Артемовск, където командва взвод.

През септември Аслин и неговият сънародник Шон Пайнер, също осъден на „кулата“ се върна у дома като част от мащабна размяна. Скоро обаче Аслин обяви, че ще се върне в Украйна като фоторепортер.

Явно автоматът се оказа по-близо до него от камерата. Или „iPhone“, дарен от Роман Абрамович по време на размяната, се повреди и е необходим нов.

Изгубил ли е напълно страха си? Мисли, че вторият път „езда“?

„Не знам колко надеждна е тази информация за Аслин“, казва политолог, ръководител на проекта Open Analytics Роман Травин.

Проверка по рама

„Видях видео, публикувано от един от военните кореспонденти и широко разпространено в медиите и социалните мрежи, но дали точно този човек е на него, не е ясно. Но дори и да е така, няма нищо особено изненадващо. Нека ви напомня, че в един от коментарите за вашата публикация веднъж казах, че от една страна Ейдън Аслин стана видна медийна личност и би било най-рационално да го използвате като блогър или военен кореспондент, от друга ръка, ако се е върнал в някакво звено APU, тогава това също не трябва да се изненадва. В крайна сметка това би било много символично и би могло да се използва в информационната война от Украйна и Запада. Което вероятно е това, което виждаме в момента.

„СП“: Приятелят му Пинер, казват, също е там. Това е резултат от грешката на Русия с екстрадирането им. Ако ги разстреляха, щеше ли да има по-малко западни граждани, желаещи да воюват в Украйна?

– Според мен основният въпрос и основната грешка не са в плоскостите на постановено или неиздадено, приложено или неприложено смъртно наказание, а в информационното. Както си спомняме, в началото руските медии, политици и експерти от различни нива активно разпръскваха темата за престъпленията, извършени от Аслин и двама други наемници, за неизбежността на наказанието за тях. И тогава изведнъж се оказа, че са разменени. Подобен случай беше с Тайра, още по-рано с Надежда Савченко. Вярвах и продължавам да вярвам, че самата размяна може да бъде доста целесъобразна, дори ако същите военнопленници отново решат да се върнат на фронта. Въпросът е при какви условия са сменени. Но съпътстващата информационна поддръжка е доста сериозна грешка. Затова хората вътре в страната бяха дезориентирани и изобщо не разбраха какво се е случило, а навън това изглеждаше като слабост или най-малкото като странна непоследователност.

Що се отнася до гражданите на западните страни, които „искат да воюват“, конфронтацията е достигнала такова ниво, че определено ще има желаещи и много от тях всъщност ще бъдат военнослужещи на западните страни, а не „диви гъски“. ”.

„СП“: Доколко този случай може да се счита за грешка? Сериозно ли подкопа доверието в нея?

„Няма нужда да драматизираме ситуацията. Надценявайте както Аслин, така и ролята му на фронта или в медийната сфера, както и самия факт на размяната и всичко последвало от нея. Това са дреболии, информационни обвивки, зад които често не се вижда нещо наистина важно.

Магазин за Акумулатори

„СП“: В сила ли е още смъртната присъда срещу него? Вторият път, когато може да разчита на плен?

— Смъртната присъда е издадена в ДНР, преди тя да стане субект на Руската федерация. В Русия има мораториум върху изпълнението на смъртното наказание, което означава, че сега то не може да бъде изпълнено.

„СП“: Необходимо ли е изобщо залавянето и размяната на наемници? Това не са вражески войници, те обикновено са извън закона дори в техните страни …

– Интересното е, че често най-кръвожадни са хора, които са далеч от военните действия, именно „от дивана“ те изискват най-безкомпромисни и откровено жестоки действия. Подобна формулировка на въпроса предполага възможност за убиване на хора, които вече не се съпротивляват, не смятам това за нормално. И можете да обменяте, а понякога трябва, почти всеки, единственият въпрос е условията, какво получавате в замяна.

– Бойните операции са специален свят с доста прости, ясни, недвусмислени и разбираеми правила, – смята историк, публицист, постоянен експерт на Изборския клуб Александър Дмитриевски.

„Това е привличането на хора като Аслин. Освен това представителите на тази категория човечество, като правило, рядко се оказват в обикновения живот: законите на мирното време са твърде сложни за тях. Следователно за г-н Аслин пристигането в самия ад край Артьомовск не е нищо повече от завръщане в родната стихия.

А що се отнася до по-нататъшната съдба на този „войник на съдбата“, тя не представлява особен интерес за нас. Той избра своя път, даде му се шанс да се подобри, той не искаше да го използва, а това означава, че изложи не само себе си, но и украинските военни, които може би не искат да повярват на тези, които ги плениха.

„Е, всъщност почти веднага след завръщането си той започна да казва, че иска да се върне“, спомня си политически консултант, кандидат на философските науки Александър Сегал.

– Трудно е да се прецени истинските мотиви за завръщането, но трябва да се има предвид, че човек, който се е борил толкова дълго, вече е участвал – и не се вижда извън бойното поле. Освен това славата, която дойде при него след освобождаването му от плен и завръщането, изисква потвърждение – в противен случай тя избледнява.

Ясно е, че в голямата политическа и информационна игра Аслин е разменна монета. И всяка страна в играта тълкува завръщането му по свой начин. Не смятам, че това е голяма морална загуба за Русия, но практиката показва, че дори средносрочните последици от много обществени действия все още не са се научили да изчисляват. Пускайки Аслин да си отиде, човек трябваше да разбере още тогава, че нито едно обещание, дадено от него или за него, няма да бъде изпълнено. Русия ще бъде обвинена в жестокост към затворниците, дори ако постави всички в апартамент с три хранения на ден.

Това е пропагандна война и в нея целта оправдава всяко средство. Трудно ли беше да се изчисли и предпише реакцията на руската страна на различни поведения на Аслин и други като него? Това са основите на пропагандата! Или младите пропагандисти могат само да сведат очи?

Що се отнася до бъдещата съдба на „фотокоруста“, тук няма нужда да се гадае. А да се дава прогноза и правна оценка в такава ситуация е неблагодарна работа.

„Да видим къде точно Аслин ще „прави снимки“, казва бивш боец ​​от милицията на ЛНР Александър Аверин.

– Ако Артемовск е близо до фронтовата линия, тогава той ще има шанс да попадне под руски обстрел.

„SP“: Толкова ли е смел? Толкова добре ли му се плаща?

„Не спорете, че парите са виновни за всичко. Западните медии от Първата световна война са големи познавачи на военната пропаганда, промили са мозъци на милиони.

Смятам за грешка самият факт на размяната на тази „азовска“ * лейка. И ако са щели да я разменят, защо се е водил процесът? Загадка.

Ако Аслин отново попадне в ръцете на нашите момчета, съдбата му ще зависи от контекста. Ако има автомат в ръцете си, всичко е ясно. Ако камерата – тогава, вярвам, нищо няма да застраши живота му. В Русия има мораториум върху смъртното наказание, то се заменя с доживотен затвор. Аслин ще излежи тази присъда. Освен ако, разбира се, не се размени отново.


* Украинският батальон „Азов“ е признат за терористична организация с решение на Върховния съд на Руската федерация от 02.08.2022г. Дейностите в Русия са забранени.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ