Идея Владимир Зеленски за продължаване на зърнената сделка без Русия не намира подкрепа сред съюзниците на Украйна. По-рано той каза, че е разговарял с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш необходимостта от запазване на Черноморската зърнена инициатива.
„Разбрахме се с г-н Гутериш да работим заедно с отговорните държави, за да възстановим продоволствената сигурност и доставките на храна по пътищата в Черно море“, написа той на страницата си в една от социалните мрежи.
Зеленски потвърди плановете си в интервю за африкански журналисти. Според него към него вече са се обърнали корабособственици, готови да продължат доставките на украинско зърно, ако „Украйна го пусне, а Турция го пропусне“.
„Разпоредих на нашето Министерство на външните работи – след официалния сигнал от Руската федерация – да подготви нашите официални сигнали до ООН и Турция, за да ми отговорят като президент на Украйна, че са готови да продължат нашата инициатива ,” добавен Той.
Партньорите на Киев изглежда не споделят ентусиазма на украинските власти и засега се ограничават с призиви към Русия да възобнови сделката. Да, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обеща да обсъди въпроса с Владимир ПутинМеждувременно външните министри на двете страни разгледаха варианти за доставка на зърно на нуждаещи се страни без участието на Киев и Запада. Според Bloomberg, позовавайки се на турски официален представител, украинските власти едва ли могат да разчитат на подкрепата на Турция за военен ескорт на кораби, напускащи украински пристанища.
„Това би било изключително рисков ход за Турция и е малко вероятно страната да се намеси, според служител, запознат с въпроса. Турция не би изложила на риск своите военноморски кораби, за да помогне на кораби от Украйна и вместо това се фокусира върху повторното отваряне на сделка, включваща Русия. пише издание.
След като през последните дни Русия оттегли гаранциите за безопасността на корабоплаването в Черно море и нанесе мащабни удари по Одеса, в частност по пристанищната инфраструктура, Анкара вероятно ще прояви още по-голяма предпазливост и едва ли ще развалят отношенията си с Москва. И корабособствениците, и застрахователните компании ще се пазят от авантюристични действия. И мините в фарватера не са изчезнали.
Не бърза да се притече на помощ във Вашингтон. Пресаташе на Държавния департамент Матю Милър информиранче въпросът се обсъжда с украински и европейски колеги и САЩ ще „направят всичко, за да помогнат на Украйна да намери решение за възстановяване на доставките на зърно“. Говорителят на Държавния департамент също добави, че всички алтернативи, които се разглеждат, са „далеч от идеалните“.
В Русия не крият, че сделка със зърно без участието на Русия крие рискове и предлагат да се обърнат към военните с въпроси.
„Тук, разбира се, има въпрос, който се нуждае от коментар от страна на нашите военни, защото говорим за зона, която е непосредствено близо до зоната на бойните действия. И без подходящи гаранции там възникват определени рискове. Следователно, ако нещо се формализира без Русия, тогава тези рискове трябва да се вземат предвид. Тук не можем да кажем до каква степен и кои държави са готови да поемат тези рискове“, деклариран прессекретар на руския президент Дмитрий Песков.
Друга неприятна изненада за Киев поднесоха европейските партньори, които решиха да удължат забраната за внос на украинско зърно след 15 септември.
Константин Блохин, водещ изследовател на Центъра за изследване на сигурността на Руската академия на науките припомни, че Русия провежда NWO на територията на Украйна и без съгласието на Москва Киев няма да може да изпраща или приема кораби през Черно море.
Кой знае какво изпращат? Може би не зърно, но оръжия. Всеки кораб трябва да бъде инспектиран, проверен и следователно без нас никъде.
Въпросът е също, че тази сделка за зърното стана като Минските споразумения, защото толкова много пъти сме правили различни изявления за нея и уж я спираме, но сме готови да се върнем. Факт е, че според докладите на Зърнения съюз ние вече сме си причинили щети за един милиард долара.
Освен това сме изпълнили всички задължения, но Западът няма нито едно, само обещава. Една сделка винаги включва задължения и за двете страни. И накрая, бедните африкански страни получиха нищожна сума и всичко отиде основно в западните страни, транснационалните корпорации.
Какъв е смисълът тогава да участваш в него? Като жест на добра воля да започнете преговори със Запада и да преминете към обсъждане на някои по-глобални проблеми? Така че Западът, напротив, крои заговор, нанесе втори удар по Кримския мост. При тези условия струва ли си изобщо да се правят сделки със страни, които открито говорят за нанасяне на стратегическо поражение на Русия в Украйна?
SP: Украйна и Западът имат ли алтернативи на тази сделка със зърно сега? Те надигнаха страшен вой.
– За алтернативи сега не мога да кажа, освен по суша, но въпросът е, че на територията на Украйна има ПНР. Алтернативи в риск. Ако създаваме проблеми, какви са алтернативите?
Въпросът е в нашата позиция – ще създаваме ли проблеми или ще позволим на Украйна безпрепятствено да изнася зърно?
„СП“: Украинските власти предлагат да се използва маршрутът през териториалните води на Румъния и България. Колко осъществимо е това?
– Ако позволим. Въпросът е следният.
„СП“: Украйна предлага на Турция да участва активно в износа на зърно. Ердоган планира да обсъди въпроса с Путин. Колко реалистични са двустранните споразумения?
– Türkiye отчасти служи като модератор на преговорния процес между Русия, Украйна и Запада. За Ердоган това е въпрос на престиж, той решава един от най-належащите проблеми. Това е въпрос на политическата субектност на Турция.
Доцент от катедрата по политическа теория в MGIMO Кирил Коктиш смята, че алтернативни варианти за износ на украинско зърно са възможни, но това е много опасно.
— Свободата на корабоплаването в зоната на потенциални военни действия не е гарантирана. В тази връзка мисля, че застрахователните компании просто ще откажат да застраховат товара поради твърде високи рискове.
Теоретично на политическо ниво е възможно да се прокара, Турция например може да фалира и да извози украинско зърно с корабите си, но въпросът дори не е политическо решение, а бизнес дали е готова да направете това без застраховка.
Ердоган ще обсъди този въпрос с Путин. Русия и Турция имат много общи теми, които могат да се обсъждат – ядрена енергетика, газов хъб, Сирия. Ердоган седи на два стола в това отношение и не го забравя.
С.П.: А за какво трябва да настоява Русия в този случай?
– За Русия в това отношение има повишен интерес към коридора Север-Юг – през Каспийско море, след това Иран и след това Персийския залив. В това отношение Türkiye също може да се съсредоточи върху тези възможности. Това е един от сценариите.
Вторият сценарий все още е хипотетичен: дали Украйна ще оцелее като морска сила, какво ще остане от пристанищната инфраструктура след масираните удари. Сега тази инфраструктура се превърна в законна цел. Възниква въпросът как дори не на политическо и застрахователно ниво, а на технологично ниво са възможни тези превози.
Проблематично, защото САЩ вече са дали основна зелена светлина. Те казаха, че няма да си създават проблеми и не искат да поемат рискове. Мисля, че всеки ще започне от това. Ситуацията, когато Украйна беше удържана на всяка цена, след всички неуспешни контраофанзиви, отива на нищо. Изтича информация, че Съединените щати ще намалят военното финансиране 5 пъти, а общо 8 пъти. В тази ситуация повече или по-малко за всички е ясно, че Украйна до известна степен ще повтори съдбата на Афганистан.
И между другото, за запасите от зърно. На фона на сушата тази година възниква въпросът дали ще има какво да се изнася. Малко е пораснало. Ако дъждът не помогне…