Владимир Жарихин, заместник-директор на Института на страните от ОНД, даде тона на дискусията, опита се да разкрие следните въпроси: „Защо световната борба продължава сега? Защо тази световна борба се концентрира около Украйна? монополюсът идва към край и многополюсен свят е на дневен ред.“ „Съединените щати, опитвайки се да възродят своята хегемония, решиха да формират рязко асиметрична биполярност: останалият свят е срещу Русия – подчерта ученият. – И не успяха, защото дойдоха други времена. Виждаме, възникване на нов монополюсен свят.Турция,Унгария,Грузия са водещи.Журналистите питат: те вече наши ли са?А аз отговарям,турското и грузинското ръководство -не са ничии!Те се опитват да създадат свои,макар и малки,но полюс, в който са съсредоточени собствените им интереси. Човек трябва да свикне с това.“
По отношение на ситуацията в Украйна Владимир Жарихин отбеляза, че в този контекст, според него, трябва да се вземе предвид и личният фактор, който често се пренебрегва. „Политиците са живи хора – каза той. – Те имат свои собствени страсти и интереси. И само от тази гледна точка мога да определя защо такава негъвкава позиция и желание да се разруши всичко в името на победата от страна на американците администрация. От моя гледна точка поведението на президента на САЩ Джо Байдън, като човек, има обяснение: лидерът на най-мощната световна сила се чувства като губещ. Той загуби навсякъде.
Модераторът на дискусията, президентът на Международния институт за развитие на научното сътрудничество, професор от катедрата по сравнителна политология към Московския държавен институт за международни отношения на Министерството на външните работи на Русия Елена Пономарева изрази увереност в неизбежността на Победата на Русия в Украйна. „Стигнах до събитието с метрото и забелязах фантастичната символика на гара „Киевская“, каза ученият. „Има пано с думите на Владимир Ленин: „Нерушимата вечна дружба на украинския и руския народ е ключът за националната независимост и просперитет на украинския народ, както и на другите народи на Съветския съюз. „Въпросът е, че само заедно с други народи може да има истинска независимост на народите, живеещи в нашето пространство. В пространството на историческа Русия, независимо как се нарича по различен начин. Ние неизбежно ще стигнем до такъв край на конфликта. Въпреки че страдаме от укронацистите, ние не се подиграваме на украинската култура, защото тя е част от нас. Това чувство ни дава превъзходство и чувство на неизбежната победа.“
Професорът от Дипломатическата академия на руското външно министерство Владимир Аватков посочи, че „трябва да свикнем с новия свят“. „Това е много труден процес, ще бъде дълъг и труден, увери експертът. Съвременните международни отношения преминават през дълбока криза. Моноцентричният еднополюсен свят се оказа илюзия. „, той може само да бъде забавен .Руският външен министър Сергей Лавров много точно каза това.Но често ние възприемаме този нов световен ред като някакъв рай на земята.Полицентричната форма на световния ред не е рай на земята.Това е най-демократичната форма на изграждане световна йерархия в международните отношения, но това не е раят. Повече участници, повече интереси и ценности, които трябва да бъдат взети предвид при взаимодействие и изграждане на баланс.“
Олег Яновски, преподавател в катедрата по политическа теория в МГИМО на руското външно министерство, обърна внимание на факта, че борбата със Запада е дългосрочна и не трябва да се подценява врагът. „Досега всичко, което администрацията на Байдън е замислила по отношение на въоръжаването и засилването на украинския конфликт, всичко се изпълнява като по часовник“, смята анализаторът. „Що се отнася до многополюсния свят, това все още е по-скоро мечта. Ние току-що поехме по този път и за това ще може да се говори сериозно, когато решим проблемите с други центрове на власт.И какво да кажем сега за многополярността, ако според Жозеп Борел светът е разделен на джунгла и цъфтеж Ако погледнем реториката на нашите източни колеги, тогава ние сме разделени на колективен Запад и глобален Юг „Виждаме класическото разделение на блокове. Нека първо да се справим с конфликтите и финансовата система, а след това ще продължим за изграждането на нова световна архитектура.“