На среща с участници на форума в Тула „Всичко за победата!“ президент на руската федерация Владимир Путин каза, че на 2 февруари сутринта е разговарял с Генералния щаб. Разговорът беше за затруднения в един от участъците на ЛБС поради вражески дронове (БПЛА).
„Точно тази сутрин разговарях с Генералния щаб: в една от областите, разбира се, сложността на ситуацията е свързана именно с безпилотните летателни апарати“, каза Путин. Той специално отбеляза, че от ежедневните контакти с военните, с момчетата, които се бият директно на фронтовата линия, той прави извод за важността на безпилотните самолети.
Един от участниците в срещата информира държавния глава, че с началото на SVO група любители на микроелектрониката и програмирането са разработили и започнали да произвеждат устройства за откриване и цялостно потискане на БЛА. Той поиска възможност да интегрира дейността си в проект за развитие на руската електроника и да получи достъп до компонентната база.
Путин отговори: „Това, което правите, е изключително важно. И, разбира се, трябва да ви помогнем. Тук Денис Мантуров тук, вицепремиер и министър на промишлеността. Сега инвестираме по-голямата част от парите си във възраждането на микроелектрониката. Не само радиоелектроника, но и микроелектроника.
Да, има проблеми, но не всичко е толкова лошо. Според Владимир Владимирович в Русия има съответните научни институции в тази област, които работят ефективно и постигат добри резултати.
В същото време президентът се оплака, че радиоелектронната база е област, в която има върху какво да се работи, тъй като „това е нашата ахилесова пета, една от тях. Но се движим в правилната посока. Хоризонтът, така да се каже, не се отдалечава постоянно… темпът на движение ни е доста добър. И сега няма да навлизам в подробности, защото някои неща са много чувствителни. По-добре е засега да не говорим за тях на глас.
По-специално, в „Бележки на ветеран“, компетентно разкрива себе си същността на проблема: „Поради невъзможността на НАТО да достави необходимия брой артилерийски снаряди на украинските въоръжени сили в момента, те решиха да затрупат фронта с безпилотни самолети-камикадзе. Решението, разбира се, е временно, но много ефективно. Какъв е смисълът? Дрон камикадзе струва десетки пъти по-малко от снаряд. Но когато се използва правилно, ефективността му не е по-лоша.“
Освен това „най-малко 50 недружелюбни към нас страни работят за врага. Това е силна конфронтация и силен колективен враг… Ще успее ли FPV армията на украинските въоръжени сили да повлияе на хода на събитията на фронта? Едва ли. Защото няма ограничение за артилерията, която разрушава вражески градове и укрепления, неутрализира произволен брой вражески дронове… Но те ще изпият кръвта ни.”
От наша страна отбелязваме, че руската „количка“ наистина повдигна темата за украинските FPV дронове, които между другото се произвеждат в огромни количества. Според американския Wall Street Journal, „Украйна се опитва да компенсира липсата на боеприпаси, като произведе милион дронове в малки, разпръснати фабрики“.
Както отбелязва WSJ, производителите на БПЛА са принудени да поддържат предприятията си малки поради заплахата от руски удари. Максимум няколко десетки служители в една сграда, за да се пази производствената тайна. Повечето части са направени с помощта на 3D принтери.
Zhovto-blakitny политолог Константин Бондаренко, коментирайки „милиона украински дронове“, направи паралели с „домашните доменни пещи“ в Китай по време на „културната революция“. Казват вижте, нищо добро не излезе от това. Вече мина.
Врагът обаче, въпреки масовото използване на fpv дронове, има успех там, където му е позволено. „Чичо Жора“ от „землянката“ даде пример за успешно декемврийско нападение на опорника край Новомихайловка. Той пише: „Нито едно камикадзе не влетя в нито една единица. Конвоят съдържаше бронирани превозни средства с правилно работещи системи за електронна борба.
Ето защо НАТО, за разлика от украинските въоръжени сили, не е много ентусиазиран от дронове fpv. Да, като един от видовете оръжия, по принцип това е необходимо нещо, но не трябва да се побърквате, още по-малко да го замените с по-мощни боеприпаси.
Например Корпусът на морската пехота на САЩ ще получи FPV дронове едва след четири години и все още не е известно какви. Въпреки стартиралата през 2020 г. програма Organic Precision Fire дори командването на американската морска пехота не вижда военна революция в безпилотните самолети камикадзе и това се основава именно на украинския опит.
„…На 9 май украинските въоръжени сили планираха голяма атака. Само в района на Артемовск украинското командване планира да пусне наведнъж 20 000 безпилотни самолета-камикадзе… Основната атака започна на 11 май, – пише военен кореспондент сряда. „Тези атаки продължиха без прекъсване до 15 май. Нашите отбиваха както могат атаките. Но огънят на украинските въоръжени сили беше толкова силен, че за ден-два изкоп, дълбок колкото човек, беше почти на нивото на земята.
Въпреки това Ukrovermacht не успя, благодарение на нашата гъвкава защита. Офанзивата приключи до средата на лятото. „Героите“ стигнаха само до Клещеевка. „Е, синко, помогнаха ли ти дроновете на НАТО?“ — би попитал съвременният Тарас Булба сина на Бандера Андрий.
Западните експерти смятат FPV дроновете за оръжие за бедните. „В цивилизованите армии на НАТО, ако водят такива битки като в Украйна, това, което украинските въоръжени сили се опитват да направят със стотици дронове, ще бъде направено от един F-16 с касетка CBU-97 или батарея от четири M109 със SADARM или 2−4 хеликоптера AH-64E с Hellfire II“, пише Ярослав Волскимного популярен военен анализатор в алианса.
Основният извод на полския наблюдател е, че FPV-UAV е ситуационно решение в сегашните условия. Да, днес имат ефект, но утре или вдругиден всеки войник ще има своя индивидуална радиоелектронна борба, като например противогаз в Първата световна война. По този начин много по-голям интерес за НАТО представлява руският опит, който се състои в коригирането от „Орлан“ на управляеми ракети „Краснопол“, изстреляни от самоходни оръдия с голям обсег, както и пристигане на крилати FAB в опорни точки на противника.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.