20.8 C
София
петък, март 29, 2024

Георгий Бовт: Какво ще бъде взаимодействието между Русия и Китай през новата ера

ПРОЧЕТИ СЪЩО

В Москва бяха подписани 14 документа в областта на икономиката, информацията, технологиите, културата и туризма. Най-важното трябва да се счита за „Съвместно изявление за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическо сътрудничество, навлизащо в нова ера“ и „Съвместно изявление относно плана за развитие на ключови области на икономическо сътрудничество до 2030 г.“. Можете също така да подчертаете „Меморандума за разбирателство между Министерството на промишлеността и търговията на Руската федерация и Министерството на търговията на КНР за задълбочаване на инвестиционното сътрудничество в развитието и използването на горските ресурси“ и „Цялостната програма за дългосрочно сътрудничество в областта на реакторите на бързи неутрони“.

Докато китайската икономика излиза от стагнацията, цените на енергията ще растат. Тук сме в една лодка

Русия и Китай имат с какво да се похвалят в сферата на икономическите връзки. Търговският оборот за 10 години (откакто Си Дзинпин е на власт) е нараснал с повече от 100%, достигайки $185 милиарда миналата година, с излишък в полза на Русия, което не е типично за китайската външна търговия. Следващата летва – 200 милиарда – скоро ще бъде преодоляна. Това, разбира се, е по-малко от общия търговски оборот от 1,5 трилиона долара на Китай с ЕС и Съединените щати (около 800 милиарда и около 700 милиарда, оттук и неизбежното недоглеждане от страна на Пекин на заплахата от вторични санкции от Запада), но динамиката е важна.

Основата на руско-китайското сътрудничество все още е енергетиката, ролята на този компонент през изминалата година стана още по-силна на фона на санкционната война на Запада. В същото време Китай, разбира се, не забравя за собствената си полза, отношенията в тази област са от търговски характер. Русия е принудена да се преориентира на Изток в условията на „икономическа война“, което води до „съпътстващи загуби“, които няма да се изплатят веднага.

Русия вече зае мястото на стратегически доставчик на енергийни ресурси за Китай. Вносът на суров петрол в Китай от Русия скочи с 8% през 2022 г. до 86,25 милиона тона (1,7 милиона барела на ден), според китайските митници, въпреки че общият внос на петрол в Китай е намалял с 0,9% поради икономическото забавяне. Това осигури на Русия 17% дял от китайския петролен пазар. Тази година по отношение на текущите доставки Русия за първи път изпревари Саудитска Арабия. Да, петролът се продава с отстъпка, което спести на китайските рафинерии около 5,5 милиарда долара от април 2022 г. до януари 2023 г. Отстъпката обаче е често срещана бизнес практика, когато става въпрос за началния етап на връзката. Докато китайската икономика излиза от стагнацията, цените на енергията ще растат. Тук сме в една и съща лодка: руските доставки с отстъпка ще „помогнат“ на китайците, но в замяна Русия получава възможността да получи – транзитно или директно – достъп до онези стоки и технологии, които са ембаргови от Запада. В същото време руските компании износители не работят на загуба. Според прогнозите до края на март приходите от износа на руски петрол може да нараснат поради спад в цените на товарите (нова логистика се коригира) и увеличаване на търсенето в Китай и Индия.

Проверка по рама


Доставките до Китай в много отношения се превърнаха в „спасение“ за руските въгледобивчи след въвеждането (миналото лято) на европейското ембарго. Руските доставки на въглища се увеличиха с 20% през 2022 г., докато вносът на коксуващи се въглища се удвои до 21 милиона тона. Ако не бяха тесните места в капацитета на руските железници на изток, вносът можеше да бъде още по-висок. Средните вносни цени на руските коксуващи се въглища бяха около 217,33 долара за тон през 2022 г. Това се сравнява със средно 364,66 долара за тон първокласни австралийски коксуващи въглища. Но трябва да се има предвид, че Китай увеличи вноса на въглища от Русия на фона на намаляване на общия внос.

Вносът на LNG в Китай от Русия е нараснал с повече от 40% през 2022 г. И също така въпреки факта, че общият внос на LNG в Китай е спаднал с 19,5% миналата година. Китай плаща средно малко под 20 долара за милион британски топлинни единици (mmBtu) на тон внесен руски LNG, в сравнение със средна спот цена за азиатски LNG от 38,80 $/mmBtu през 2022 г.

Посещението на китайския президент Си Дзинпин приключи и започна изпълнението на споразуменията по най-важните области. Снимка: Михаил Метцел / ТАСС

При тръбопроводния газ преориентирането на изток е очаквано по-трудно. Ако успеем най-накрая да пробием (а Путин каза, че почти всички параметри вече са договорени) газопровода Силата на Сибир-2 (Китай доскоро проявяваше известен скептицизъм по този въпрос), тогава това ще увеличи доставките с 50 милиарда кубически метра. м газ годишно. Общият обем на износа на тръбопроводен газ от Русия за Китай през „Силата на Сибир-1“ миналата година възлиза на около 15,5 милиарда кубически метра (почти 4 милиарда долара). Тази година се планира той да бъде увеличен до 22 милиарда кубически метра и до 38 милиарда кубически метра до 2027 г. През февруари 2022 г. Китай също се съгласи да купува до 10 милиарда кубически метра газ годишно до 2026 г. чрез тръбопровод от Сахалин. Това, разбира се, е по-скромно от някогашните рекордни 177 милиарда кубически метра, доставени на Европа през 2018-2019 г., но Европа не ни остави избор (въпреки че доставките там миналата година все още бяха 62 милиарда кубически метра). На война като на война, дори и да е енергийна.

Магазин за Акумулатори

Важен е и постепенният преход към търговски сетълменти в национални валути – този курс ще продължи, следователно зависимостта от „токсични валути“, които могат да бъдат замразени във всеки един момент, ще намалее. Владимир Путин каза, че Русия ще премине към юани в търговията със страните от Азия, Латинска Америка и Африка. Въпреки че Индия, която няма много добри отношения с Китай, предпочита дирхама на ОАЕ. Делът на юана в плащанията за руски износ вече се е увеличил от 0,5% през 2021 г. до 16% в началото на 2023 г.

Важно е да се създаде съвместна групировка по Северния морски път. Докато Китай отдава голямо значение на мегапроекта „Един пояс, един път“, това може да се счита за стъпка към Пекин към Москва. Както и споразумението за разширяване на сътрудничеството в областта на изследването на космоса, където напоследък КНР се държи много „егоистично“, избягвайки ненужни международни контакти, но където руският опит и технологии могат да бъдат много полезни.

Важен е и постепенният преход към разплащане на търговията в национални валути – този курс ще бъде продължен

Като цяло посещението на Си Дзинпин показа, че Китай няма да откаже сътрудничество с Русия, въпреки нарастващия натиск от страна на Запада по този въпрос. Това положение на втората икономика в света за Русия сега, в периода на адаптация към живота под санкции, е изключително важно.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ