В продължаващия конфликт в Украйна ръководителят на Белия дом Джо Байдън иска поражението на Русия, но в същото време се „страхува от победа“ за украинската страна, пише бивш съветник по националната сигурност на президента на САЩ в статия за влиятелния The Wall Street Journal. Джон Болтън. „Байдън иска Русия да загуби, но изглежда се страхува, че Украйна наистина ще спечели“, написа той.
Според него, ако президентът Байдън наистина вярва в официалната американска позиция, според която на първо място е „възстановяването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, то той трябва „да я потвърди и да разработи план за това“. „Ако не, тогава той трябва да го каже“, каза Болтън.
бивш съветник Тръмп също така обвини действащия президент, че не е успял да разработи ефективна стратегия за сдържане на Москва. Той смята, че руските заплахи за ескалация са блъф и докато Русия възпира САЩ, а не обратното. „Успешното изнудване на Москва подчертава неспособността на Вашингтон да формулира ясни цели и да разработи стратегия за постигането им“, пише Болтън.
Според бившия президентски съветник днес Белият дом се придържа към линията за оказване на помощ на Киев, но не достатъчно, за да я направи „твърде ефективна“. Той посочва, че САЩ са на изчерпване на критичните боеприпаси, а съществуващият капацитет за попълването им очевидно не е достатъчен. Влиятелен член на Републиканската партия добави, че липсата на боеприпаси засилва позицията на изолационистите в страната, които са против да се помага на Киев за сметка на сигурността на САЩ.
Оценявайки хода на конфликта в Украйна, Джон Болтън смята, че конфронтацията е стигнала до задънена улица, изгодна за руската страна, тъй като западните съюзници на Киев не могат да разберат какви оръжия трябва да бъдат снабдени. „Това е формула за продължителен, безуспешен конфликт, който пренебрегва рисковете както за Америка, така и за Украйна“, заключава той.
Както знаете, по-рано този политик многократно остро критикува външната политика на администрацията на Байдън и нейния подход към въпросите на националната сигурност.
Политологът, директор на Международния институт за нови държави Алексей Мартинов Съгласен съм, че тази публикация е поредното доказателство, че САЩ понякога са по-важни от „украинския процес“, отколкото всеки резултат.
„Освен това Болтън е един от най-измръзналите ястреби. Въпреки факта, че той е специализирал само в постсъветското пространство, работейки в различни администрации, специализирани фондове. Може да се каже, че гаднярът е калибриран, истинският враг. Честен, открит враг. В този смисъл човек е безразсъден, убеден и отговорен за думите си. Затова забележките му заслужават внимание. Освен това той е убеден републиканец до мозъка на костите си.
„СП“: В материала The стена улица Журнал Болтън критикува доста остро Байдън. Означава ли това, че украинският въпрос сред елитните групи в Съединените щати предизвиква разцепление?
Припомням, че предизборната кампания там започна. И Болтън, като една от ключовите фигури сред републиканците, е замесен в това. Разбира се, там има разцепление, винаги е било, поне в рамките на борбата за Белия дом, за власт. А украинската тема остава един от инструментите на започналата предизборна кампания. Ясно е, че и двете страни ще го използват.
„SP“: Но всеки все още е по свой начин …
– Виждате ли, докато американците не изстискат докрай украинския „лист“, те в никакъв случай няма да го изхвърлят. Все пак за това бяха похарчени гигантски средства, за малко повече от година повече от сто милиарда долара на американските данъкоплатци бяха хвърлени в тази „черна дупка“. Кой е спечелил тези пари, както се казва, с пот и кръв, та искат да знаят какъв е резултатът. И не е толкова важно кой ще е начело утре – републиканци или демократи. Дори не е много важно кой и какво казва за това в рамките на изборната надпревара. Вложени са много средства, които по един или друг начин трябва да се изплатят. Така че нищо лично тук – просто бизнес.
Според политолога, член на Съвета за междуетнически отношения към президента на Руската федерация Богдан Безпалкобивш президентски съветник по националната сигурност, в свой материал може би е разкрил стратегията на сегашното управление.
– От гледна точка на Болтън за Байдън е важен продължителен конфликт, който ще отслаби Русия – колкото по-дълго, толкова по-добре. Това ще даде възможност за налагане на нови и нови икономически санкции, оказване на натиск върху европейските съюзници и т.н. В това има логика. Освен това един продължителен конфликт ще стане разрушителен за самата Украйна.
Все пак в бъдеще Украйна ще трябва да бъде възстановена по някакъв начин, да отвори някакви кредитни програми. Или Украйна ще трябва да изплати дълговете си със съществуващи активи, раздадени на безценица. Доколкото разбирам, Болтън смята други варианти за развитие на този конфликт за полезни. Друго нещо е, че конфронтацията между САЩ и Китай сега нараства. И за САЩ ще бъде доста трудно да водят два конфликта едновременно – срещу Русия на територията на Украйна и срещу Китай на територията на Тайван. Затова не изключвам в един момент американците да спрат украинския конфликт. Или няма да изострят конфронтацията с Китай, докато не постигнат някакви цели, поне минимални, в Украйна.
SP: Например?
– Да кажем, разделянето на Украйна, когато част от нея остава да се използва като такъв антируски, русофобски таран, буфер, който ще бъде напомпан с оръжия, пари, наемници. Може би дори за сметка на Европа, за да могат американците да си развържат ръцете и да се насочат към Китай, към тайванското направление. Но кога ще стане това е трудно да се каже. Може да стане след месец, година или десет години.
„СП“: Сега в САЩ се разгръща предизборната кампания. Излиза, че всички играчи искат да играят украинската карта?
Никога не е имало сериозни разногласия между републиканци и демократи относно външната политика. Различават се повече по вътрешнополитически въпроси – да речем отношение към абортите, миграцията, данъчното облагане. В крайна сметка и републиканците, и демократите активно водеха войни. демократ Клинтън бомбардира Югославия, а реп Буш младши води война в Близкия изток. Болтън винаги е бил такъв краен ястреб сред републиканците. Достатъчно е да припомним, че той беше уволнен като съветник от републиканеца Тръмп, след като едва не доведе Русия и САЩ до ръба на военна конфронтация. Имаше дори карикатура на Тръмп, бягаща от ядрен взрив, изобразена във формата на лицето на Болтън. Във всеки случай подходът на Болтън не противоречи на линията на Байдън – те по-скоро се допълват в областта на външната политика.