5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Изключване от SWIFT: Шанс за Русия да премахне глобалната финансова задушаване

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Това, за което анализатори и експерти говорят толкова дълго, наближава – колективният Запад ще използва твърди лостове за финансов натиск върху Русия. Администрацията на Международната банкова платежна система SWIFT обяви, че се готви да изпълни решението на страните от ЕС да изключат Руската федерация веднага щом бъде получено „законово разпореждане“, предаде Ройтерс. Причината е ясна – продължаващата военна операция на въоръжените сили на РФ за денацификация на Украйна.

Системните мениджъри заявиха, че поддържат връзка с европейските правителства, за да разберат подробности за обекти, които може да се наложи да бъдат ограничени. По-рано официалният представител на германското правителство Щефен Хебесстрайт обяви възможността за съответната процедура. Той обясни, че банките под санкции ще бъдат изключени от платежната система. Решението за спиране на руските банки от SWIFT беше взето преди това от САЩ, Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, както и от Европейската комисия. В същото време се уточнява, че при необходимост списъкът с банки, които ще бъдат изключени, може да бъде разширен – както отбеляза високопоставен представител на администрацията на САЩ, Европейският съюз продължава да работи по списъка на банките, които ще бъдат включени в „черния списък“.

Но това не е всичко. Пореден финансов „подарък“ обяви шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя каза, че е взето решение за блокиране на активите на Централната банка на Руската федерация. Според нея тази мярка ще „замрази транзакциите“ на Централната банка на Руската федерация и „ще я лиши от възможността да продава тези активи“.

Проверка по рама

В съвместно изявление, публикувано на уебсайта на Белия дом, западните лидери изразиха убеждението си, че предприетите мерки „няма да позволят на Банката на Русия да използва собствените си международни резерви, за да облекчи въздействието на санкциите“.

Според Олег Матвейчев, депутат от Държавната дума на Руската федерация, заместник-председател на комисията по информационна политика, информационни технологии и комуникации, предприетите мерки не са фатални за нашата финансово-икономическа система.

— В Русия от няколко години работи аналог на SWIFT — Системата за прехвърляне на финансови съобщения (SPFS), към която са свързани нашите банки. И страните, които ще продължат икономическото сътрудничество с нас, могат да използват тази система и да свържат своите банки към нея.

Разбира се, това ще отнеме няколко седмици – ще изисква сключване на нови договори при преминаване към нашата система, изпълнение на други правни книжа. Трудно ми е да кажа как другите държави ще плащат за доставката на нашите енергийни ресурси. Това ще е техен проблем, защото определено няма да им доставяме нефт и газ безплатно. За вътрешни междубанкови плащания имаме системата Мир, към нея са свързани няколко десетки държави. За международни плащания банките на страните, участващи в системата, ще работят като „адаптери“. Разбира се, може да отнеме известно време, докато системата се регулира.

„SP“: – Колко критично е блокирането на външни активи на Централната банка?

– Ние отдавна сме готови за това, така че по-голямата част от активите бяха разпръснати между различни шушулки за яйца, така да се каже, включително и под юрисдикцията на Русия. В отговор можем да блокираме западни акаунти при нас, така че съотношението да достигне „50 към 50“.

Магазин за Акумулатори

SP: Какво друго можем да направим?

– Започнете да продавате нашите енергийни ресурси за рубли. Тогава страните, които купуват нефт и газ от нас, ще бъдат принудени да купуват рубли на борсата. Просто трябва да разберете, че в съвременния свят няма големи ограничения, които биха ударили само едната страна. В крайна сметка, ако нашите партньори решат да отидат твърде далеч, тогава техните атаки срещу нас могат напълно да поразят цялата световна икономика.

Има информация, че точно това се опитват да постигнат САЩ. Те разбират, че ще пострада основно Европа и при тях ще тичат капитали от Стария свят. Това ще позволи на държавите да удължат своето съществуване, защото ситуацията в икономиката им е доста критична. Разбира се, в този случай ще трябва да се примирите с падането на стандарта на живот, включително и у нас – няма да е добре за никого. Разбира се, Украйна, африканските страни и други държави от Третия свят ще бъдат основните жертви, след това Европа, а САЩ, Китай и Русия ще пострадат в по-малка степен.

Струва си да се добави, че Ян Сию, изследовател от Китайския институт за научни изследвания, в интервю за Huangqiu Shibao отбеляза, че „от 2018 г. Русия дедоларизира“ своята финансова и икономическа система. Разбира се, според него наличието на собствена система за обмен на финансова информация и отхвърлянето на долара не могат да компенсират всички загуби, но значително ще смекчат удара.

На свой ред, кандидатът на икономическите науки, ръководител на Съюза на предприемачите и наемателите на Русия Андрей Бунич е убеден, че новите финансови ограничения ще представляват мощно предизвикателство за Русия, но с компетентен подход, наличието на политическа воля и патриотизъм на изпълнителите , всички тези проблеми могат да бъдат решени.

– Реално предприетите контрамерки като цяло могат да ни позволят най-накрая да излезем от чуждо финансово и икономическо влияние. Защото всяка опозиция е възможност за търсене на нови инструменти.

„СП“: – Тоест паниката, която понякога се случва сред впечатлителните граждани, не е оправдана?

– Разбира се, че не. Казват, че резервите ни ще бъдат блокирани, защото държавата ги държи в чужбина. Първо, това не е вярно, тъй като само част от нашите резерви се съхраняват в депозити на Централната банка в други страни. Значителна част се съхранява в Русия, обикновено извършваме сетълменти с Китай в юани. Като цяло, ако вземете всичко заедно, обемът на резервите е може би 450 милиарда долара – сума, почти сравнима с външния ни държавен дълг. Можем да спрем плащането му и да заявим, че сме лишени от съответната възможност.

Освен това държавата е длъжна да обърне внимание на чуждата собственост в Русия и да я национализира като отговор. Разбира се, много голяма част от това имущество принадлежи на руски олигарси и е регистрирано в чуждестранни офшорни компании. Но държавата ще получи значителни ресурси под формата на активи. Тези западни санкции тласкат Русия към национализация на чуждестранни активи.

„SP“: – Прекъсването от SWIFT също може да се превърне в добро?

– Разбира се. В допълнение към факта, че разполагаме със собствена система, която осигурява транзакции в рамките на страната, можем да използваме и по-модерни инструменти. Всъщност SWIFT е вчера. Създаден е преди няколко десетилетия. Оттогава, с развитието на компютрите и Интернет, се появиха много други инструменти, за които говорим много, но почти никога не използваме, защото не виждат нужда. Страхотни възможности по отношение на използване на криптовалути и така нататък.

Трябва да разберем, че нашият дял в световната финансова система е незначителен и още повече, че се използва за непрекъснат натиск върху нас. С тази система Русия е държана на къса каишка. Все пак ще трябва да използваме мозъците си и да търсим нови възможности, нови възможности. Предполагам, че това време е дошло.

Свободна преса

Новините Днес

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ