14.8 C
София
понеделник, май 12, 2025

Как да поддържате връзка, когато посещавате Китай и други страни

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Има две възможности да посетите Китай като турист: или да получите виза в Русия, или да посетите Китай по пътя към която и да е страна в Югоизточна Азия. На големите летища в Китай, ако имате самолетен билет и хотелска резервация, издават транзитна виза за шест дни.

Но нито едно туристическо пътуване, освен ако не летите до Луната, не е немислимо без достъп до мобилен интернет. Мобилният интернет в Китай е много развит и много бърз. Той е навсякъде. Освен това в страната вече работят над 2,64 милиона 5G базови станции, които покриват цялата територия на страната.

Но когато пътувате до Китай, трябва да се вземе предвид едно нещо. Това не е само бърз и достъпен интернет. Това е китайският интернет. Поради огромния си размер, развитите местни интернет услуги и локални платежни системи, той е отделен сегмент, фокусиран върху вътрешния пазар. Той има своите двойници (понякога превъзхождащи оригиналите) на всички световни интернет ресурси, но повечето от тях са само на китайски.

Втората характеристика на китайския интернет е проектът Golden Shield, неофициално наричан Great Firewall of China, система за филтриране на съдържание и интернет ресурси. Благодарение на него много познати ни сайтове и услуги не са достъпни в Китай (Telegram, WhatsApp, Viber, Wikipedia, услуги на Google и др.). Това може да се превърне в истински проблем по време на пътуване.

Ще ви кажем как можете да получите пълен достъп до всички интернет ресурси в Китай. Същите тези лайфхакове ще бъдат полезни в някои други страни.

Проверка по рама

Има три основни опции за свързване с мобилен интернет в Китай и други страни по света:

  • Роуминг на руски телеком оператор;
  • Туристическа SIM карта;
  • Локална SIM карта.

Класическата опция за връзка е роуминг. В Китай работи за всички големи четири оператора. Обикновено това е или ежедневно плащане, или закупуване на интернет пакет с определен обем.

И така, MTS има три вида опция „BIT в чужбина“. Цената започва от 450 рубли на ден. При избора на опция ще бъдат налични различни услуги, от поща и социални мрежи в най-достъпния вариант до гледане на видеоклипове в най-скъпия вариант. В зависимост от избраната тарифа, след достигане на праговата стойност на дневния обем трафик, скоростта може да намалее.

Beeline има тарифа от 450 рубли на ден. За тези пари се предоставя 1 GB на ден с последващо намаляване на скоростта до 128 Kbps.

По подразбиране Megafon има тарифа „Вашият роуминг“, 9,9 рубли на 100 Kb, а след достигане на отписвания в размер на 799 рубли, до края на деня се свързва още един гигабайт. Можете да свържете само месинджъри за 249 рубли на ден. Има и различни предплатени пакети. Свързването на пакет от 10 GB ще струва 8 хиляди рубли.

Магазин за Акумулатори

В Tele2 по подразбиране 1 MB струва 50 рубли, а за 350 рубли на ден можете да получите 1 GB. При изтичане на пакета ще има неограничен интернет със скорост 128 Kbps до края на деня. Пакет от 10 GB в международен роуминг в Китай ще струва 3500 рубли.

Това са само основните опции за роуминг, предлагани от нашите оператори. Пълната гама от тарифи можете да видите на уебсайтовете на компаниите.

Втората опция за свързване е най-подходяща за тези пътници, чиито смартфони поддържат eSIM – виртуална SIM карта.

eSIM може да бъде закупен от услугата Airalo. Пакет за азиатски страни (включително Китай) за 5 GB ще струва $20. Валидност – 30 дни. Процесът на придобиване е доста прост. Трябва да изтеглите приложенията Airalo, да изберете пакет, да инсталирате и активирате eSIM. Можете да платите с карта UnionPay на руска банка или всяка карта на международни платежни системи, но издадена от неруски банки, или чрез посреднически услуги.

Друга подобна услуга е DrimSim. Там са налични както eSIM, така и обикновена SIM. Физическа SIM карта струва 10 евро.

Цената на интернет в Китай с DrimSim е 25 евро за гигабайт. Не е най-добрата цена, но DrimSim е по-специализиран в Европа, например в Испания гигабайт струва 10 евро. Можете да попълвате баланса с платежни карти MIR, Visa и Mastercard, издадени в Руската федерация.

Третият, на пръв поглед най-изгоден вариант е закупуването на SIM карта от китайски мобилен оператор. Често това може да стане направо на летището. Можете да платите в брой или с карта UnionPay на руска банка. Първите три оператора в Китай са China Mobile, China Unicom и China Telecom, като China Mobile е най-големият.

Важно е да запомните, че China Mobile работи по протокола TDD-LTE, който е почти уникален за Китай, така че ще трябва да се уверите, че телефонът ви поддържа TD-LTE ленти 39, 40 и 41, ако решите да използвате Китай Подвижен. 4G мрежите China Unicom и China Telecom работят на FDD-LTE, който се използва в повечето страни.

Пакет от 40 GB ще струва около 1500 рубли. Това със сигурност е много по-евтино от роуминг и международни пътувания, но има едно предупреждение.

Както писахме по-горе, достъпът до значителна част от интернет ресурсите, с които руските потребители са свикнали, е ограничен в Китай. Блокирането на Telegram и WhatsApp, най-популярните средства за комуникация в Русия, е особено болезнено.

Китай има собствен месинджър WeChat. Всеки го използва, но за туристите е практически безполезен, тъй като чужденците могат да се свързват с него само по покана на „стария“ потребител и такива покани могат да се разпространяват не повече от една на месец и три на година. Това се дължи на факта, че WeChat в Китай е нещо повече от месинджър. Това е и социална мрежа, и система за плащане, и платформа за електронна търговия, и личен идентификатор.

В същото време блокирането на интернет важи само за мобилни оператори и интернет доставчици в Китай. За удобство на гостите на страната те не се отнасят за чуждестранни телекомуникационни оператори и ако използвате руска или туристическа SIM карта, тогава всички интернет ресурси ще бъдат достъпни.

Но когато купувате SIM карта от китайски мобилен оператор, може да се нуждаете от VPN. Няма нищо престъпно в използването на VPN в Китай, но трябва да разберете, че Golden Shield е много усъвършенствана система за филтриране и никакви безплатни VPN няма да работят там. Ще трябва да закупите абонамент за платена VPN (NordVPN, ExpressVPN, VyprVPN и др.) Но дори и в този случай никой от тях няма да гарантира, че услугата ще работи в Китай постоянно и без повреди.

По-надежден вариант е да наемете собствен VPN сървър, тъй като се появиха доставчици – като IPhoster, ServerSpace, VDSsh, които опростяват този процес. Евтино е, започва от $200 на месец, но все пак е по-трудно от инсталирането на мобилно VPN приложение. Що се отнася до плащането, услугите на много VPN услуги и VPN доставчици могат да бъдат платени с руски карти.

Има опция да се направи без VPN в Китай. За да направите това, можете да използвате смартфон с две SIM карти, смартфон с активиран eSIM или да вземете две устройства със себе си. В този случай за комуникация и комуникация в месинджъри и по пощата си струва да използвате руска или туристическа SIM карта. Текстовите съобщения консумират малко трафик и можете да минете с най-евтината тарифа (важно е да деактивирате автоматичното изтегляне на медийни файлове в настройките на Telegram и WhatsApp). За всичко останало използвайте местната китайска SIM карта.

Всички горепосочени методи за достъп до мобилен интернет, с изключение на необходимостта от свързване на VPN, са валидни и за други държави. Разликата е само в цената на роуминга. Някъде ще бъде по-евтино от Китай, някъде по-скъпо. Същата ситуация е и с цената на местните SIM карти.

Приятен бонус за пътуващите през Дубай, който се превърна в популярен трансферен център при полет от Русия до други страни. Много хора правят дълъг трансфер там, за да разгледат втория по големина търговски комплекс в света – Dubai Mall – и да се разходят из града.

Спомнете си, че заедно с печата за пристигане на летището в Дубай граничните служители издават местна SIM карта с предплатен трафик за 1 GB. Много е удобно, ако сте транзит в ОАЕ. Ако решите да останете за няколко дни, картата може да бъде презаредена.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ