13.8 C
София
петък, май 9, 2025

Китай отговаря на недоволствата за загубата на демографския дивидент на Китай

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Подобни новини предизвикаха много разговори, че Китай е загубил демографския дивидент и следователно ще се сблъска с нови трудности в икономическото развитие. Стигна се дотам, че съответните изявления трябваше да бъдат опровергани на ниво китайско външно министерство. „Искам да подчертая, че демографският дивидент се определя не само от количествени, но и от качествени показатели. Населението на Китай е повече от 1,4 милиарда души. Както вече каза премиерът Ли Цян, националният демографски дивидент не е изчезнал, човешкият капитал дивидентът расте – всичко това поддържа силния ни потенциал за развитие“, каза говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин в същия ден с публикуването на статистиката на ООН.

Наблюдателите отбелязват, че Китай все повече използва концепцията за „дивидент на човешкия капитал“, а не „демографски дивидент“, тъй като първият се фокусира не върху населението като такова, а върху нивото на образование и производителност на труда. Тези цифри непрекъснато растат. Днес в КНР представител на населението в трудоспособна възраст получава средно 14 години образование. Всеки четвърти има висше образование: сред 875,5 милиона население в трудоспособна възраст в КНР има над 240 милиона висшисти.

Благодарение на нарастващия дивидент от човешкия капитал, Китай стабилно разраства икономиката си, въпреки че населението в трудоспособна възраст намалява. Той започва да намалява от 2012 г. и до началото на това десетилетие е намалял с около 40 милиона. В същото време Китай от 2012 г. до 2022 г. успя да удвои националния си БВП: от 51,9 трилиона на 121 трилиона юана. Какъв е отговорът на роптаещите за „загубата на демографски дивидент“?

През настоящото десетилетие, според експерти, населението в трудоспособна възраст на Китай ще намалее с още 60 милиона. От това обаче няма да има забележим негативен ефект, сигурни са икономистите. По този начин „недостигът на ръце“ в градовете може лесно да бъде посрещнат чрез увеличаване на мигрантската работна сила от селата, каза по-рано Уанг Тао, старши икономист в инвестиционната банка UBS. През настоящото десетилетие, чрез повишаване на ефективността на селското стопанство чрез допълнителна механизация и роботизация, селото може да освободи още 40 милиона работници за индустриалните центрове, каза тя.

Като цяло, според прогнозите на демографите, темпът на намаляване на населението на Китай през следващите десетилетия ще бъде малък. Те ще се ускорят значително едва по-близо до средата на века: дотогава населението на КНР ще започне да намалява с 10 милиона души годишно, прогнозира Китайският център за изследване на населението и развитието (CCPR). Това дава на китайското правителство значителен „времеви прозорец“, за да приспособи икономиката към намаляващия демографски дивидент и да увеличи дивидентите на човешкия капитал.

Проверка по рама

За тази цел вече се работи в четири основни направления. Първо, това е повишаване на производителността на труда. „Намаляването на населението е напълно възможно да върви ръка за ръка с икономическото развитие, при условие че има постоянно нарастване на производителността на труда“, каза Лю Хулян, изследовател в KCINR. Залогът се поставя преди всичко върху въвеждането на индустриални иновации, научноизследователска и развойна дейност. За целта страната се нуждае от огромен набор от висококвалифицирани кадри, а Китай не жали средства за тяхното обучение. Така, според прогнозата на Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии към университета Джорджтаун (САЩ), до 2025 г. два пъти повече доктори по инженерство и математика ще напуснат стените на китайските университети, отколкото в Съединените щати. Активното обучение на научен персонал вече носи осезаеми дивиденти на Китай: през 2019 г. Китай изпревари САЩ по регистрирани патенти, излизайки на първо място в света.

Демографите прогнозират, че темпът на намаляване на населението на Китай през следващите десетилетия ще бъде малък.

Освен това, за да повиши производителността на труда, Китай върви по пътя на роботизация на производството и сектора на услугите. Ако през 2015 г. на 10 000 работещи в страната се падат 49 индустриални робота, то през 2021 г. те ще бъдат 246, а през 2025 г. според прогнозите тази цифра ще нарасне до 500. Според експертите до 2030 г. роботите са напълно способни да заменят хората за 99 процента от работните места в селското стопанство, 98 процента в строителния сектор, 94 процента в развитието и поддръжката на енергийни мрежи, 25 процента в застрахователния сектор и 22 процента в банковия сектор. По този начин машините компенсират спада в предлагането на националния пазар на труда.

Второ, това е по-ефективно разпределение на трудовите ресурси. Професор Тонг Юфенг от Пекинския университет по икономика и бизнес предлага тази цел да се постигне чрез изравняване на правата на работниците мигранти от селата с местното градско население. Припомняме, че броят на мигриращата работна сила в Китай през 2022 г. в Китай достигна 295,6 милиона души.

На трето място, това е увеличаване на възрастта за пенсиониране. Съответното решение може да бъде взето още тази година. Ли Ши, професор в университета Zhejiang, изчислява, че днес в Китай има около 145 милиона население в трудоспособна възраст и те могат да продължат да допринасят за икономическото развитие.

И накрая, четвърто, това е работа за подпомагане на раждаемостта, така че темпът на намаляване на населението да не се превърне в лавина. За тази цел в зората на миналото десетилетие Китай започна да смекчава политиката на ограничаване на раждаемостта.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ