София
събота, май 18, 2024

Кои са най-великите футболни срещи за всички времена?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Футболът е най-популярният спорт в света. През годините е имало много запомнящи се мачове, които са оставили траен отпечатък у футболните фенове по целия свят. В тази публикация ще разгледаме някои от най-великите футболни срещи в историята. Вземаме под внимание както клубни, така и срещи на национални отбори.

Чудото на Истанбул

Финалът на Шампионската лига на УЕФА през 2005 г. между Ливърпул и Милан се смята за един от най-запомнящите се футболни мачове на всички времена. Милан повежда с 3-0 през първото полувреме, но Ливърпул успява да вкара три гола в рамките на шест минути, за да изравни мача. Финалът стигна до дузпи и Ливърпул спечели с 3-2, за да спечели петата си титла в Шампионската лига. Тази среща обикновено се нарича „Чудото на Истанбул“ и все още се говори за нея днес.

„Днес е велик ден за футбола ни“ – Стоичков си спомни за паметна победа (ВИДЕО)

Мараканазо

Финалът на Световното първенство през 1950 г. между Бразилия и Уругвай се смята за едно от най-големите чудеса в историята на футбола. Бразилия се нуждае само от равенство, за да спечели турнира, но Уругвай успява да вкара късен гол, за да спечели с 2-1 и да вземе втората си титла от Световната купа. Загубата е опустошителна за Бразилия и мачът е известен като „Мараканазо“, кръстен на стадион „Маракана“, където се играе.

Проверка по рама

Божията ръка

Четвъртфиналът на Световното първенство през 1986 г. между Аржентина и Англия е един от най-противоречивите футболни мачове в историята. Първият гол за Аржентина е дело на Диего Марадона, който с ръка забива топката в мрежата. Голът е признат за редовен и Аржентина печели мача с 2-1. По-късно Марадона твърди, че голът е отбелязан „малко с главата на Марадона и малко с ръката на Бог“. Играта вече е известна като играта „Божията ръка“.

Тези три футболни мача са само няколко примера за най-великите срещи в историята на футбола. Те оставят трайно влияние върху поколения футболни фенове и са коментирани и до днес.