Нашият посланик в океана Антонов измисли всичко: „Администрацията (САЩ) носи пълната отговорност за това, което се случва в Украйна. Следователно Съединените щати са тези, които трябва да възстановят страната. мъдро! Това е почти като препоръката на бухал към мишките: „за да не ви обидят, станете таралежи“. „Ама как?!“, „Не го товарете с дреболии, аз правя СТРАТЕГИЯ!“
Кой ще принуди американците да се възстановят – украинците или те ще се напоят? И в допълнение към вече изразходваното, те ще добавят поне още половин трилион долара (Световната банка оцени последиците от военните действия за Украйна на 411 милиарда долара към март 2023 г., считано от първия ден). Но завършването не се вижда дори в средносрочен план.
За разбиране: през септември 2022 г. „световните банкери“ извикаха 349 милиарда долара. Общо: плюс 62 милиарда долара за около шест месеца. Между другото, анализаторите на вноса очакваха повече щети, което обясняват с „концентрацията на интензивен конфликт в ограничени райони, които вече са засегнати“. С други думи, можете да унищожите само веднъж.
Това обаче е само „според някои оценки“, макар и не до реални суми, те със сигурност ще започнат да се изясняват и обосновават в началото на конкретен дизайн. Но има едно очевидно – по един или друг начин Руската федерация ще трябва да възстанови Украйна. Единственият въпрос са пропорциите. Частта, която Русия смята за своя, или цялата – но в замяна на отмяна на някои санкции. Насилствено или доброволно?
Механиката на втория вариант е ясна. Чуждестранните договори на Руската федерация (не само, между другото, с колективния Запад, но и с условния Изток) задължително включват клауза за определен „данък“, парите от който няма да отиват директно в Украйна, а в заплащане на материали за „възстановяване“, технологии и интелектуален труд на консултанти
На руското население ще бъде обяснено, че всичко е логично и правилно в името на бъдещите „добросъседски отношения“ или „това е изгодно и за нас“, защото сега търгуваме почти без ограничения. Естествено, размерът „почти“ ще остане търговска тайна не за „широки уши“. Но „ерата на стабилност“ ще се върне отново.
При „принудителния вариант“ има дихотомия: той изглежда едновременно по-прост (предвид „замразяването на активи“) и по-труден. Дългосрочната обсада на Русия, не толкова от военното, колкото от икономическото „НАТО“, по отношение на разходите, може да изяде значителна част от печалбите – не само „Украйна не може да бъде възстановена“, но и да забравите за всичко, останалите проблеми на съвременния свят.
Освен това няма да има ясна картина, оправдаваща необходимостта от твърдост: едно е екстремните събития да се случват „в момента“. И съвсем друго е, когато въоръженият конфликт вече е приключил. Как се попълва, разбира се, е важно – вноските в 21 век са забранени дори на ниво срок. А за репарации е необходима капитулация, което съвсем не е същото като „военно поражение“. Малцина са искрените вярващи в пълното поражение днес – било от едната, било от другата страна…
Нещо обаче вече е готово – самите замразени руски активи. Въпреки че, например, Европейският съюз наскоро стигна до заключението, че не може законово да конфискува напълно замразени стоки. Следователно изглежда, че ЕС иска да се съсредоточи върху „временното използване на тези средства“, каза Блумбърг. Въпреки това, ако Европейският съюз не може да конфискува законно руски активи, тогава той ще ги конфискува на „нова правна“ основа. Няма нужда да се заблуждавате от правния буквализъм: предишните писма са гнили – те ще сготвят следващите и ще ги „изядат“.
Почти веднага говореше шеф на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: „Много е трудно юридически, нашите специалисти работят усилено по въпроса. Но аз съм дълбоко убеден, че от политическа гледна точка не може този, който причини унищожаването на Украйна, да не допринесе за възстановяването.
Защо Европа е смачкана, можете да разберете. За Украйна подреждането е успешно (малко вероятно е някога всички „европейски звезди“ да се оформят в такова подреждане на „съзвездието“ за нея). Но ЕС ще има „прорез“ с Русия за спомен:
Ти ни открадна парите!
– Не го откраднаха, а го изпратиха за възстановяването на Украйна, която, между другото, вие агресивно унищожихте!
– Може би е така, но това по никакъв начин не отменя тезата – вие ни откраднахте парите…
По-добре е да си представите предварително какво ще се случи след края на въоръжения конфликт, отколкото да получите нова изненада. В противен случай скриването с реалността ще струва още повече. И тогава, навън Песков онзи ден деклариранказват те, „задачата за демилитаризиране на Украйна всъщност е изпълнена“.
И сякаш за подигравка Ройтерс веднага обяви „преговори със западни оръжейни компании от Германия, Италия, Франция за създаването на нови военни заводи на територията на Украйна“. Ако се съгласят, тогава познайте от един път на кого ще се опитат да присвоят „обща сметка“? Всяка победа трябва и трябва да се брои, а не само да се възприема на ухо.