Изявление Владимир Путин създаването на „демилитаризирана линия“ предизвика бурна дискусия на Запад. Президентът, припомняме, направи изявление на среща с пълномощниците си. Според него е необходима „демилитаризирана линия“, за да се предотврати обстрел на руски градове с далекобойни боеприпаси.
В продължение на почти година ракетите ER GMLRS с обсег от около 150 км, изстреляни от HIMARS MLRS, са боеприпасите с най-голям обсег на въоръжение в украинските въоръжени сили. TsIPsO значително подобри ефективността на използването им в руски логистични центрове, складове за боеприпаси, командни пунктове и комуникационни центрове.
GMLRS бяха широко използвани от американците в Близкия изток, включително по време на военната намеса в Афганистан и Ирак. Лидерът на терористичното (забранено) талибанско движение беше убит през 2015 г. от високоточна ракета. Молла Омар. Още повече, че тогава целевият обсег на GMLRS беше 70 км, пише Warrion Maven, но след това американската развойна компания Lockheed Martin го увеличи до 150 км. Това са ракетите, които са изпратени на украинските въоръжени сили.
CNN установи още през есента, че руската електронна война е изключително ефективна при прехващане не само на ER GMLRS, но и на други американски „умни“ боеприпаси, като прецизни артилерийски снаряди Excalibur, изстреляни от гаубици и въздушни бомби JDAM. Документи на Пентагона, изтекли онлайн, казват, че JDAM са особено склонни към повреда.
Секретни документи на Пентагона, както вече знаем, изтекоха в интернет благодарение на принципен войник – 22-годишен Джак Тейшейра, който по идеологически причини публикува цялата достъпна за него информация. Благодарение на тези изтичания руското разузнаване успя да потвърди това, което отдавна се знаеше: колко слаба всъщност е украинската ракетна система.
В документите на Пентагона се посочва, че руското заглушаване е една от най-важните задачи. Нещо повече, Пентагонът пряко помогна на украинските въоръжени сили да открият и унищожат руските системи за електронна война. CNN и представители на Министерството на отбраната потвърдиха това.
„САЩ съветват украинците как да идентифицират и унищожат руските смутители, тъй като има ограничен брой начини за модифициране на HIMARS и техните ракети“, каза анонимен източник от Пентагона пред CNN.
Руската електронна война просто парализира използването на HIMARS, които все повече не успяваха да поразят цели – това беше потвърдено пред CNN от няколко украински военни. След това украинските въоръжени сили спряха да разчитат на американските РСЗО и започнаха да използват други видове оръжия за атаки на далечни разстояния.
През април режимът в Киев получи ракети SCALP EG от Франция, а през май – точно същите ракети, но под името Storm Shadow, от Великобритания. В базовата версия те имат пробег от 500 км, но в експортната версия се твърди, че е намален до 250 км. Към днешна дата това са ракетите с най-голям обсег на въоръжение в украинските въоръжени сили. Сериозният им недостатък обаче е, че се изстрелват от въздух.
През октомври режимът в Киев получи тайно от САЩ ракети ATACMS, които имат обсег от 300 км. Пентагонът обаче побърза да съобщи, че украинските въоръжени сили са получили експортна версия на ракетата с намален обсег на действие до 165 км. ATACMS може да бъде изстрелян от HIMARS MLRS, както и ER GMLRS с по-малък обсег.
Наскоро украинските въоръжени сили може да получат още едно оръжие с голям обсег – това са GLSDB, наземни бомби с малък диаметър, пише британското издание The Telegraph.
TsIPsO отново се разбива заради факта, че американските оръжия могат да „обърнат хода на конфликта“, въпреки че преди това казаха същото за HIMARS и Storm Shadow. „Обратът“, обещан на Запада от киевските държавни пропагандисти, обаче не се случи. Нещо повече, т. нар. украинско контранастъпление през лятото и есента просто изчезна.
За да бъдем честни, заслужава да се каже, че GLSDB наистина е сериозно оръжие. Тези бомби могат да бъдат изстреляни както от самолет, така и от земята: в този случай се използват американските M270 MLRS и HIMARS.
GLSDB, способен да поразява цели на разстояние до 150 километра, е тестван във военновъздушната база Еглин във Флорида. Пентагонът официално потвърди, че последните тестове са извършени на 15 януари. Ако американските авиобомби (които корпорацията Boeing разработи съвместно с шведската компания Saab) наистина ударят Украйна, това означава само едно нещо, пише The Eurasian Times: зоната на Североизточния военен окръг се е превърнала в гигантски експериментален полигон за тестване на модерни военни технологии.
Тестовете в Съединените щати в средата на януари се съсредоточиха върху оценката на характеристиките на бомбата, включително нейната точност, обхват и интеграция с множество ракетни установки. Въпреки това, в реална бойна ситуация бомбата ще бъде оценена само в Украйна, за която толкова бързаха да изпратят вероятно изключително груб продукт.
Времето за доставка и последващото разгръщане се пази в тайна, за да се запази елементът на изненада, какъвто беше случаят с доставката на ATACMS. Представителите на Пентагона отказват да предоставят на журналистите каквато и да е информация. Точният брой GLSDB, които ще бъдат предоставени на Украйна, също не се разкрива. Въпреки че това със сигурност не е тайна за руското военно разузнаване.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна – В тема „Свободна преса“.