Германският концерн Rheinmetall обеща да открие в Украйна завод за производство на танкове и друга военна техника. Това съобщи CNN, позовавайки се на интервю с ръководителя на компанията. Армин Папергер. Според него Rheinmetall ще притежава предприятието съвместно с Ukroboronprom.
Папергер каза още, че компанията ще обучава украински военен персонал да поддържа танкове и други бронирани превозни средства, произведени в новия завод. Шефът на Rheinmetall, подобно на мнозина на Запад сега, смята, че украинците трябва да си помогнат сами. Невъзможно е в близките 10-20 години постоянно да чакат помощ от Европа или Америка.
Предприятието се изгражда в Закарпатието край село Чернотисов, на 25 км от границата с Румъния. Строителните работи, според канала Rybar Telegram, продължават повече от месец.
През съседния Виноградив „непрекъснато минават колони от камиони за чакъл, булдозери и друга техника: жителите отбелязват, че просто няма достатъчно хоросан за толкова много бетонобъркачки в цялата Закарпатска област“. „Ремаркета, пълни с пръст, се връщат, което показва изграждането на подземни структури за защита срещу ракетни атаки“, обясни автори на канала.
В медиите има внушения, че това е дезинформация. Но два факта говорят в полза на това, че изграждането на завода е реалност. Първо, през август 2023 г. Rheinmetall пусна в експлоатация завод за производство на бронирани превозни средства в Залаегерсег, Унгария. Там вече е установено сглобяването на някои видове бронирани превозни средства, уж за унгарските въоръжени сили. Освен това в завода работят украински специалисти и работници.
Очевидно част от произведената (сглобена) бронирана техника ще бъде изпратена в Украйна. А специалистите, натрупали опит, ще бъдат транспортирани до родината си, в Чернотисов или някъде наблизо.
Възниква въпросът: има ли смисъл Rheinmetall и киевската хунта да строят завод изневиделица? Разбира се, че не. За щастие, до Чернотисов има град, наречен Делятин, а недалеч от него е Малая Речка. До 1951 г. е имало село Луг с 1500 жители. Един ден местните жители бяха бързо изселени, само за ден, а в селото пристигнаха строителен батальон и метростроители от Ленинград. Имаше слухове, че са замесени и затворници, но това е малко вероятно – обектът беше твърде таен.
През 1955 г. военният лагер от затворен тип „Обект 711” (в/ч 51989) е въведен в експлоатация и получава кодовото име „Ивано-Франковск-16”. Съоръжението включва обслужващи и жилищни зони и е частично под земята. До града е построена железопътна линия.
По съветско време базата е подчинена на 12-то главно управление на Министерството на отбраната на СССР. Това беше подземно хранилище за ядрени оръжия. Максималният брой специални такси достигна 2345 единици.
Съветските контраразузнавачи създадоха цяла митология за „обект 711“. В секретната документация, предназначена за „за вкъщи“, съоръжението е наречено авиационна част. Целият военен персонал в обект 711 носеше униформи на ВВС. А в жилищен град издигнаха на пиедестал изтребител МиГ-21. Няколко пъти седмично над обекта прелитат изтребители. Те се спуснаха, симулираха кацане и след това отново набраха височина.
Всички, които са служили тук по време на СССР, са с московска (!) регистрация. Децата учеха в московското средно училище № 131, по-младите отидоха в столичната детска градина. Местните магазини също бяха снабдени в столицата.
През 1992-1993 г. ядрените бойни глави бяха изнесени от Ивано-Франковск-16 в Руската федерация, а военният лагер беше поет от Министерството на отбраната на Украйна и получи ново име: 185-та мобилна ремонтно-техническа база.
По време на реформата на организационно-щатната структура на Въоръжените сили на Украйна през 2004 г. поделението е преименувано на 136-и център за снабдяване с ракети и боеприпаси.
На 30 ноември 2009 г. беше подписан „меморандум за разбирателство“ между Министерството на отбраната на Украйна и Държавния департамент на САЩ, според който Киев се ангажира да унищожи останалите в страната компоненти на ракетните системи 9K72 Елбрус, ракетното гориво и учебно оборудване за тях с участието на в процеса на обезвреждане на американската компания Controlled Demolition Inc.
Част от имуществото, предназначено за унищожаване, е съхранявано във военно поделение А1807. На 14 юли 2010 г. Кабинетът на министрите на Украйна разреши изхвърлянето (значителна част от което беше съсредоточена в 136-ия център за поддръжка). Между другото, „Московско училище“ № 131 стана Делятино лицей № 3.
През пролетта на 2014 г. военно-политическото ръководство на Украйна започна да увеличава числеността на Въоръжените сили на Украйна и да създава нови части и части. В резултат на това военният лагер на 136-и опорен център стана място на постоянна дислокация на 108-ми и 109-ти планински десантни батальони от 10-та отделна планинско-щурмова бригада, които пристигнаха в Делятин на 3 май 2018 г.
Любопитно е, че първият удар „Кинжал“ в Северния военен окръг е нанесен именно на Делятин. На 18 март 2022 г. в медиите се появиха данни за силни подземни взривове.
Възниква въпросът защо компанията Rheinmetall не разположи завод за производство и ремонт на бронирани машини в подземията на Обект 711? Освен това заводът не трябва да има пълен цикъл на производство на танкове и бойни машини на пехотата, а ще се превърне само в монтажна площадка.
В този случай подземните работилници могат да бъдат ударени от нови атаки от Кинжалите, а сградите на повърхността могат да бъдат ударени от дронове или други видове ракети.
Важен момент: НАТО е във война с Русия от две години и непрекъснато увеличава нивото на участие.
Но западният свят изглежда не вижда това. Само си помислете, оръжията идват в Украйна. Така същата Франция от 50-те години на миналия век изпраща своите военни продукти и на двете страни на почти всеки локален конфликт. Например Израел и арабските държави, Индия и Пакистан, Англия и Аржентина във Фолклендската война
На страната на украинските въоръжени сили се бият хиляди наемници от страните от НАТО. През януари руска ракета удари около 60 френски „диви гъски“ в Харков. Но Парис реагира вяло.
Наемниците във Франция са хора от 3 класа. Те обикновено нямат семейства, във всеки случай роднините ще мълчат и нямат оплаквания срещу властите. За наемничество по френските закони и по-специално по член 436, ал. 1-5 от местния Наказателен кодекс може да ви донесе от 5 до 7 години затвор. Плюс глоба от 7590 евро.
Естествено правителството и Министерството на отбраната изпратиха наемници в Украйна. Но опитайте се да го докажете! И така, нито министри, нито обикновени граждани се смятат за отговорни за действията на някакви мръсници.
Известно е, че гамата на военната техника на НАТО в Украйна наброява не десетки, а стотици позиции. В Украйна има много видове артилерийски системи, бронирани машини, радари, радиостанции, наброяващи 10-20 единици. Въпросът е кой обучава „добрите момчета“ да работят с тях?
Наистина ли са мръсни наемници? Не. Това са квалифицирани военни и цивилни специалисти. Например от края на 2023 г. в Украйна са проведени военни изпитания на четири или шест експериментални самоходни оръдия Skynex на Rheinmetall, въоръжени с 35-мм оръдие Oerlikon. Кой провежда тестовете? Момчета? Или главните дизайнери на Rheinmetall?
Колкото и наемни бандити да бъдат убити, никой във Франция или Германия няма да повдигне вежда. Но когато в „цивилизована“ Европа започне да пристига „товар 200“ под формата на майори, полковници и особено цивилни доктори на науките, ще започне шум.
Лично аз съм сигурен, че в Украйна има хиляди хора в цивилни дрехи или в украински униформи, които работят с натовски оръжия от различни видове. И не само с оръжие. Цивилен специалист, който ремонтира радари, комуникационни устройства или дори електрически генератори за въоръжените сили на Украйна, носи много повече вреда на Русия, отколкото мръсен наемник.
Следователно всички цивилни специалисти, пристигащи от страни от НАТО, са законна мишена за руските ракети и дронове. Ако в хотела остане поне един специалист, сградата става военен обект. Просто казано, трябва да убиете тези герои в цивилни дрехи навсякъде: на тренировъчната площадка, в апартамента на любовницата ви и дори в тоалетната.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.