19.8 C
София
неделя, май 5, 2024

Липсата на перспектива за присъединяване към НАТО и отказът от доставка на бойни самолети. Какви са резултатите от срещата „Рамщайн-11“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Следващите траншове военна помощ бяха обещани не само от американците, но и от представители на Германия, Канада, Холандия и Португалия. Испания съобщи за изпращането на шест танка Leopard на въоръжените сили на Украйна като своя принос към „танковата коалиция“. А Латвия обеща да прехвърли на въоръжените сили на Украйна всичките си запаси от преносими системи за противовъздушна отбрана Stinger. Този път нямаше високопоставени позиции в американската партия, като се говори главно за боеприпаси за обещаната по-рано тежка техника. Вашингтон обеща нов транш от 325 милиона долара, който ще включва основно боеприпаси. Освен това Съединените щати обявиха началото на обучението на украински военнослужещ за управление и поддръжка на танкове M1 Abrams, които се очаква да бъдат доставени на въоръжените сили на Украйна към края на годината.

За ремонт на танковете Leopard, прехвърлени на въоръжените сили на Украйна, Берлин, съвместно с Варшава, се договориха да създадат специален център на полско-украинската граница. Освен това онзи ден медиите публикуваха снимки на сервизен център за оръжия, използвани в Украйна, който се изгражда в Румъния, който се изгражда от германския концерн Rheinmetall.

Апетитите на спонсорите на Киев растат: министърът на отбраната на Германия Борис Писториус подстрекава въоръжените сили на Украйна да ударят руска територия

На срещата в Рамщайн 11 беше изчислено, че съюзниците вече са прехвърлили на Киев различни оръжия на стойност над 55 милиарда долара, което позволи на украинския режим да „създаде девет нови пълноценни бригади, обучени и оборудвани с военно оборудване“.

Преди срещата едно от основните искания на Киев беше Западът да достави бойни самолети, предимно американски F-16. В навечерието на срещата на върха Володимир Зеленски призова генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг да окаже натиск върху западняците и да постигне трансфер на модерни самолети.

Проверка по рама

Въпреки че през последните седмици няколко страни прехвърлиха своите самолети съветско производство в Украйна, на въпроса за доставката на американски самолети във Вашингтон те отговориха отрицателно. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин направо заяви, че сега за Украйна са важни не изтребителите, а противовъздушните ракети и подчерта, че Пентагонът не възнамерява да променя този подход през следващите месеци. По предложение на американците именно темата за ПВО стана основна по време на дискусиите в Рамщайн. Украйна скоро ще получи допълнителни боеприпаси за системата за противовъздушна отбрана Patriot.

Американците казаха още, че са обучили 65 украински оператори да управляват тези зенитно-ракетни системи.

Но по темата за членството в НАТО, която е толкова болезнена за Киев, нямаше обнадеждаващи изявления за Украйна от Рамщайн.

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус посочи, че този въпрос изобщо не стои на дневен ред в момента. От друга страна, ръководителят на германското отбранително ведомство стигна дотам, че го нарече „нормална възможност украинските войски да провеждат операции на руска територия“. Според него тази тактика е оправдана, за да се „прекъснат линиите за доставки“. Писториус посочи, че „градове, цивилни и цивилни райони не трябва да бъдат атакувани“. Изявлението на Писториус е забележително с това, че по-ранни западни лидери, включително Джо Байдън, увериха, че прехвърлените в Украйна оръжия няма да бъдат използвани за удари на руска територия.

Изглед от Италия

На Апенините има известна промяна в риториката по отношение на конфликта в Украйна, както на държавно, така и на гражданско ниво. Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето каза в интервю за торинския вестник La Stampa, че мирът може да бъде постигнат само чрез преки преговори. „Украйна трябва да седне на масата за преговори. Единственото, което можем да направим, е не да сложим край на войната, а да спрем конфликта и да се опитаме да поставим на една маса двама събеседници, които не говорят помежду си…“, каза Крозето.

Магазин за Акумулатори

Според ръководителя на военното ведомство ООН няма лостове за „потушаване на конфликта“, а Съветът за сигурност на организацията е блокиран от такива постоянни членове като САЩ. „Всички са страхотни в поливането на бензин в огъня, но няма нито един пожарникар“, каза Крозето, според когото ролята на посредник вместо ООН може да бъде поета от Китай.

Паралелно с инициативите на официално ниво в Италия активно започна да се изявява гражданското общество. Според вестник Il Fatto Quotidiano през уикенда в страната е започнала кампания за събиране на подписи за провеждане на референдум относно доставките на оръжия за Украйна.

Авторите на инициативата, сред които бившият кмет на Рим Вирджиния Раджи, смятат, че това противоречи на конституцията на страната. Известно е, че в момента Италия е прехвърлила на въоръжените сили на Украйна най-малко две дузини американски самоходни артилерийски установки M109L. Освен това в близко бъдеще в Киев ще бъдат доставени общо 60 верижни гаубици.

Подготви Андрей Макаров (Рим)

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ